سینما فیلم‌سازی

چگونه یک سینماتوگرافر خوب باشیم؟

سینماتوگرافی خوب تنها ثبت تصاویر زیبا نیست؛ با این حال هدف اصلی افرادی که قدم در راه می‌گذارند این است که نتیجه کارشان چشم نواز باشد. این موضوع نیز کاملا طبیعی است، زیرا بیشتر سر و کار یک سینماتوگرافر با دوربین‌ها و لنز‌های مختلف، تنظیم ترکیب‌بندی، نور و مواردی از این دست است. اما ترکیب فاکتور‌های مختلفی است که یک تصویربردار خوب را می‌سازد. در ادامه به بررسی ۳ نکته در همین باره خواهیم پرداخت.

ثبت تصاویر بی‌نقص

کاملا واضح است؛ سینماتوگرافر‌های خوب تصاویری بی‌نظیر خلق می‌کنند. با توجه به این نکته که سینماتوگرافی جنبه‌های مختلف هنری و فنی را در بر می‌گیرد، لازم است با موارد متفاوتی از جمله کار با دوربین، نورپردازی، رنگ، ترکیب‌بندی و حرکت آشنایی داشته باشید. تصاویر خوب نه تنها زیبا و چشم‌نواز هستند، بلکه داستان را به بهترین شکل روایت می‌کنند. از جمله دیگر مهارت‌هایی ضروری برای این کار می‌توان به آشنایی با زبان سینما و انتقال احساسات به مخاطب اشاره کرد.

سینماتوگرافر

درک کردن و همکاری با دیگر اعضای تیم

با اینکه DP (فردی که مدیریت بخش تصویربرداری را بر عهده دارد) نقشی کلیدی را در فرایند ساخت فیلم ایفا می‌کند، نباید فراموش کرد که افراد بسیاری در این کار مشارکت دارند و درک کردن آن‌ها کاری کاملا ضروری است. همانطور که می‌دانید کار تیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سینماتوگرافری که مورد پسند مشتریان است به خوبی با بخش‌های مختلف همکاری کرده و کار را به موقع و به بهترین شکل به پایان می‌رساند.

داشتن اطلاعات کافی درباره کسب‌و‌کار تصویربرداری

با اینکه این موضوع جذاب‌ترین بخش فیلمسازی نیست اما برای اینکه یک سینماتوگرافر موفق باشید باید اطلاعات کافی درباره کسب‌وکاری که در آن فعالیت می‌کنید را کسب کنید. مدیریت هزینه‌ها برای استفاده بهینه از بودجه موجود جهت به پایان رساندن کار یکی از توانایی‌های کلیدی است. اگر این توانایی را نداشته باشید، با صرف کردن هزینه‌ها برای خرید تجهیزات غیر ضروری، نتیجه چندان دلچسب نخواهد بود.

این‌ها تنها سه مورد از ده‌ها توانایی لازم برای تبدیل شدن به سینماتوگرافری خوب است. آیا شما پیشنهاد دیگری نیز دارید؟ آن را با ما و دیگر خوانندگان هزار‌و‌یک‌بوم به اشتراک بگذارید.

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]