نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح «پیش‌طرح» و «مربع دوگانه ون‌گوگ» در نقاشی

در دنیای هنر، همواره ممکن است به اصطلاح جدیدی برخورد کنید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. در سایت هزارویک‌بوم مجموعه‌ای از اصطلاح‌های نقاشی که کمتر مرسوم هستند و در متون تخصصی یا موزه‌های هنر به آنها برخورد می‌کنید، برای شما فراهم شده است. این مجموعه به درک بهتر مفاهیم و اصطلاح‌های هنری به شما کمک می‌کند. در ادامه مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در سایت هزارویک‌بوم به توضیح مختصری در خصوص دو اصطلاح «پیش‌طرح» و «مربع دوگانه ون‌گوگ» می‌پردازیم.

پیش‌طرح‌ (Underdrawing)

پیش از اعمال رنگ‌های نهایی روی نقاشی، هنرمند از یک طراحی اولیه برای تخمین آنچه می‌خواهد در نهایت داشته باشد، می‌زند. به این طرح، پیش‌طرح گفته می‌شود. به طور خلاصه، طراحی پیش از اعمال رنگ پیش‌طرح است.

1

پس از اتمام نقاشی پیش‌طرح‌ قابل مشاهده نیست. اما می‌توان از طریق فن آوری مادون قرمز آنها را کشف کرد. با استفاد از این تکنولوژی همچنین می‌توان تغییراتی را که هنرمند در طول فرآیند نقاشی انجام داده است، مشاهده کرد. به این گونه تغییرات پنتیمنتو (Pentimento) گفته می‌شود.

روش مربع دوگانه ون‌گوگ (Vincent Van Gogh’s double square technique)

ون‌گوگ گاهی اوقات از دو بوم مربع شکل یکسان در نقاشی‌های خود با زاویه دید گسترده‌تر استفاده می‌کرد، مانند «مزرعه گندم با کلاغ‌ها»، «مزرعه گندم زیر آسمان ابری»، «ریشه‌های درخت»، و غیره. پس از او، پیروانش و بسیاری از هنرمندان دیگر به استفاده از روش مربع دوگانه ترغیب شدند و حتی از بیش از دو بوم برای یک تصویر واحد استفاده کردند.

مربع دوگانه ون‌گوگ

این روش شبیه به تکنیک نقاشی دیپتیک (Diptych) است که شامل دو سطح اما اغلب با موضوعات نقاشی جداگانه است. در اینجا یک مثال بصری از «مزرعه گندم با کلاغ‌ها» توسط وینسنت ون‌گوگ ارائه شده است.

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

6

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]