بنا و نما معماری

کدام‌ بنا عنوان برترین اثر معماری جهان را دریافت خواهد کرد؟

انجمن سلطنتی معماری بریتانیا (RIBA)، اقدام به برگزاری رقابتی بین‌المللی کرده است که بر اساس آن برترین اثر معماری جهان از میان بهترین نمونه‌ سازه‌های مدرن جهان انتخاب خواهد شد. در این رویداد که تعداد ۳۰ پروژه از ۵ کشور به ثبت رسیده‌ است، ۶ فینالیست انتخاب شده و برنده نهایی آن در تاریخ ۲۴ نوامبر اعلام خواهد شد. در ادامه با سه مورد از معروف‌ترین بناهای منتخب این فهرست آشنا می‌شوید.

مرکز حیدر علی‌اف ـ زها حدید

پیش از این در مورد مهم‌ترین بناهای طراحی شده توسط زاها حدید در هزارویک بوم خوانده‌اید. این بار نیز طرح باشکوه او که در آذربایجان بنا شده است، در این فهرست قرار دارد. مرکز حیدر علی‌اف که متمایز از معماری پر ابهت ناحیه شوروی طراحی شده است، دارای فرمی روان و  ظاهری زیبا بوده و با کیفیت بالایی مهندسی شده است.

این بنای سفید و درخشان به نوعی نشان اختصاصی شهر باکو محسوب می‌شود و روزانه بیش از هزار بازدیدکننده جذب می‌کند.

موزه جومکس ـ دیوید چیپرفیلد

این موزه در شهر مکزیک واقع شده و بزرگ‌ترین مجموعه خصوصی هنر معاصر آمریکای لاتین در آن قرار دارد. این موزه با هدف فراهم کردن محیطی آرام برای تفکر و به دور از شلوغی مکزیک بنا شده است. فضای داخلی این بنا به سه سطح تقسیم شده و به دلیل وجود سقف و نمای شیشه‌ای، ساختمان از نورپردازی زیبایی برخوردار است. طرح متفاوت سقف این ساختمان که حالتی دندانه‌ای دارد آن را جدا از دیگر بناها نشان می‌دهد.

حلقه یادبود ـ فیلیپ پروست

نمایش ترس و وحشت جنگ جهانی اول در قالب یک فرم معماری و در عین حال حفظ احترام افراد و درک شرایط این دوران، کار ساده‌ای نیست، اما مجموعه معماری فیلیپ پروست (Philippe Prost) با طراحی بنایی با نام حلقه یادبود (AAP) این کار دشوار را به انجام رسانده است.

حکاکی نام شش‌صد هزار سرباز در این حلقه بتونی، صرف نظر از ملیت، آیین و درجه آنها، نشان از وحدت و یگانگی افرادی دارد که پیش از این دشمن یکدیگر محسوب می‌شدند.

این بناها سه مورد از شش طرح فینالیست فهرست انجمن سلطنتی معماری بریتانیا هستند که از میان آنها یک مورد به عنوان برترین اثر معماری جهان در تاریخ ۲۴ نوامبر معرفی خواهد شد.

5

یک دیدگاه

  • زندگی آینده در زمان حال یکی دیگر از بناهاست که این بنا با نام لاتین خود ” بیوسفیر 2 و لانگ” بنایی کاملا مجهز، نمایانگر بزرگترین و نزدیک ترین طرح ممکن و مناسب زیست محیطی است که تا به حال ساخته شده است. متاسفانه این طرح به علت مشکلات تامین اعتبار و شکاکیت برخی از دانشمندان در روز های اول اجرا خود متوقف شد. تعداد بسیار کمی از نتایج حاصله از این پروژه ثبت علمی شده است.

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]