سینما فیلم‌سازی

۵ نکته بازیگری برای اجرایی بهتر

بازیگری ساده است، اما به هیچ عنوان آسان نیست. اگر بازیگر هستید، به نمایش گذاشتن اجرایی بدون نقص اولویت اصلی‌تان است و اگر نقش کارگردان را ایفا می‌کنید، گرفتن بازی خوب برایتان چالش برانگیز است. بازیگری با خیره شدن به دوربین و خواندن دیالوگ‌ها تفاوت بسیاری دارد. در ادامه به بررسی ۵ نکته درباره همین موضوع، برای کارگردان‌ها و بازیگران خواهیم پرداخت.

دیالوگ‌ها را بشناسید

کاملا واضح است؛ دیالوگ‌ها را تمام و کمال بشناسید. در مورد روش حفظ کردن، پیشنهاد می‌شود کلمات را به طور خالص و بدون هیچگونه ریتمی حفظ کنید؛ در این صورت هنگامی که بخواهید آنها را به روش‌های مختلف ادا کنید به مشکل بر نخواهید خورد.

زمان را مدیریت کنید

زمان میان برداشت‌ها را تلف نکنید و برای برداشت‌های بعدی آماده شوید. دیالوگ‌ها را مرور کنید و خودتان را کاملا جای کاراکتر قرار دهید. هرچند پیشنهاد می‌شود همه چیز را به طور کامل از قبل برنامه ریزی نکنید. کمی بداهه، همیشه اجرایتان را دلنشین‌تر خواهد کرد.

همه صحنه‌ها را با حس اجرا کنید

هیچ صحنه‌ای نباید بدون حس باشد، حتی وقتی تنها باید مسافتی کوتاه را راه بروید و بسته‌ای را تحویل بگیرید. برای اضافه کردن حس و ابعادی تازه به سکانس‌های به ظاهر بی‌اهمیت باید نهایت تلاش خود را به کار ببرید. برای مواقعی که دیالوگ وجود ندارد، در مورد موضوعی مرتبط فکر کنید. در چنین مواقعی کارگردانی اهمیت بسیار بالایی دارد، زیرا در واقع کارگردان است که راهنمایی‌های لازم را در اختیار بازیگران قرار می‌دهد.

نکات بازیگری

پیوستگی از شروط بازیگری است

هرچند معمولا فرد یا افراد خاصی خطاهای مربوط به پیوستگی در هر سکانس را زیر نظر دارند، بد نیست بازیگران نیز حواس خود را در این مورد جمع کنند. بسیار مهم است که هر حرکت را به طور یکسان و در زمان مناسب انجام دهید، به خصوص وقتی پای دیالوگ نیز در میان است. زیرا در غیر این صورت، ممکن است بهترین حرکت شما به علت خطایی کوچک در زمینه پیوستگی از فیلم حذف شود.

از راهنمایی‌های کارگردان استفاده کنید

رابطه بین کارگردان و بازیگر، یکی از مهم‌ترین در روابط در هر فیلم است. ممکن است صمیمی‌ترین و در عین حال، دشوار‌ترین باشد؛ به همین دلیل ارتباط برقرار کردن و نحوه صحیح دریافت به راهنمایی، از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی کارگردان‌ها، به خصوص اگر جوان و کم‌تجربه باشند، نمی‌توانند منظور خود را به خوبی به بازیگران منتقل کنند؛ برای همین اگر بتوانید کارگردان را به خوبی درک کنید، نتیجه کار بسیار با کیفیت‌تر خواهد بود.

***

نظر شما چیست؟ شما چه نکاتی برای اجرای بهتر پیشنهاد می‌کنید؟

 

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]