بنا و نما معماری

چگونه نوع ساخت بنا را تشخیص دهیم؟ ارزیابی انواع ساخت و ساز

تشخیص و تعیین نوع ساخت بنا به عوامل زیادی بستگی دارد٬‌ همچنین برای این کار نیاز به چشمانی تیزبین دارید که همه جزییات را در نظر بگیرد. برای شاخت نوع ساختمان ۷ روش وجود دارد که در ادامه به بررسی اولین روش، ارزیابی انواع ساخت و ساز می‌پردازیم. با مطالعه این مطلب همچنین اطلاعاتی در مورد شش نوع ساختمان نیز به دست خواهید آورد.

برای شناختن نوع ساخت بنا ۷ روش وجود دارد: بررسی اجمالی برای ارزیابی انواع ساخت و ساز، قاب ساختمان (ISO Class I, IBC Type V)، اسکلت ساختمان (ISO Class I, IBC Type V)، بنایی Joisted (ISO Class 2, IBC Type III, IBC Type IV)، غیر قابل احتراق سبک (ISO Class 3, IBC Type IIB)، بنایی غیرقابل احتراق (ISO Class 4, IBC Type IIA)، مقاوم در برابر آتش اصلاح شده (ISO Class 5, IBC Type IB)، مقاوم در برابر آتش (ISO Class 6, IBC Type IA).

روش اول: بررسی اجمالی برای ارزیابی انواع ساخت و ساز 

۱. کلاس ساختمان چگونه مشخص می‌شود؟

همه بناها به یکی از شش کلاس ساخت طبقه بندی می‌شوند (به شماره ۳ نگاه کنید). کلاس بنا بنا بر اساس دو فاکتور طبقه‌بندی می‌شود: ۱- المان‌های ساختمان ۲- مقاومت در برابر آتش.

این فاکتورها ممکن است در مدارک ساخت موجود نباشد که در این صورت باید درخواست شود که ارائه‌ شوند.

المان‌های ساخت بنا

المان‌های ساختمان

المان‌ها یا مصالح ساختمانی استفاده‌ شده در پی ساختمان از عوامل اصلی طبقه‌بندی نوع ساختمان است. استفاده از چوب٬ آهن و یا سنگ در ساختمان سازی می‌تواند در نوع ساختمان اثرگذار باشد.

المان‌های ساختمان به قرار زیرند:

– اسکلت ساختمان

– دیوارهای باربر بیرونی

– دیوارهای باربر داخلی

– دیوارهای غیر باربرخارجی و دیوارهای جداکننده

–  دیوارهای غیر باربرداخلی و دیوارهای جداکننده

– ساخت کف شامل تیرها و تیرچه‌ها

– ساخت سقف شامل تیرها و تیرچه‌ها

درجه مقاومت در برابر آتش

همانطور که گفتیم میزان مقاومت در برابر آتیش، فاکتور مهم دیگری که رتبه ساختمان را تعیین می‌کند. مصالح ساختمانی به کار رفته در ساخت هرکدام درجه‌ای از مقاومت در برابر آتش دارند. این درجه عموما به مفهوم مدت زمانی‌ است که‌ در مدت زمان آزمایش٬ مواد در برابر آتش از خود مقاومت نشان می‌دهند.

این درجه را می‌توان بر اساس واحد زمانی اندازه گیری کرد (۰ ساعت، ۱ ساعت، ۲ ساعت و …). عوامل دیگری نظریر کاربردی بودن یا همگام بودن با اهداف نیز می‌تواند در اندازه‌گیری این درجه موثر باشد.

– قانون «حداقل»

بسیار مهم است که به خاطر داشته‌‌ باشید هنگام انتخاب رتبه ساخت بنا باید استقامت ضعیف‌ترین مصالح آن در نظر گرفته‌ شود. به عنوان مثال؛ یک ساخمان ساده که سقف چوبی دارد٬ چوب ضعیف‌ترین مصالج به‌ کار رفته در آن است که هیچ‌گونه مقاومتی به آتش ندارد. بنابراین رتبه ساختمانی Joisted Masonry (در ادامه توضیح داده شده است) خواهد بود. حالا ساختمانی مشابه با سقفی پوشیده از ورق‌ فلزی تصور کنید٬ از آنجایی‌که دیگر چوب بخشی از موادمصرفی ساختمان نیست قابلیت اشتعال‌تاپذیری ساختمان بهبود می‌یابد.

