سینما فیلم‌سازی

میزانسن و ۱۵ نکته کارآمد در فیلمسازی (اینفوگرافی)

میزانسن (mise en scène) اصطلاحی فرانسوی است که ریشه در تئاتر دارد و سپس به سینما نیز راه‌ پیدا کرده. این اصطلاح از سه واژه mise (قرار دادن)، en (روی) و scène (صحنه) تشکیل شده و معنی لغوی آن به صحنه آوردن است. در زبان فارسی به چیدمان صحنه اشاره دارد.

در حوزه سینما عموما تعریف دقیقی از میزانسن در دسترس نیست، ولی به هر حال همه آن چیزی است که جهان بصری فیلم و فضای کلی آن را شکل می‌دهد؛ بنابراین صدا، موسیقی، روایت (قصه، فیلمنامه) و تدوین (مونتاژ) جزو میزانسن محسوب نمی‌شود.

عناصر میزانسن سینمایی عبارتند از طراحی صحنه، نور، لباس، آرایش بازیگران، دکور، ترکیب‌بندی قاب تصویر، حرکت و فضا که تصمیم‌گیری در مورد همه آنها به عهده کارگردان (فیلمساز) است.

کارگردان می‌تواند با کمک میزانسن هر فضایی را که می‌خواهد ترسیم کند. مثلا می‌تواند عناصر صحنه را به گونه‌ای بچیند که انگار همه چیز واقعی است و دقیقا همان طوری است که در دنیای واقعی وجود دارد و یا اصطلاحا رئالیستی است، چون «زندگی واقعی اینگونه است».

اما در عین حال این تکنیک نیروی آن را دارد که از مفاهیم عادی واقعیت فراتر رود. می‌توان با یک میزانسن حساب شده یک فضای کاملا انتزاعی ساخت در حالی که هیچ نمود عینی در جهان واقع نداشته باشد، اما چنان تاثیرگذار که تماشاگر باور کند چنین فضایی می‌تواند وجود داشته باشد اگر حتی شده در خیال یا کابوس.

در اینفوگرافی زیر می‌توانید ۱۵ نکته‌ای که به عنوان یک فیلمساز باید مدنظر قرار دهید تا انتقال احساس و پیام فیلم را روشن‌تر و بهتر میسر شود، به تفصیل شرح داده شده است.

میزانسن

برای دیدن اینفوگرافی با کیفیت بهتر روی آن کلیک کنید

27

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]