گرافیک هنرهای تجسمی

راهنمای کرنینگ در تایپوگرافی برای تازه‌کارها – قسمت اول

آیا تا به حال پیش آمده که احساس کنید وقتی به نوشته خود نگاه می کنید، در تنظیمات تایپ کلمه یا عبارت یک چیزی اشتباه است؟

این امر فقط ممکن است یک مشکل کرنینگ یا تنظیم فاصله (Kerning) باشد. کرنینگ به مقدار فضای بین دو حرف (و یا کارکترهای دیگر: اعداد، نقطه‌گذاری، و غیره) و فرآیند تنظیم فاصله برای جلوگیری از فاصله‌های بین حروف و بهبود خوانایی اشاره دارد.

گاهی اوقات کرنینگ پیش فرض برای یک فونت برای ترکیب‌های خاصی از حروف ایده آل نیست، بنابراین شما باید به صورت دستی آن را تنظیم کنید به طوری که فاصله بین تمام حروف سازگار به نظر رسد. توجه داشته باشید که تنظیم فاصله یا کرنینگ یک تمرین بصری است و در مورد میزان درک شده از فضای بین حروف به جای فاصله واقعی بین آنها است. کرنینگ به معنی تنظیم تایپوگرافی است برای بهترشدن خوانایی نوشته شما است و هدف آن ایجاد فاصله ریاضی برابر نیست.

تایپ یک فرآیند بسیار سرگرم کننده است و در آن می‌توان یک مجموعه انتخابی توهم بصری ایجاد کرد. اگر شما یک کلمه را با فاصله دقیقا مساوی بین هر حرف قرار دهید، اینطور به نظر می‌رسد که گویی اصلا فاصله‌ای با هم ندارند. زیرا حروف دارای شکل منحصر به فردی مانند قطعات پازل هستند و باید به بهترین روش کنار هم قرار گیرند.

kerning-2

با خواندن راهنمای کرنینگ در سه قسمت در سایت هزارویک بوم، متوجه می‌شوید که چرا کرنینگ در طراحی بسیار مهم است.

چرا باید به فرایند طراحی خود، کرنینگ را اضافه کنید؟

کرنینگ ممکن است غیرضروری و یا بی‌اهمیت به نظر رسد. اما با اضافه کردن آن به عنوان یک گام اضافی در پایان طراحی خود، می‌توانید تفاوت بزرگی را در تایپوگرافی اعمال کنید. انجام این کار مانند این است که به پروژه‌های خود جلا و روغن زده‌اید. کرنینگ برای متن‌های بسیار بزرگ و قابل مشاهده مانند آرم چاپی یا تیتر مهم خواهد بود. برای درک بهتر اینکه چرا تنظیم فاصله یک حرکت هوشمندانه است، تصور کنید هر حرف توسط یک کادر محدود شده است. شما احتمالا تصاویری از نوع چوبی یا فلزی قدیمی‌ مانند تصویر زیر دیده‌اید:

kerning-3

اگر چه بسیاری از ما دیگر از بلوک‌های فیزیکی استفاده نمی‌کنیم، ولی فونت‌های دیجیتال مورد استفاده کارکرد مشابهی دارند. هر حرف هنوز توسط یک جعبه نامرئی احاطه شده است و گاهی اوقات این جعبه‌ها سبب ایجاد فضای بیش از حدی بین یک جفت حرف می‌شود. بنابراین مرزهای آنها باید یک هم‌پوشانی داشته باشند تا سبب ایجاد یک فاصله مناسب شود. در روزگاران قدیم، تایپوگراف‌ها در چاپ پرسی این مشکل را با برش شکاف در بلوک‌های چوبی برای کمک به اینکه حروف در فاصله مناسب‌تری نسبت به هم قرار گیرند، اصلاح می‌کردند. در حال حاضر، این روند بسیار آسان‌تر شده است و می‌توان تنها با چند کلیک آن را انجام داد.

کرنینگ در تایپوگرافی

در دو قسمت بعدی این راهنما با نکاتی برای یادگیری تنظیم کرنینگ آشنا خواهید شد که به شما اجازه می‌دهد یک حروف‌چینی و تایپوگرافی حرفه‌ای ارائه دهید.

 قسمت دوم

– قسمت سوم

5

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]