بنا و نما معماری

رقابت طراحی فلزات در ساختمان‌سازی سال ۲۰۱۷

وقتی صحبت از استقامت و پایداری ساختمان‌ها می‌شود، نمی‌توان میزان انرژی‌ای که همه روزه به مصرف می‌رسد را نادیده گرفت. منظور از آن، درنظر گرفتن انرژی­‌ای که در تمام طول عمر ساختمان استفاده می‌­شود؛ از جمله انرژی نهفته در موادی که برای ساخت به کار می‌روند. اهمیت این موضوع به قدری است که زمینه اصلی رقابت طراحی فلزات در ساختمان را هم تشکیل می‌دهد.

مطالعات نشان می‌­دهند دی اکسید کربن منتشر شده، در مواد اولیه نهفته شده و ۵۰ تا ۳۰۰ درصد از مصرف کلی یک ساختمان را دربرمی‌گیرد. اعداد قابل توجه هستند، البته این نکته را یادآور می‌­شوند که به حداقل رساندن انرژی نهفته کار چندان سختی نیست و می‌­تواند به اندازه­‌ جایگزین کردن موادی که دی اکسید کربن منتشر شده­‌ کمتری تولید می‌کنند یا عناصر غیرضروری را به طور کامل حذف می‌کنند، آسان باشد.

رقابت طراحی فلزات در ساختمان سال ۲۰۱۷

به عنوان مثال، جایگزین کردن یک چارچوب مرکب با ساختاری پوستی به جای دیوار پرده‌ای‌های آلومینیومی و شیشه‌ای رایج می‌تواند در هر متر مربع از متوسط جرم نمای خارجی ساختمان‌های بلند،  کاهشی ۴۸ تا ۷۳ کیلوگرمی را در پی داشته‌‌باشد.

با تحلیلی جامع از چنین محوطه یکپارچه‌ای می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که اگر پوشش طراحی‌شده را به عنوان قسمتی از چارچوب فولادی اولیه (که عموما وزن آن معادل ۷۳ تا ۹۷ کیلوگرم در هر مترمربع از هر طبقه می‌شود) در نظر بگیریم؛ نه تنها انرژی نهفته کاهش می‌یابد، بلکه عملکرد ساختاری ساختمان هم افزایش پیدا می‌کند.

با درک اهمیت این یافته‌ها، مجله‌ی فلزات در ساخت و ساز ۲۰۱۷، طراحان را به رقابتی دعوت کرده که دیدگاه خود را برای کاهش انرژی نهفته ارائه دهند. این کار باید توسط یکپارچه‌سازی پوشش ساختمان با چارچوب ساختاری در یک ساختمان اداری ۲۴ طبقه انجام شود.

شرکت‌کنندگان باید توانایی خود را در کاهش انرژی نهفته از طریق حذف تناژ از چارچوب اولیه ساختمان نشان دهند در صورتی که مقاومت به باد و فشار نیروهای لرزه ای افزایش یابد.

1001boom-metals-in-construction-magazine-818

تاریخ‌های مهم مسابقه طراحی فلزات

مهلت برای ارسال طرح‌ها: ۱ فوریه ۲۰۱۷ (۱۳ بهمن ۹۵)

اعلام برنده نهایی و جشن اهدای جایزه: ۲۴ فوریه ۲۰۱۷ (۶ اسفند ۹۵)

جوایز مسابقه:

طراح منتخب جایزه‌ای ۱۵۰۰۰ دلاری دریافت خواهد‌کرد و طرح آن در کنفرانسی نیم‌روزه برای ایده‌ها در تایمز سنتر (TimesCenter) نیویورک به نمایش گذاشته‌ می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت اصلی مراجعه کنید.

اگر برای شروع کار با مشکل مواجه هستید، خواندن مطلب «چگونه برنده مسابقات طراحی شویم» می‌تواند راهنمای خوبی برای شروع باشد. همچنین برای آگاهی از دیگر رقابت‌های طراحی می‌توانید به بخش رویدادها در سایت هزارویک بوم مراجعه کنید.

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]