بنا و نما دکوراسیون معماری

اهمیت در نظر گرفتن زیرساخت‌های تکنولوژیک در معماری

آیا تا به حال شده که در یک ساختمان به قدر کافی احساس راحتی نکنید؟ ممکن است طراحی بنا به نظر معقول و حتی خوب باشد، اما عدم توجه به ادغام تکنولوژی در ساختمان -در مرحلهٔ طراحی یا ساخت- این احساس منفی را در ساکنانش غالب کرده است.

سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان با در نظر گرفتن به زیرساخت‌های تکنولوژیک در معماری، تجربه‌ای مطلوب در ساکنان ایجاد کرد؟

computer_aided_design-739x277

در معماری، مراحل کار، طرح مفهومی تا توسعهٔ طراحی و فرای آن را در بر می‌گیرد. اما همه جلوه‌های طراحی و پلن‌ها می‌توانند به راحتی تحت تاثیری عوامل خارجی قرار گیرند. مهمترین آنها زیرساخت‌های تکنولوژیکی هستند که اغلب اوقات به هنگام گذراندن مراحل طراحی در نظر گرفته نمی‌شوند.

برای مثال سیستم خنک‌کننده‌ای را تصور کنید که نویزی غیرقابل تحمل در فضای ساختمان ایجاد می‌کند. صدای مزاحمی که می‌تواند مانع خواب، استراحت و حتی تمرکز ساکنان روی کارشان باشد. حتی ممکن است نویز الکترومغناطیسی ناشی از کارکرد یک ابزار جانبی، بر روی سایر وسایل الکتریکی -مانند تلویزیون یا تلفن بی‌سیم- تاثیر منفی بگذارد.

best-of-featured-sustainable-house-design-paying-tribute-to-modern-technology-in-hong-kong-combine-with-entrancing-interior-living-4-include-architecture

این مثال ساده نشان می‌دهد که عدم توجه کافی به ضرورت ادغام تکنولوژی‌های جانبی در ساختمان، چگونه می‌تواند بر همهٔ جنبه‌های مثبت یک ساختمانِ به ظاهر بی‌عیب، تاثیر منفی بگذارد. تاثیری که می‌تواند نیازهای ضروری ساکنان را هم به مخاطره انداخته و عملکرد و کارایی آنها را نیز کاهش دهد.

 

ضرورت وجود استراتژی طراحی با در نظر گرفتن زیرساخت‌های تکنولوژیک در معماری

به هنگام طرح زدن برای بنایی که در نظر دارید، باید به خوبی به زیرساخت‌هایی که وجودشان در ساختمان ضروری‌ست نیز توجه داشته باشید. با این پیش‌زمینه، به هنگام طراحی، استراتژی بهتری برای همپوشانی مثبت عملکرد هر یک از زیرساخت‌ها یا ابزارهای تکنولوژیک ضروری، در نظر خواهید گرفت. نتیجه، محیطی کارامد و مطلوب برای ساکنان نهایی است.

affd688a4231801a84de2b3c1bfdb09e

کلید چنین تفکری در طراحی، آگاهی عمیق از تکنولوژی‌ها و کارکرد هر یک در ساختمان یا برای ساکنان است. اینکه هر یک چه شرایط یا امکاناتی را برای ساکنان یا ساختمان مهیا می‌کنند و چگونه می‌توانند بر یکدیگر اثر مثبت یا منفی بگذارند. و اینکه تکنولوژی‌های جدیدی -مثل ابزارک‌های هوشمند- که استفاده از آنها در صنعت ساختمان در حال فراگیر شدن است، چگونه می‌توانند روندها را در مسیری کاربردی و موثر، پیش ببرند.

interior-decorating-or-sustainable-house-design-paying-tribute-to-modern-technology-in-hong-kong-along-with-architecture-and-also-astonishing-modern-house-project-13

با چنین تفکری، می‌توانید دید بهتری به طراحی‌های آتی خود داشته باشید و کار نهایی، بهینه‌تر از تمامی تجارب پیشین‌تان خواهد بود. کتاب Adaptive Sensory Environments -نوشتهٔ Maria Lorena Lehman- می‌تواند در بهبود این نوع تفکر و درک بهتر از ادغام موثر تکنولوژی‌های آینده، به کمک شما بیاید.

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]