سینما فیلم‌سازی

با انواع نور در سینما آشنا شوید

نورپردازی یکی از مهم‌ترین عناصر مربوط به فیلمسازی است، به همین علت آشنایی با مفاهیم اولیه مربوط به آن کاملا ضروری محسوب می‌شود. اگر تازه سینماتوگرافی یا کارگردانی را شروع کرده‌اید، خیلی زود متوجه خواهید شد که نور خوب نه تنها برای ظاهر حرفه‌ای و زیبای ویدیو‌ها لازم است، بلکه به بیان داستان هم کمک زیادی می‌کند.

اجازه دهید ابتدا با اصطلاح «کیفیت نور» آشنا شویم که ممکن است برخلاف اسمش که ساده است، کمی گیج‌کننده باشد. کیفیت نور در واقع هیچ ربطی به خوب یا بد بودن آن ندارد، بلکه به نحوه رفتار نور اشاره دارد؛ تاثیر آن روی سوژه اصلی و اجسام اطراف. یکی از مقاهیم اصلی، «نور سخت» و «نور نرم» است.

در ادامه بیشتر درباره این دو موضوع توضیح می‌دهیم.

نور سخت

  • تاثیر سختی روی سوژه بر جای می‌گذارد؛ دارای سایه‌هایی با کنتراست بالا و مرز مشخص.
  • از منبعی متمرکز و جهت‌دار، سرچمشه می‌گیرد.

نور سخت در نورپردازی فیلم

نور سخت استفاده‌های زیادی دارد؛ احتمالا بار‌ها آن را در فیلم‌های ترسناک و درام مشاهده کرده‌اید. در حقیقت، یک نورپردازی خاص به نام کیاروسکورو که مربوط به همین نوع است، در فیلم‌های ژانر Film Noir به طور اختصاصی مورد استفاده می‌گیرد.

کیاروسکورو عبارتی‌ست که از آن زمان و به واسطه نقاش‌های رنسانس بر زبان‌ها افتاده است و کم کم راه خود را به عکاسی و سینما باز کرده است.

سایه روشن یا کیاروسکورو، به طور کلی از نگاه هنر به عنوان کنتراست بین تاریکی و نور تعریف می‌شود. این روزها به کنتراست زیادی که بین قسمت تاریک و روشن تصویر وجود دارد اطلاق می‌شود و هدف اصلی آن ایجاد بُعد سوم در یک تصویر هنری دو بعدی است.

کیاروسکورو در عکاسی در اصل به واسطه عکاسی پرتره شهرت پیدا کرد و بیش از هرچیزی با نورپردازی رامبراند به شهرت رسید.

منبع نور اصلی و بازتابنده با زاویه‌ای ۴۰ نسبت به سوژه تابانده می‌شود. سایه‌های تاریک و مشخص تولید شده توسط این روش، تاثیرات روانشناسی مختلفی دارند؛ از جمله القای حس ترس، شک و تردید، استرس و ناامیدی.

نور نرم

  • تاثیر نرمی روی سوژه بر جای می‌گذارد؛ دارای سایه‌های خاکستری روشن با کنتراست پایین.
  • از منبعی وسیع سرچشمه گرفته که سوژه را احاطه می‌کند.

soft

اگر نور سخت را عصبانی در نظر بگیریم، نور نرم، عادی یا خوشحال است. این تکنیک نورپردازی بیشتر برای جذاب نشان دادن سوژه‌ها به کار می‌رود؛ در عصر طلایی هالیوود -حدود سال‌های ۱۹۳۰- استفاده از این روش برای جوان‌تر و زیبا‌تر نشان دادن بازیگران زن بسیار رایج بود. امروز نیز این تکنیک در فیلم‌های کمدی، رمانتیک و مواردی از این دست کاربرد دارد و به نوعی، نمایش دهنده نور طبیعی است.

***

آیا شما انواع دیگری از منابع نوری که در نورپردازی سینما کارآیی دارند می‌شناسید؟ آن را با ما و دیگر خوانندگان هزار‌و‌یک‌بوم به اشتراک بگذارید.

28

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]