گرافیک گرافیک رابط کاربری

۱۰ اشتباه در طراحی تجربه کاربری و راه‌حل پیشگیری از آنها – قسمت اول

همه می‌دانند که خطاهای مربوط به طراحی تجربه کاربری چگونه می‌تواند به نابودی استارتا‌پ‌ها منتهی می‌‏شوند. این خطاها می‌توانند تاثیرات عمیقی بر تجربه کاربر از محصول شما داشته باشند. 

این خیلی بد است! چرا که تجربه کاربری خوب می‌تواند منجر به افزایش اعتبار، افزایش درگیرشدن مخاطب با محصول و رشد سریع شود؛ ولی تجربه کاربری بد به عکس این موارد کمک می‌‏کند!

نکته قابل توجه این است که خیلی از این مشکلات می‌‏توانند به راحتی برطرف شوند. تنها چیزی که نیاز دارید اندکی زمان است تا یاد بگیرید چگونه این مشکلات را شناسایی کنید.

آیا می‌‏خواهید مشتریان و بازدیدکنندگان وفاداری داشته باشید؟ پس در ادامه این مطلب برای آشنایی با این اشتباهات رایج با ما همراه باشید.

۱. تمرکز بر «طراحی خیره‏‌کننده» به جای «ساختار کاربردی»

فهم این مطلب که چرا این اتفاق می‌‏افتد خیلی ساده است. شما می‌‏خواهید اپلیکیشن یا محصولی را تولید کنید که سر و صدای زیادی به پا کند. می‌‏خواهید مردم در خیابان‏‌ها در مورد جذابیت محصولات صحبت کنند و همه وبسایت‏‌های حوزه تکنولوژی در مورد جزئیات و زیبایی طراحی شما بحث کنند.

پس بهترین طراح بصری در حوزه کاری‌تان را استخدام می‌‏کنید و او را مامور می‌‏کنید تا یک صفحه ورود زیبا برای شما طراحی کند تا مشتریان و کاربران غرق زیبایی محصول شما شوند؛ آیا اینطور نیست؟

اگر چنین است متاسفانه باید بگوییم که راه اشتباهی را در پیش گرفته‌اید! شما و مشتریان‌تان دو هدف جدا از هم دارید؛ شما می‌‏خواهید مشتریانتان مدام از محصول شما تعریف کنند، در حالی که آنها صرفا می‌‏خواهند از آن استفاده کنند. زیبایی برای آنان اولویت اول نیست، بلکه کاربرد محصول اولویت اول آنهاست! متوجه تفاوت شدید؟

راه حل

بهترین طراحی‌‏ها، آنهایی هستند که بدون ایجاد دردسر برای مخاطب، ابزار‏ها را به سادگی در اختیارشان قرار دهد و نیاز آنها را برطرف کند.

آیا می‌‏پرسید چگونه چنین طراحی را ایجاد کنیم؟ جوابش ساده است، با استخدام طراحان تجربه کاربری (UX Designers) و مهندسین اطلاعات (Information Architects).

راه برطرف کردن این مشکل، آن است که از وقوع آن پیشگیری کنید.

تا زمانی که بر تجربه کاربری (UX) و مهندسی اطلاعات (IA) سایت‌تان کار نکرده اید، طراحان بصری را وارد تیم‌تان نکنید.

به یاد داشته باشید که تجربه کاربری خوب و طراحی بصری بد، بهتر از تجربه کاربری بد و طراحی بصری چشم‌‏نواز است.

طراحی بصری شاید بتواند باعث مدهوش شدن و جذب مخاطب شود ولی اگر طراحی تجربه کاربری خوب نباشد، خیلی زود مخاطبانتان را از دست می‌‏دهید!

۲. حذف نکردن امکانات اضافی

وقتی ایده جدیدی به ذهن‌تان می‌رسد، ذهن‌ به راحتی شما را متقاعد می‌‏کند که محصول‌تان به این قابلیت نیاز دارد؛ بخصوص اگر این ایده از طرف مشتری یا مخاطب مطرح شده باشد.

در نهایت شما وقت و زمان قابل توجهی را صرف اضافه کردن قابلیت‌های جدید به محصول می‌‏کنید و پس پایان کار احساس خوبی پیدا می‌کنید زیرا به نظر می‌رسد چیزی را برای کاربرانتان فراهم کرده‌‏اید که به ارزش محصول افزوده است … ولی آیا واقعا چنین اتفاقی م‌ی‏افتد؟

تا زمانی که استفاده کردن (یا نکردن) کاربران از امکانات محصول را مورد بررسی قرار ندهید و فقط به فکر اضافه کردن امکانات جدید باشید؛ در واقع ارزش واقعی محصول را پایین می‌آورید! زیرا ناگهان کاربران با محصولی مواجه می‌‏شوند که دارای امکاناتی بی‌‏پایانی است که بیشترشان بدون استفاده‌‏اند!

