گرافیک هنرهای تجسمی

راهنمای کرنینگ در تایپوگرافی برای تازه‌کارها – قسمت سوم

در قسمت اول خواندیم که گاهی ممکن است به دلیل مشکل در کرنینگ یا تنظیم فاصله (Kerning) متن شما از لحاظ بصری دلخواه به نظر نرسد. با ۹ روشی که در دو قسمت در سایت هزارویک‌بوم به شما ارائه می‌دهیم، می‌توانید روی تنظیم فاصله در تایپوگرافی خود همانند یک حرفه‌ای کار کنید. در قسمت قبل با چهار نکته از این نکات آشنا شدید و اینک پنج نکته دیگر: 

یادگیری کرنینگ یا تنظیم فاصله: ۹ نکته اساسی

کرنینگ کار چندان سختی نیست. اگرچه به نظر می‌رسد که با دقت نگریستن به فواصل و استفاده از قضاوت خود برای تعیین بهترین شیوه، بخش بزرگی از تنظیم فاصله است، ولیکن چندین ترفند وجود دارد که شما می‌توانید این روند را ساده‌تر کنید:

فیلیپ کردن

kerning-11

گاهی اوقات اینکه تشخیص دهید چه جایی نیاز به تنظیمات کرنینگ دارید، دشوار است. چرا که مغز شما می‌خواهد بداند که حروف چه می‌گویند و به معنی آنها توجه نشان می‌دهد. یک روش برای تغییر تمرکز، وارانه کردن (فیلیپ) حروف هست. این امر کمک می‌کند تا شما شکل حروف و فضاهایی که آنها ایجاد می‌کنند را به گونه‌ای دیگر مشاهده کنید و حواستان به خود کلمه پرت نشود.

تا آخرین لحظه کرنینگ را انجام ندهید

kerntips-5

در فرآیند طراحی، در تایپوگرافی کرنینگ باید آخرین کاری باشد که در خصوص فاصله حروف انجام می‌دهید. قبل از اینکه به تنظیم فاصله نهایی بپردازید، مطمئن شوید که فونت خود را انتخاب کرده‌اید چرا که کرنینگ برای هر فونت به شکل متفاوتی ظاهر می‌شود. کرنینگ مرحله نهایی است که می‌تواند طراحی شما را جلا ببخشد و آن را زیبا سازد. اما قبل از انجام هر تنظیم فاصله، شما باید توجه کمی‌ نیز به انواع دیگر فاصله‌ها اختصاص دهید و از تناسب آن‌ها اطمینان حاصل کنید (Tracking و Leading).

Tracking: همچنین به عنوان فاصله‌گذاری حروف شناخته می‌شود، این نوع فاصله‌گذاری به طور بصری به “باز بودن” و یا “بسته بودن” متن شما کمک می‌کند. به جای تنظیم یک جفت حروف مانند تنظیم فاصله، ترکینگ فاصله متناسبی را به تمام حروف در یک متن انتخاب شده اعمال می‌کند. شما می‌توانید یک کلمه، یک جمله، یا یک پاراگراف و یا یک صفحه را به یکباره تنظیم کنید. چنانچه ترکینگ در طراحی شما لازم است، این کار را قبل از کرنینگ انجام دهید.

Leading: فضای عمودی بین خطوط متن است. شما احتمالا از این تنظیمات در برنامه‌های پردازش کلمه، استفاده کرده‌اید. اگر چه این احتمال وجود دارد که دیگر نیازی به تنظیم فاصله چندین خط از متن نداشته باشید، ولی باید از انواع فاصله‌ای که می‌توانید برای بهبود طرح‌های خود استفاده کنید آگاه باشید.

بعنوان یک نکته، بسیاری از برنامه‌ها دارای تنظیمات کرنینگ مختلفی هستند. گذشته از تنظیم فاصله دستی (که همیشه بهترین است)، شما اغلب دارای گزینه‌های کرنینگ بسیاری هستید. معیارهایی وجود دارد که می‌توانید از آنها در تنظیم فاصله بر اساس طراح و فونت مشخص شده در فایل فونت استفاده کنید. پس از اعمال تنظیمات، متن را با توجه به یک الگوریتم مجددا فاصله‌گذاری کنید.

