گرافیک گرافیک رابط کاربری هنرهای تجسمی

ضروریات تجربه کاربری (UX) برای طراحی صفحات وب

اغلب طراحان وب، به استفاده از اصول تجربه کاربری (User Experience) برای طراحی صفحات وب اهمیت می‌دهند. بهبود و یا طراحی تجربه کاربری یک وب‌سایت، به یک بخش مهم از فرایند پروژه توسعه و طراحی وب تبدیل شده است.

در دوران گذشته، اغلب طراحان، وب‌سایت‌ها را مطابق آنچه مشتری تمایل داشت ببیند طراحی می‌کردند، و صرفا آنچه مشتری فکر می‌کرد مورد توجه طراح بود. آنچنان دانشی به کار گرفته نمی‌شد، و اغلب طراحان وب هم صرفا بدلیل اینکه آنچه مشتری می‌خواست به دستش می‌رساندند، موفق می‌شدند. حالا چه نتیجه خوب بود، چه بد.

نمونه‌های رابط گرافیکی کاربر

نمونه‌های رابط گرافیکی کاربر (GUI) به طراحان وب کمک می‌کند تا بر مبنای آنچه کاربران دوست دارند ببینند، و بر مبنای راحتی گردش و مسیریابی در سایت، وب‌سایت‌هایی را طراحی کرده و بسازند. طراحی تجربه کاربری (UX Design) ابتدا روی نیازها و خواسته‌های کاربر تمرکز دارد، نه بر روی رضایت طراح و یا مشتری.

ضروریات تجربه کاربری، کجا به کمک شما می‌آید؟

بعنوان یک طراح وب، یکی از عوامل کلیدی موفقیت شما هنگام طراحی ساختار وب‌سایتتان، به کار بردن تجربه کاربری است. هنگامی که در حال توسعه وب‌سایت و یا اپلیکیشن‌های آنلاینی هستید که کاربران زیادی را هدف قرار می‌دهند، باید به کاربرانتان اولویت دهید. برخی اوقات، نزدیک شدن به طراحی خلاقانه‌ای که از طرف کاربرانتان هم مورد پذیرش واقع شود، می‌تواند پیچیده و سخت باشد. اما با کمی آگاهی در مورد ضروریات تجربه کاربری برای طراحی صفحات وب، کارها آسان‌تر و جذاب‌تر خواهند شد. طرح‌های پیچیده، همچون سایت‌های فروشگاهی و اپلیکیشن‌های تعاملی نیز، حتما باید از قواعد طراحی بر اساس تجربه کاربری استفاده کنند، چرا که کاربران زیادی را هدف قرار خواهند داد.

تجربه کاربری

وظایف یک طراح تجربه کاربری

طراحان تجربه کاربری، در فرایند طراحی یک وب‌سایت یا اپلیکیشن، کارهای مختلفی انجام می‌دهند. در زیر، برخی از اقدامات مهمی که باید در طول توسعه یک پروژه وب اجرا شوند را مشاهده خواهید کرد.

۱. ارزیابی سیستم در حال استفاده

اگر سیستمی وجود دارد که در حال حاضر استفاده می‌شود، یک طراح تجربه کاربری باید آنرا ارزیابی کند، ایراداتش را گزارش دهد، و یا پیشنهاداتی ارائه کند که آنرا بهتر می‌سازد.

۲. نمونه‌های اولیه و وایرفریم‌ها

یک طراح تجربه کاربری، باید بر اساس یافته‌هایش، وایرفریم (Wireframe) طرح‌های مختلف، و همچنین نمونه اولیه دقیقی از آنها را بسازد.

۳. جریان کاربر

طراحی اینکه کاربران در صفحه وب شما از کجا به کجا بروند، مهم‌ترین کار طراح تجربه کاربری یک وب‌سایت است. اگر محیط، آنقدر برای کاربران پیچیده باشد تا نتوانند براحتی در آن بچرخند، آنگاه طراح تجربه کاربری، باید آماده طراحی یک محیط جدید شود، محیطی که در عین انعطاف‌پذیری، کار با آن آسان است.

۴. اشخاص و پروفایل‌های کاربری

داشتن اطلاعات در مورد کاربران وب‌سایتتان چیز دیگریست که باید هنگام توسعه یک تجربه کاربری مد نظر داشته باشید. با اندکی دانش درباره مخاطبینتان، که عموما از راه تحقیق و البته مطالعه مقالات مرتبط بدست می‌آید، یک طراح تجربه کاربری می‌تواند محیط‌هایی را خلق کند، که بازتابنده احساس و مطابق میل کاربران است.

۵. راهنمای سبک محتوا

راهنمای سبک محتوا، چهارچوب روشنی را در اختیار طراحان و همچنین نویسندگان می‌گذارد، تا بدانند چطور محتوایی تولید کنند، یا چطور یک رابط گرافیکی خوب خلق کنند، که جذاب باشد.

 

فهرست زیر هم، شامل نرم‌افزارهای مهمی در طراحی رابط کاربری است، که یک طراح تجربه کاربری، هنگام توسعه یک وب‌سایت، باید از آنها استفاده کند.

۱. نرم‌افزارهای A/B testing

نرم‌افزارهای آزمون آ/ب یا همان A/B testing، نسخه‌های مختلفی از یک صفحه وب در دو بخش مساوی را با یکدیگر مقایسه می‌کنند. یک بخش، نسخه A صفحه وب ما را زیر نظر دارد، و بخش دیگر، نسخه B آنرا. تمام آمارهای بازدید، نرخ دفع کاربر (Bounce rate)، ونرخ تبدیل (Conversion rate)، بررسی می‌شود. آنگاه با توجه به آمارهای جمع آوری شده، نرم‌افزار تست، نسخه بهتر یک صفحه وب را تعیین می‌کند. معروف‌ترین نرم‌افزار آزمون آ/ب، Google Website Optimizer است.

۲. ابزارهای تحلیل

یک طراح تجربه کاربری، توانایی این را دارد تا با کمک ابزارهای تحلیلی، همچون Google analytic، آمار ترافیک یک وب‌سایت را تحلیل کرده، و تشخیص دهد که مهم‌ترین گروه مخاطب یک وب‌سایت از چه قشری است.

۳. نرم‌افزارهای جمع‌بندی محتوا

طراحان تجربه کاربری، راه‌های متعددی برای جمع‌آوری و جمع‌بندی محتوای یک وب‌سایت دارند. اکثر وب‌سایت‌ها توسط یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند SharePoint، WordPress، Joomla و یا Drupal ساخته شده‌اند. و این سیستم‌ها معمولا در خودشان ابزارهایی دارند که نموداری از محتوای موجود را نشان می‌دهند.

با اطلاعاتی که در این مطلب، درباره ضروریات تجربه کاربری برای طراحی صفحات وب گفته شد، خواهید توانست تا مقدمات تجربه کاربری را یاد بگیرید، و هنگام طراحی یک وب‌سایت، مهارت‌هایتان را به کار ببرید. اینکه یک صفحه وب، چقدر توسط کاربران قابل درک باشد، به تجربه کاربری به کار گرفته شده هنگام توسعه آن صفحه بر می‌گردد. تجربه کاربری، مربوط به کاربران است، و موضوع متحیر کننده‌ای است که کمک می‌کند ما طراحان وب، سایت‌هایی را طراحی کنیم که کاربر پسند، و منعطف باشند.

11

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]