سینما فیلم‌سازی

با ۵ مهارت کلیدی فیلمنامه‌نویسی آشنا شوید

امروزه مسابقات چندگانه دو و میدانی، شامل موارد مختلفی است که قدرت، سرعت و موارد مانند این را در ورزشکاران به چالش می‌کشد. در مورد فیلمنامه‌نویسی اما شرایط کمی متفاوت است. در این چالش، قطعا نیازی به فعالیت بدنی نیست و تنها باید از مغز خود استفاده کنیم. فیلمنامه‌نویسی بیش هر چیز به ۵ مهارت نیاز دارد که در ادامه آنها را بیان کرده‌ایم.

۱. قدرت

تمام این قدرت در ذهن شما خلاصه می‌شود. یک فیملنامه‌نویس خوب باید تا جایی ممکن ذهن خود را تقویت کرده و بهترین استفاده را از آن ببرد.

کلیدی بودن این مهارت به این خاطر است که کار نوشتن برای فیلم، کاملا ذهنی است؛ در این فرایند شما باید بتوانید منظم فکر کنید و با استفاده از تکنیک و فرمی منحصر به فرد، آن افکار را به مخاطب انتقال دهید.

۲. سرعت

به عنوان یک نویسنده، باید سرعت خود را تا جای ممکن افزایش دهید. هرچه تعداد نوشته‌های خود را افزایش دهید، بیشتر قدر سرعت را خواهید دانست.

بگذارید ساده بگوییم: نوشتن، یعنی دوباره نوشتن. رسیدن به نسخه نهایی ممکن است ده یا بیست ویرایش مختلف به طول بیانجامد. پس سریع بنویسید و بر وسوسه اصلاح کردن هنگام نوشتن غلبه کنید. خیلی وقت‌ها پس از نوشتن کلمات «پایان» تازه می‌فهمید چگونه بهتر است شروع کنید.

فیلمنامه‌نویسی

۳. استقامت

یک فرد موفق به خوبی درک می‌کند که پیمودن راه موفق و شناخته شدن، چندین سال طول خواهد کشید. اگر می‌خواهید در کاری خوب باشید، باید آن را به طور مستمر انجام دهید؛ هر روز و برای مدتی طولانی.

پس اگر می‌خواهید نویسنده‌ای خوب باشید، طبق برنامه‌ای منظم هر روز بنویسید؛ بهانه‌هایی مانند سندروم Writer’s Block نیز پذیرفته نیست.

۴. تکنیک

فیلمنامه نوشتن پیش از هر چیزی، نوعی تجارت با ساختار مخصوص به خود است. اما هنر و زیبایی فیملنامه، به صدا یا به عبارتی دیگر، تکنیک نویسنده مربوط است.

لازم است بدانید که لزوما به ایده‌ای نو برای موفقیت نیاز ندارید؛ دنیای متفاوت، کاراکتر‌های جدید و یا اجرای منحصر به فرد همگی عواملی موثر هستند. به خاطر داشته باشید، صدای شما، برند و امضای‌تان است. آن را به بهترین شکل طراحی کنید.

۵. تحمل

توانایی نگارنده در پشت سر گذاشتن موانع یکی دیگر از مهارت‌های کلیدی است. شما بار‌ها شکست خواهید خورد، اما باید دوباره از زمین برخاسته و کار روی پروژه بعدی را آغاز کنید.

شناخته شدن دور از نظر نیست، اما به سادگی هم به دست نمی‌آید. نظر شما در این‌باره چیست؟

 

19

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]