نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح «هاشورزنی» و «شیء هنری» در نقاشی

در دنیای هنر، همواره ممکن است به اصطلاح جدیدی برخورد کنید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. در سایت هزارویک‌بوم مجموعه‌ای از اصطلاح‌های نقاشی که کمتر مرسوم هستند و در متون تخصصی یا موزه‌های هنر به آنها برخورد می‌کنید، برای شما فراهم شده است. این مجموعه به درک بهتر مفاهیم و اصطلاح‌های هنری به شما کمک می‌کند. در ادامه مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در سایت هزارویک‌بوم به توضیح مختصری در خصوص دو اصطلاح «هاشورزنی» و «شیء هنری» می‌پردازیم.

هاشورزنی (Hatching)

rembrandt-hatching

اصطلاح هاشورزنی در نقاشی به معنی استفاده خلاقانه از خطوط برای ایجاد سایه و یا حالات مختلف در هر نقاشی و یا حکاکی خاص است. با توجه به شیوه ساده آن، هاشورزنی در حکاکی‌هایی که در آن ساده بودن نقش اساسی داشت، محبوب‌تر بود. به همین دلیل است که در بسیاری از آثار استادان قدیمی‌ از قرن ۱۵ این روش دیده می‌شود. با توجه به چگونگی استفاده از خطوط برای ایجاد حالت، انواع مختلفی از هاشورزنی وجود دارد: هاشورزنی خطی، هاشورزنی عرضی و غیره. این روش از زمان رنسانس شناخته شده است و بسیاری از هنرمندان نقاشی‌ها و پرتره‌های خود را به طور کامل با روش هاشورزنی طراحی می‌کردند. با پیشرفت این روش، هاشورزنی‌های ماهرانه و پیچیده‌تری ابداع شد که بیشتر شبیه به یک نقاشی تک‌رنگ بودند.

شیء هنری (Objet d’art)

memory_of_azov_egg

این عبارت فرانسوی به معنی شیء هنری است. برخلاف ترجمه آن، این واژه، اشیاء هنری معمول مانند نقاشی، مجسمه، چاپ و یا نقاشی را مد نظر قرار نمی‌دهد. این اصطلاح برای قطعات هنری عجیب و منحصر به فرد استفاده می‌شود که عمدتا سه بعدی بوده و یا دارای شکلی نادر یا عجیب هستند. به طور کلی، هیچ مرز مشخصی برای یک شیء هنری وجود ندارد: این شیء می‌تواند یک جعبه و یا یک جعبه نمک یا یک چیزی که در جهان عملی مفید نیست باشد. هرچیزی می‌تواند به عنوان یک شی هنری دیده شود اما دسته‌بندی آن به اشکال هنری متعارف بسیار دشوار است. بنابراین، شیء هنری یک اصطلاح جمعی برای اشیاء هنری است که نمی‌توان آن‌ها را با اشکال هنری متعارف طبقه‌بندی کرد.

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]