ابزارها عکاسی

به روز رسانی فرم‌ور دوربین، چرا و چگونه؟

آیا بر روی دوربین دیجیتال شما آخرین نسخه فرم‌ور نصب شده است؟ آیا از اهمیت به روز رسانی نرم افزاری دوربین خود آگاهی دارید؟ در ادامه درباره اهمیت به روز رسانی و نحوه انجام این کار می‌پردازیم.

5dmk3-121-1-of-1

سفت‌افزار چیست و چرا مهم است؟

سفت افزار یا فرم‌ور (Firmware) دوربین، نرم افزار پایهٔ DSLR است که سازندگان دوربین در زمان ساخت بر روی آن نصب می‌کنند. این نرم افزار در حافظه فقط خواندنی (ROM) دوربین ذخیره می‌شود و بدین سان با کم شدن باتری و خاموش شدن دوربین تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

در واقع فرم‌ور مسوولیت به کار انداختن دوربین را بر عهده دارد و به همین دلیل اهمیت حیاتی دارد. سازندگان دوربین هر از چند گاه نسخه‌های به روز شده ای از آن را ارائه می‌دهد که به بهبود کارایی دوربین کمک شایانی می‌کند و ممکن است به آن قابلیت‌های جدید اضافه کند.

داخل دوربین شما ریزپردازنده قرار دارد که نرم افزار ذخیره شده بر روی حافظه داخلی دوربین را مورد استفاده قرار می‌دهد. این نرم افزار فرم‌ور نامیده می‌شود و سیستم عامل دوربین شماست که امکان کنترل ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که در منوی دوربین وجود دارد را به شما می‌دهد. فرم‌ور همچنین فکوس خودکار، نورسنجی، پردازش تصویر، کاهش نویز، و سایر وظایف مهم دوربین را کنترل می‌کند. بدون فرم‌ور دوربین شما قادر به کار کردن نیست.

آیا باید در مورد نسخه‌های به روز رسانی شده فرم‌ور آگاهی داشته باشید؟

پاسخ این سوال مثبت است. در هر به روز رسانی ایرادها و باگ‌های سیستم عامل دوربین شما رفع شده و برخی ویژگی‌ها و کارآیی‌های جدید به آن افزوده می‌شود. هرچند که آپدیت کردن فرم‌ور همیشه لازم نیست و سازندگان برخی دوربین‌ها تابحال نسخه جدیدی از فرم‌ور برای آنها ارائه نمی‌دهند.

وقتی قطعات یک دوربین تازه سرهم سوار می‌شوند، سازنده فرم‌ور تهیه شده در همان بازه زمانی را بر روی آن نصب می‌کند. بعد از آن که دوربین در اختیار عموم قرار گرفته شد، کاربران ممکن است متوجه وجود ایراد و اشکال‌هایی در نحوه عملکرد دوربین شوند. سازنده دوربین این ایرادها را بررسی و در جهت رفع آنها با ارائه نسخه جدید نرم افزار اقدام می‌کند. برخی از ایرادها ممکن است کوچک و برخی بزرگ باشند. مثلا اگر مشکل فکوس خودکار و یا نشت باتری باشد، آنگاه ایرادهای بزرگی هستند که نیاز به نسخه به روز رسانی شده را جدی‌تر می‌کنند.

یکی دیگر از دلایلی که منجر به ارائه نسخه جدید فرم‌ور می‌شود، اضافه شدن زبان‌های تحت پشتیبانی دوربین و یا قابلبیت اضافه کردن ماژول‌های سخت افزاری مانند وایرلس یا جی‌پی‌اس است.

چه زمانی باید برای نسخه به روز شده اقدام کرد؟

توصیه می‌شود که هر ۲ یا ۳ ماه یک بار پس از خرید دوربین برای به روز رسانی اقدام کنید. نسخه‌های به روز شدهٔ دوربین‌های قدیمی‌تر در بازه‌های زمانی دیرتر و تعداد کمتری ارائه می‌شوند. اگر هرگز فرم‌ور دوربین خود را آپدیت نکرده اید، در اسرع وقت این کار را انجام دهید.

