ابزارها عکاسی

دوربین بدون آینه یا میرورلس

دوربین بدون آینه نوعی دوربین دیجیتال است که آینه و بخش اپتیکال نوری را ندارد. در این دوربین‌ها نمای مقابل به‌صورت الکترونیکی از روی حسگر دوربین خوانده و روی نمایشگر ال‌سی‌دی آن نقش می‌بندند و در بعضی از مدل‌ها یک نمایاب یا چشمی الکترونیکی نیز درنظر گرفته می‌شود که در واقع جایگزینی برای نمایاب‌ نوری است. همین نداشتن آینه باعث شده که دوربین‌های بدون آینه نسبت به همتای SLR خود کوچکتر و سبک‌تر باشد.

دوربین بدون آینه

مقایسه ساختار دوربین بدون آینه و دوربین SLR

دوربین‌های بدون آینه، دوربین‌هایی با قابلیت تعویض لنز هستند که آینه و چشمی نوری که اجزای تشکیل دهنده دوربین DSLR به شمار می‌روند، را ندارند. در سایر بخش‌ها دوربین بدون آینه و دوربین تک‌ لنزی بازتابی تفاوت بارزی با یکدیگر ندارند. سنسور دوربین‌های بدون آینه جدید مانند دوربین‌های DSLR است و لنزهای آنها مشابه بوده و می‌توانند کیفیت تصویر یکسانی را ارائه دهند.

تفاوت مهم دیگری که بین این دو نوع دوربین وجود دارد، مادول فوکوس خودکار در دوربین‌های DSLR است که در دوربین‌های بدون آینه از سنسور تصویر برای فوکوس استفاده می‌شود.

دوربین‌های بدون آینه نیز همانند دوربین‌های DSLR در قیمت‌ها و برای نیاز‌های مختلف به بازار عرضه شده‌اند. این روزها نمی‌توان تولیدکننده مطرح دوربینی را شناخت که دوربین بدون آینه تولید نکند.

مزایای دوربین بدون آینه

اندازه

با پیشرفت دوربین‌های بدون آینه، صبحت کردن درباره نقاط ضعف و قوت آنها سخت‌تر شده است. اما با این وجود این ویژگی که دوربین‌های بدون آینه از دوربین‌های DSLR کوچکترند، یک حقیقت غیر قابل انکار است. خارج کردن دوربین به این معنی‌ست که لنز می‌تواند در فاصبه نزدیک‌تری نسبت به سنسور قرار بگیرد و همین نکته به کوچکتر شدن اندازه دستگاه کمک می‌کند.

فوکوس خودکار

سیستم فوکوس خودکار دوگانه (هایبرید) در دروبین‌های بدون آینه، شکاف بین دوربین دوربین‌های DSLR و میرورلس را در تقریبا همه کاربردهای این دو دوربین از بین برده است. البته همه دوربین‌های بدون آینه به سیستم Hybrid AF مجهز نیستند و پس از خرید دوربین باید درباره این موضوع تحقیق کرد.

دوربین بدون آینه Sony a6000 با اندازه کوچکتر و قابلیت فوکوس خودکار بسیار عالی

دوربین بدون آینه Sony a6000 با اندازه کوچکتر و قابلیت فوکوس خودکار بسیار عالی

در حقیقت به دلیل این که همه دوربین‌های بدون آینه از طریق سنسور تصویر به فوکوس دسترسی دارند و به یک مادول جداگانه برای این منظور نیاز ندارند، می‌توانند دقت و پایداری بیشتری، بخصوص در مواقعی که دریچه دیافراگم بازتر است، داشته باشند.

ویدئو

این ویژگی دوربین‌های بدون آینه نیز به بدون آینه بودن آنها برمی‌گردد. همین نکته باعث می‌شود که بر خلاف دوربین‌های DSLR برای فیلم‌گرفتن نیازی ندارید تا تغییرات اساسی در عملکرد دوربین ایجاد کنید. شما می‌توانید به همان ترتیبی که عکس می‌گرفتید به فیلم‌برداری کردن بپردازید. در نتیجه همین موضوع، دوربین‌های بدون آینه روز به روز ویدوئوهای با کیفیت‌تری ارائه می‌دهند.

سیستم

1001boom-lenses

به دلیل این که این دوربین‌ها کمتر از ۸ سال قدمت دارند، سیستم آنها به پیشرفتگی دوربین‌های DSLR نیست. از طرفی همین موضوع باعث شده تا لنزهایی که برای آنها طراحی شده با آخرین مدل‌های پرکیفیت سازگار شده باشد که باعث می‌شود تصویر نهایی شفاف‌تری ارائه دهد.

معایب دوربین بدون آینه

عیب و ایرادهای دوربین‌های بدون آینه در هر نسل جدیدی از آنها که ارائه می‌شود بطور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند و ایرادهای کوچکی که گاهی به چشم می‌خورد عموما از همین بدون آینه بدون آنها ناشی می‌شود. ارگونومی و رابط کاربری هنوز تحت آزمایش و خطاست و هر شرکت لنزهایی را طراحی می‌کتد که فوکوس خودکار بیشتری برای دوربین طراحی شده خودشان، نتیجه دهد.

نیاز دائم به تغذیه سنسور و صفحه نمایش در زمان عکاسی باعث شده تا مصرف باتری این دوربین‌ها زیاد باشد و این محدودیت قابل توجهی است. به همین منظور به شما تاکید می‌کنیم که پیش از خرید دوربین حتما نظر سایر کاربران درباره عملکرد باتری دوربین مورد نظرتان را مطالعه کنید.

در نهایت نداشتن چشمی نوری (Optical Viewfinder)، در شرایطی که این چشمی‌ها روز به روز پیشرفته‌تر می‌شوند، یک عیب محسوب می‌شود. بسیاری از کاربران همچنان ترجیح می‌دهند تا پیش‌نمایشی از تصویری که می‌خواهند ثبت کنند داشته باشند.

این معایب در کنار سرمایه‌گذاری‌های کلانی که برای سیستم‌های دوربین‌های DSLR شده است، تضمین می‌کند که دوربین‌های بدون آینه حداقل تا آینده نزدیک جایگزین دوربین‌های DSLR نخواهند شد.

 

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]