بدانید که چه زمانی باید کرنینگ را انجام دهید

همان طور که چندین بار اشاره شد، کرنینگ بیشترین اثر را برای تایپوگرافی‌های قابل مشاهده و بزرگ مانند سرفصل‌ها، عناوین، آگهی‌ها و یا تصاویر قهرمان با متن، آرم و مانند آن ایجاد می‌کند. بلوک‌های بزرگ کپی نیازی به کرنینگ ندارند (به خصوص تنظیم فاصله دستی) زیرا:

۱) هر گونه مشکلات کرنینگ در اندازه‌های کپی معمولی مانند ۱۰، ۱۱، یا ۱۲ قابل مشاهده نیست.

۲) بسیاری از فونت‌ها، به ویژه آنهایی که کیفیت بالا دارند، دارای ویژگی‌های تنظیم کننده بسیاری هستند. بسیاری از اوقات، این تنظیم فاصله‌های پیش فرض، شکل و ساختار منحصر به فرد حرف را در نظر می‌گیرد و نیاز به تنظیم فاصله دستی را از بین می‌برد، به ویژه در هنگام حروف‌چینی پاراگراف.

علاوه بر این، تنظیم یک صفحه کامل از متن و فاصله حروف ممکن است بسیار زمان‌گیر باشد. برای تنظیم فاصله زمان بگذارید، اما مطمئن شوید که می‌نید کدام بخش از تایپوگرافی مستلزم توجه بیشتری است.

تمرین کردن

کرنینگ یکی از مفاهیم طراحی است که شما برای تخصص در آن به طور جدی نیاز به تمرین دارید. گذشته از نوع کرنینگی که در پروژه خود استفاده می‌کنید، شما می‌توانید مهارت‌های کرنینگ خود را با یک بازی تحت وب به نام Kerntype محک بزنید و بازخورد دریافت کنید.

kerning-12

این بازی هیچ دستورالعملی ندارد: به شما کلمه‌ای داده می‌شود تا روی آن تنظیم فاصله انجام دهید، حرف اول و آخر قفل شده‌اند و شما باید حروف باقی مانده را تا زمان ایجاد یک فاصله برابر حرکت دهید.

kerning-13

پس از اتمام، روی “مقایسه (Compare)” کلیک کنید و سپس مطمئن شوید که گزینه “هر دو (Both)” را انتخاب کرده‌اید، بنابراین شما می‌توانید کرنینگ خود را ببینید (سفید) و با راه حل توصیه شده به رنگ آبی مقایسه کنید. شما می‌توانید نمره خود را دریافت کنید. تمریناتی مانند این بازی می‌تواند به شما در تمرین بصری تنظیم فاصله کمک کند.

kerning-14

برای طراحان وب: شما نیز می‌توانید از کرنینگ استفاده کنید

kerning-15

کرنینگ به طور کلی چیزی است که طراحان گرافیک و چاپ برای پروژه‌هایی که در آن تایپوگرافی استاتیک است، انجام می‌دهند. اما از آنجا که اینترنت با طراحان وب و برنامه‌نویسان عجین شده است، آنها نیز می‌توانند از این امکان در پروژه‌های خود استفاده کنند. در حال حاضر ابزارهایی برای کمک به آنها جهت انجام این کار وجود دارد: Kerning.js، یک اسکریپت است که اجازه می‌دهد شما کرنینگ تایپوگرافی وب خود را از طریق CSS دستکاری کنید.

بر عهده شما ….

آیا پس از خواندن این سه قسمت متوجه دلیل اهمیت کرنینگ شدید؟ امیدواریم این طور باشد! اشتباهات کرنینگ می‌تواند بسیار غیرحرفه‌ای به نظر برسد(و گاهی اوقات می‌توانند کاملا شرم آور باشند)، اما در حال حاضر شما دانش انجام آن را در پروژه‌های طراحی خود دارید. مراقب باشید! هنگامی‌ که شما مغز خودتان را برای مشاهده کرنینگ بد آموزش دادید، ممکن است آن را در همه جا ببینید، در نشانه‌ها و تبلیغات، بسته‌بندی محصول و …!

6

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]