گرافیک گرافیک رابط کاربری

۵ نکته برای کاربر-پسند کردن سرتیتر مطالب

سرتیترهای خوب، در یک نگاه قابل تشخیص هستند و به خواننده‌ها کمک می‌کنند تا جریان محتوای صفحه را بفهمند. اما یک سرتیتر خوب، صرفا یک تیتر جسورانه و درشت نیست. برای داشتن یک سرتیتر موثر، طراحی بصری نقش مهمی بازی می‌کند.

در این مقاله با راه‌های آسان و سریعی برای بهبود تاثیر سرتیترها آشنا خواهید شد، چه تیتر اصلی و چه سرتیترهای داخل محتوای صفحات. طراحی خوب سرتیترها، می‌تواند به خواننده‌های وب‌سایت شما کمک کند تا به راحتی همه چیز را درک کنند. فراموش نکنید که این‌ها، قوانین الزامی نیستند، اما توجه به تمام این ۵ مورد در فرایند طراحی، قطعا موثر خواهد بود.

۱. تضاد بصری ایجاد کنید تا سرتیتر به راحتی قابل تشخیص باشد

سرتیترها، باید در مقایسه با بقیه‌ محتوای موجود در صفحه، مجزا بنظر برسند. دقیقا همانطور که زیرخط دار کردن و استفاده از رنگ متفاوت برای لینک‌ها، به خواننده‌ها کمک می‌کند تا بتوانند آنها را در بین متن تشخیص دهند؛ سرتیترها هم باید منحصر بفرد باشند.

برای ایجاد تضاد بصری (کنتراست)، از رنگ، ضخامت فونت و خانواده‌ی فونت‌های متفاوت استفاده کنید. (البته پیشنهاد می‌کنیم که سبک زیرخط دار را برای لینک‌ها اندوخته نگه دارید.)

۲. از رنگ‌های گرم استفاده کنید

شرکت پانتون، که تعیین کننده غیر رسمی رنگ‌های سال است، می‌گوید: «رنگ‌های گرم، زنده هستند، جلب توجه می‌کنند، و قدرت دارند. احساسات را تحریک می‌کنند، انگیزه می‌هند، و بنظر می‌رسد که از صفحه نمایش بیرون زده‌اند!»

یک حقیقت جالب: رنگ‌های گرم‌تر، بهتر از رنگ‌های سردتر چشم را می‌قاپند!

رنگ‌های گرم، زنده و جالب توجهند و بنظر می‌رسد که از صفحه بیرون زده‌اند، در حالی که رنگ‌های سرد، حس تو رفتگی دارند. هر زمانی امکانش بود، از رنگ‌های گرم‌تر استفاده کنید، تا سریع‌تر توجه خواننده‌ها را جلب کرده، و به سمت محتوای مهم هدایتشان کنید. بدین ترتیب، با یک تیر دو نشان می‌زنید، هم خواننده‌های بیشتری جذب می‌کنید، هم کمکشان می‌کنید اطلاعاتی که بدنبالش هستند را راحت‌تر بیابند.

۳. اندازه هم اهمیت دارد، سرتیترها باید بزرگ باشند

سرتیترها باید قابل توجه باشند، پس آنها را بزرگ کنید؛ البته به تناسب. خوانندگان اندازه را با میزان اهمیت، مرتبط می‌دانند، پس هرچه بزرگ‌تر باشد، از دید آنها مهم‌تر است! بعنوان یک مثال خیلی خوب، روزنامه‌ها را نگاه کنید که چطور تیتر می‌زنند. نام روزنامه برجسته‌ترین عبارت است، آنگاه معمولا هر چه به پایین صفحه پیش می‌رویم، سرتیترها کوچک‌تر می‌شوند.

ما هم می‌توانیم در طراحی وب‌سایت، از نظر بصری همین نتیجه را با تغییر اندازه سرتیترها، که به طور قراردادی با تگ‌های <h1> تا <h6> مشخص می‌شوند بدست بیاوریم. استفاده از این تگ‌ها، از آنجایی که به صفحه‌خوان‌ها کمک می‌کند سرتیترها را تشخیص بدهند نیز اهمیت ویژه‌ای دارند.

۴. سرتیترها را بجای عناوین به کار ببرید

اگر بخشی از یک وب‌سایت را برچسب بزنیم، سرتیتر، بجای عنوان آن بخش، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم خوانندگان بتوانند محتوای آن بخش را تشخیص دهند، بایداز مناسب بودن عنوان اطمینان حاصل کنیم.. به زبان دیگر، از عناوین گیج کننده، عبارات مرسوم، یا گمراه کننده استفاده نکنید.

یک عنوان، باید ناقل پیام چه کسی/ چه چیزی/ چه زمانی/ و چه مکانی در مورد محتوایی باشد که پس از آن خواهد آمد. سپس محتوای پس از آن عنوان، «چرایی» آن را توضیح می‌دهد.

به عبارت دیگر، سرتیتر، سوالی که خوانندگان دارند را بیان می‌کند و محتوای پس از آن، جواب را مشخص می‌سازد.

۵. مختصر بنویسید!

در آخر اینکه، سرتیترها را کوتاه نگه دارید. حتی می‌توانید برخی اوقات ضمیرها یا فاعل‌ها را هم حذف کنید، چرا که خواننده می‌تواند خودش آنها را فرض کند. سرتیترها، باید در یک نگاه دریافت شوند، و هر چه بیشتر به موضوع نزدیک باشند بهتر است.

یک سرتیتر خوب، به سرعت، و به طور موثری مهم‌ترین اطلاعات را روشن می‌سازد، تا خواننده متوجه شود اطلاعاتی که به دنبالش هست، در این بخش از متن قرار دارد یا نه.

***

بسیار خب، آیا شما هم نکاتی دارید که به این فهرست اضافه کنید؟ شما چطور سرتیترها یا المان‌های مشابه دیگر را در صفحات وب‌تان بهبود می‌بخشید؟ دیدگاهتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

7

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]