۲. چه سوال‌هایی بپرسیم؟

1001boom-ISOCalss

برای شناسایی رتبه ISO ساختمان، مصالح ساختمانی را بدانیم. باید ترکیبات المان‌های زیر در ساختمان را بدانیم:

 • قاب سازه
 • دیوارهای باربر (داخلی وخارجی)
 • ساخت طبقات
 • ساخت صقف
 • رتبه آتش‌زابودن مصالح
۳. کلاس ساختمان‌ها

تمام انواع ساخت و سازها دارای کلاس‌هایی هستند که دسته‌بندی آها به شرح زیر است:

 • قاب ساختمان (ISO Class I, IBC Type V)
 • بنایی Joisted (ISO Class 2, IBC Type III, IBC Type IV)
 • غیر قابل احتراق سبک (ISO Class 3, IBC Type IIB)
 • بنایی غیرقابل احتراق (ISO Class 4, IBC Type IIA)
 • مقاوم در برابر آتش اصلاح شده (ISO Class 5, IBC Type IB)
 • مقاوم در برابر آتش (ISO Class 6, IBC Type IA)
۴. کد بین المللی سا ختمان (IBC) در مقابل دفتر خدمات بیمه (ISO):

1001boom-IBC_ISO

این دو استاندارد دو منبع مهم برای شناسایی نوع هر بنا هستند. ISO به صورت سنتی جهت استفاده اداره‌های بیمه بوده‌است. درحالیکه IBC جهت استفاده معماران و سازنده‌هاست. از آنجایی‌که یک شرکت ممکن است از استانداردهای ایزو استفاده‌ کند درحالیکه بسیاری از استانداردها به آی‌بی‌سی رجوع داده‌ می‌شوند، ضروری است که طبقه‌بندی‌های این دو گروه قابل تبدیل به یکدیگر باشند. مثلا ممکن‌ است درشرابطی قاب سازه به طور اشتباه در درسته مقاوم در برابر آتش قرار گیرد، تنها به این‌خاطر که مقاومت اشتباه خوانده شده است.)

در ادامه در مورد آنچه از هردو استاندادر انتظارداریم، توضیحاتی ارائه شده است.

 • کدبین‌المللی‌ساختمان (آی‌بی‌سی): این مدل کد در انجمن بین‌المللی کد (ICCتعریف شده‌ است. بیشتر با استانداردهای ایالات‌ متحده‌ آمریکا همخوانی دارد و بیشترین سهم این کدبین‌المللی به درجه جلوگیری از آتش اختصاص داده‌ شده‌ است که  با کد بین‌المللی آتش‌ فرق دارد٬ دراینجاب یشتر مبحث جلوگیری از آتش‌ سوزی مطرح می‌شود. بخش دیگری از بین‌المللی شامل لوله‌کشی٬ مکانیک٬ الکتریکی و استانداردهای مختلف جلوگیری از آتش‌سوزی  است. آی‌بی‌سی بیشتر توصیفی‌است و هر رتبه‌ای شامل دو نوع «A» و «B» است.
  • کد A حفاظت شده است. به این مفهوم که همه اجزای ساختمان یا سازه، دارای مصالح ضدآتش٬ مانند پوشش‌گچی٬ اسپری یا روش‌های مورد تایید دیگری هستند. روکش ضدآتش مصالح باید حداقل یک ساعت مقاومت به آتش داشته‌ باشند.
  • کد B حفاظت نشده است. به‌ این مفهوم است که همه اجزای ساختمان یا سازه دربرابرآتش مقاوم نیستند یا تنها مقاومتی طبیعی به آتش‌سوزی دارند.
 • دفترخدمات‌ بیمه (ایزو): تهیه‌کننده داده‌ها٬ تعهدنامه‌ها٬ مدیریت ریسک و قوانین و مقررات حقوقی بیمه‌گذاران و سایر مشتریان است.
3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]