طراحی صنعتی طراحی محصول

تحول در طراحی و ساخت وسایل با کمک پرینتر سه‌بعدی

محققان آلمانی روشی را ابداع کرده‌اند که می‌تواند ساخت وسایل روزمره به کمک پرینتر سه‌بعدی را بسیار ساده کند. این روش شامل وسایلی می‌شود که دارای قطعات متحرک هستند و ساخت آنها نسبت به قطعات یکپارچه دشوارتر است؛ اما چطور می‌توان وسیله‌ای که با قطعات متحرک کار می‌کند، به صورت یک‌تکه طراحی کرد بدون اینکه عملکرد آن از بین برود؟

csm_web_door_frontal-01_e7de4434b2-w600

تحول در طراحی و ساخت وسایل با کمک پرینتر سه‌بعدی

پیش از این در هزارویک بوم در مورد پرینترهای سه بعدی مطالبی را خوانده‌ایم و از نقش آن در طراحی و ساخت محصولات شرکت‌های بزرگ گفتیم،

این بار محققان موسسه هسو پلاتنر (Hasso-Plattner-Institut) با استفاده از کامپوزیت‌های ترکیبی که اصطلاحا فرامواد (metamaterial) نامیده می‌شوند روشی را ابداع کرده‌اند که توسط آن می‌توان قطعات یک‌تکه را با عملکرد اتصالات متحرک طراحی کرد. اگرچه این روش در مراحل ابتدایی است اما می‌تواند به قابلیت ویژه‌ای برای محصولات پرینت شده تبدیل شود.

csm_web_pliers-01_040f80f413-w600

تحول در طراحی و ساخت وسایل با کمک پرینتر سه‌بعدی

مطالب مرتبط:

همان‌طور که در تصاویر مشاهده می‌کنید، در این روش شبکه‌بندی بر اساس الگوهای خاص، خصوصیت مکانیکی به وجود آورده است. این محققان یک گام فراتر رفته‌اند و موادی را ساخته‌اند که قابلیت حرکت مکرر در جهتی تعریف شده را دارند، به این ترتیب قطعه‌ای مانند دستگیره در که برای انجام حرکت‌های تکراری طراحی شده است دوام بیشتری خواهد داشت.

ساخت دستگیره در با پرینت سه بعدی غیرممکن نیست اما برای این کار باید تمام قطعات و اتصالات ساخته و سپس به هم متصل شوند؛ اما با روش جدید، قطعه‌ای یکپارچه در اختیار کاربر قرار می‌گیرد که جابجایی سلول‌های شبکه مانند دومینو و تغییر شکل آن، همان عملکرد مکانیکی را به همراه خواهد داشت.
بیشتر بخوانید:

اگرچه مثال دستگیره در، به واسطه بحث ایمنی آن، فاصله زیادی تا کاربرد واقعی دارد اما این محققان وسایل دیگری را طراحی کرده‌اند که مانند نمونه‌های متداول عملکرد مناسبی دارند. نمونه‌ای از این وسایل را در ویدئوی زیر مشاهده می‌کنید.

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]