نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح «تندو» و «ترکیب‌بندی هرمی» در نقاشی

در دنیای هنر، همواره ممکن است به اصطلاح جدیدی برخورد کنید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. در سایت هزارویک‌بوم مجموعه‌ای از اصطلاح‌های نقاشی که کمتر مرسوم هستند و در متون تخصصی یا موزه‌های هنر به آنها برخورد می‌کنید، برای شما فراهم شده است. این مجموعه به درک بهتر مفاهیم و اصطلاح‌های هنری به شما کمک می‌کند. در ادامه مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در سایت هزارویک‌بوم به توضیح مختصری در خصوص دو اصطلاح «تندو» و «ترکیب‌بندی هرمی» می‌پردازیم.

تندو (Tondo)

sandro_botticelli_060

تندو نامی‌ برای هر اثر هنری، شامل نقاشی یا برجسته‌سازی، است که شکل آن دایره‌ای باشد و قطر آن از ۲ فوت (حدود ۶۰ سانتی‌متر) بیشتر نباشد. از زمان رنسانس این آثار دایره‌ای تندو نامیده شدند. این آثار اغلب روی دیوار کلیساها و یا مکان‌های مقدس مشاهده می‌شود و معمولا قدمت آنها بسیار زیاد است.  

ترکیب‌بندی هرمی (Pyramidal Composition)

ترکیب‌بندی هرمی

ترکیب‌بندی هرمی‌ یکی از تکنیک‌های برجسته و موثر ترکیب‌بندی در نقاشی است و گفته می‌شود در «مونالیزا»، «بانوی صخره‌ها» و بسیاری دیگر از نقاشی‌های استفاده شده است.

همانطور که از نام آن مشهود است، ترکیب‌بندی هرمی‌ یعنی فرد یا سوژه نقاشی به گونه‌ای طراحی می‌شود که شکل یک هرم را به بیننده القا می‌کند. بنابراین، قسمت پایینی نقاشی با طراحی بخشی از بدن کاراکتر سنگین‌تر به نظر می‌آید و قسمت مورد نظر برای جلب توجه مخاطب در بالای نقاشی قرار می‌گیرد. 

چنین ترکیب‌بندی، به هنرمند قدرت می‌دهد که توجه بیننده را به محل مورد نظر خود جلب کند. در این نقاشی‌ها، سوژه اصلی در راس هرم قرار می‌گیرد. 

ترکیب‌بندی هرمی سبب می‌شود که هنرمند تغییرات معناداری روی سوژه و محل قرارگیری آن در نقاشی اعمال کند. شاید به همین دلیل است که هنرمندی مانند لئوناردو داوینچی به طور منظم در نقاشی‌های خود از ترکیب‌بندی هرمی‌ استفاده کرده است. مونالیزا بهترین مثال ترکیب‌بندی هرمی است.

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]