برای مثال، شما وقتی که به یک کفش‌‏فروشی مراجعه می‌‏کنید، انتظار ندارید تا در آنجا همبرگر بخرید! شاید در یک برهه یکی از مشتریان به فروشنده بگوید که هنگام امتحان کردن کفش‌‏ها گرسنه بوده، ولی آیا کفش‌‏فروش باید یک همبرگرفروشی در داخل فروشگاهش بزند؟ البته که نه!

اما برای یک ثانیه تصور کنید کفش‌‏فروش در داخل فروشگاهش یک همبرگرفروشی بزند، آیا کسی از آنجا همبرگر می‌‏خرد؟

راه حل

بر اساس گفته اریک رایس در «The Lean Startup»، هر قابلیتی که شما به محصولتان اضافه می‌‏کنید باید ارزش ماندگار شدن در محصول را داشته باشد.

این بدان معناست که توسعه و سرمایه‏‌گذاری روی قابلیت‌‏های جدید تنها نیمی از راه است، شما باید به صورت دقیق تحلیل کنید که آیا این قابلیت جدید استفاده می‌‏شود یا نه. اگر تحلیل‏‌ها به شما نشان داد که قابلیتی که به سایت‌ یا محصول‌تان اضافه کرده‌‏اید استفاده نمی‌‏شود، باید آن را حذف کنید!

می‌‏دانم حذف کردن قابلیتی که هزینه سرسام آوری برایتان داشته خیلی سخت و طاقت ‏فرسا به نظر می‌‏آید، ولی برای چند لحظه تصور کنید که یک همبرگر‏فروشی کثیف در گوشه کفش‌‏فروشی شما قرار دارد!

۳. گوش ‏دادن به این که کاربران چه می‌‏خواهند؛ به جای توجه به این که از چه استفاده می‌‏کنند

چیزی که اینجا در موردش بحث می‌‏کنیم، تفاوت فاحش میان خواسته‏‌های کاربران و نیازهای آنهاست.

گوش ‏دادن به خواسته‏‌های مشتریان، شما را به سمت بازکردن دکه همبرگر‏فروشی در داخل کفش‌‏فروشی‌تان سوق می‌‏دهد و باعث می‌شود امکانی را اضافه کنید که کارآیی ندارد.

‏هنگامی که صاحب کفش‌‏فروشی مشغول گوش‌ ‏دادن به حرف‌‏های مرد گرسنه بود، نتوانست رفتار مشتریانش را تحلیل کند. اگر این کار را به درستی انجام می‌داد، ممکن بود بفهمد که نیمی از مشتریانش به جوراب نیاز دارند و یک دکه کوچک جوراب‌‏فروشی می‌‏تواند درآمدش را بیشتر از یک همبرگر‏فروشی افزایش دهد.

راه حل

برای آزمودن امکانات جدید، طراحی و باز‏طراحی و… نظر کاربران و مشتریان‌تان را نپرسید، بلکه به واکنش آنها دقت کنید.

یک کاربر را انتخاب کنید و یک لیست از کارها را در اختیارش قرار دهید (کارهای مرتبط با محصول شما باشند) و نگاه کنید که چگونه برای عمل کردن به آنها تلاش می‌‏کند. این کار را با تعداد کافی کاربر دیگر نیز انجام دهید. شما متوجه خواهید شد که چگونه کاربران و مشتریان‌تان برای انجام دادن یک کار به مشکل برخورد می‌کنند.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اگر قرار نیست به گفته‏‌های کاربران‌مان گوش کنیم، پس از کجا بفهمیم که چه می‌‏خواهند؟ خب، چند راه مختلف وجود دارند.

نخست، نحوه استفاده مشتریان‌تان را تحلیل کنید. کاربران و مشتریان شما خلاق هستند. اگر آنها بخواهند از محصول شما برای اهداف دیگری (به غیر از آنچه که شما در نظر داشته اید) استفاده کنند، راه‏‌های میانبر دیگری پیدا می‌‏کنند.

یکی از متخصصان طراحی تجربه کاربری به نام جیکوب نیلسن از «NN Group» استراتژی دیگری را برای فهمیدن خواسته‌های کاربران توصیه می‌‏کند.

از کاربرانتان بخواهید بعد از این که از محصولتان استفاده کردند، یک فرم نظرسنجی را پر کنند. این کار اطمینان حاصل می‌‏کند که بازخورد به دست آمده از جانب کاربرانی است که به طور کامل با محصول شما درگیر شده‌اند.

او همچنین توصیه می‌کند که تحت عنوان یک نظرسنجی از کاربران‌تان بپرسید «چرا امروز به سایت ما مراجعه کرده اید؟». پاسخ به این سوال می‌تواند انگیزه مخاطبانن برای استفاده از محصولات را آشکار سازد.

همچنین به شما ایده‌هایی می‌دهد تا بتوانید امکانات دیگری به محصول و سایت خود اضافه کنید.

***

۱۰ اشتباه در طراحی تجربه کاربری و راه‌حل پیشگیری از آنها – قسمت دوم، سوم و چهارم

7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]