آیا دوربین شما آخرین نسخه فرم‌ور را داراست؟

Canon_1_firmware_page

ابتدا نسخه نرم افزار سیستم عامل دوربین‌تان را بررسی کنید. این اطلاعات در یکی از گزینه‌های منوی دوربین‌تان یافت می‌شوند. راه پیدا کردن آن در دوربین‌های مختلف متفاوت است و گاهی به راحتی پیدا نمی‌شود. از کتابچه راهنمای دوربین‌تان برای پیدا کردن آن می‌توانید کمک بگیرید.

در وبسایت مربوط به دوربین‌تان با توجه به شماره و مدل آن نسخه فرم‌ور مربوطه را نگاه کنید و آن را با نسخه نصب شده بر روی دوربین‌تان مقایسه کنید. اگر عددها یکسان هستند آنگاه شما آخرین نسخه فرم‌ور را بر روی دوربین خود دارید و به روز رسانی مورد نیاز نیست.

نکته مهم: لازم است که شما مدل دقیق دوربین‌تان را بدانید و فقط فرم‌ور مربوط به همان مدل را برای دوربین خود استفاده کنید.

Canon_firmware_page

چرا باید پیش از به روز رسانی دفترچه راهنمای دوربین را به دقت مطالعه کنید؟

اگر نمی‌خواهید یک دوربین بلا استفاده در پایان کار بر روی دستتان باقی بماند، دفترچه راهنما را پیش از به روز رسانی بخوانید. اگر در حین به روز رسانی باتری دچار نقص شود و یا روند به روز رسانی نرم افزار به نحوی دچار وقفه شود، ممکن است نرم افزار و دوربین غیر قابل استفاده شوند و درنتیجه لازم است آن را به دفتر نمایندگی دوربین برده تا مشکل آن برطرف شود.

چطور بفهمیم چه چیزهایی در دوربین به روز رسانی شده؟

برای این منظور کافی است راهنمای به روز رسانی را بخوانید. این راهنما عموما حاوی همه اطلاعات و جزییات مربوط به نسخه به روز رسانی شده و نسخه‌های پیشین آن است.

گام‌های لازم برای به روز رسانی فرم‌ور دوربین

نکته: لازم به ذکر است که این گام‌ها برای یک دوربین نمونه است و ممکن است برای دوربین شما روند کار دقیقا به همین ترتیب نباشد پس حتما دفترچه راهنمای دوربین خود را مورد مطالعه قرار دهید.

۱. نسخه فرم‌ور دوربین خود را بررسی کنید.

۲. آخرین نسخه به روز رسانی شده نرم افزار را با توجه به مدل دوربین خود در سایت مربوطه پیدا کرده و با نسخه مربوط دوربین خود مقایسه کنید.

۳. دستورالعمل را به دقت مطالعه کنید.

۴. فرم‌ور را دانلود کنید.

۵. باتری دوربین خود را کامل شارژ کنید.

۶. حافظه دوربین را فُرمت کنید. (اگر راه آن را نمی‌دانید دفترچه راهنما را مطالعه کنید)

۷. حافظه را در کامپیوتر خود در اسلات مربوطه قرار دهید. دوربین را از طریق کابل به کامپیوتر وصل نکنید.

۸. فرم‌ور را بر روی حافظه کپی کنید. آن را بر روی فولدر اصلی (root) کپی کنید.

۹. پس از پایان کار، کارت حافظه را از کامپیوتر خارج کنید.

۱۰. آن را در دوبین قرار دهید. حواستان باشد که در حین وارد کردن و خارج کردن کارت حافظه دوربین، دوربین را خاموش کنید.

۱۱. با توجه به دستورالعمل برای به روز رسانی فرم‌ور اقدام کنید.

۱۲. در حین عملیات نصب به هیچ دکمه ای دست نزنید و دوربین را خاموش نکنید؛ مگر آن که در دستورالعمل به چنین چیزی اشاره شده باشد.

۱۳. پس از پایان کار درستی عملکرد دوربین را مورد بررسی قرار دهید.

اگر نیکون دارید!

Nikon_firmware_image1

برخی از دوربین‌های DSLR نیکون ممکن است فرم‌ورهای A،B و L داشته باشند. این‌ها چه هستند؟ فرم‌ور A نیکون برای پروسسور ورودی/خروجی I/O است. فرم‌ور B برای کنترل (میکروکنترل‌های مجتمع) است و فرم‌ور L برای به روز رسانی‌های مخصوص لنز مانند اصلاح اعوجاج لنز است.

Nikon_firmware_page

61

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]