فرش

ساختار فرش ترکمن

قوم ترکمن ایران، همانطور که در مطلب قبل اشاره کردیم، بیش از هر کالایی به فرش‌های خود علاقمند بوده و آنها را به شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون می‌بافته‌اند؛ تا نیازهای متنوع زندگی کوچ نشینی و نیمه کوچ نشینی را برآورده سازند و نمادهای آن نوع زندگی را یادآوری کند تا مایه شادی زندگی کوچ نشینی باشد. درباره فرش ترکمن همین بس که بگوییم، زنان عشایر ترکمن‌ها در انواع بافته‌ها چنان کاردان و مسلط بودند که با ساده‌ترین ابزارها مجموعه‌ای متنوع و شگفت‌انگیز ایجاد می‌کردند که با گذشت زمان بسیار همچنان زیبایی خود را حفظ کرده‌اند.

تار و پود قالی‌های ترکمنی در بعضی از موارد از پشم است و آنها از پشم گوسفندان خود برای بافتن چنین فرش‌هایی استفاده می کنند. فرش ترکمن را زنان روی دار افقی و در درون چادر می‌افند، در نتیجه بافت قطعات کوچکتر، رواج دارد.

علاوه بر قالی، انواع دیگری از بافته های فرش و گلیم گونه نیز که عمدتا کاربرد ویژه‌ای دارند در مناطق ترکمن نشین تولید می‌شود که از آن جمله می‌توان به خورجین، آلمالیق و اجاق باشی اشاره کرد.

1001boom-3425_-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%aa%d8%b1%da%a9%d9%85%d9%86

امروزه ترکمن‌ها، بیشتر به بافت پشتی قارچین مشغولند و تقریبا انواع دیگر بافته‌ها را به فراموشی سپرده‌اند و اغلب به بافت یک نوع قالیچه مشغولند. گاهی برخی بافنده‌ها از سر تفنن کیف‌هایی هم برای خانم‌ها می‌بافند.

پلاس یا گلیم خیلی کم بافته شده و اجاق باشی یا آلمالیق دیگر بافته نمی‌شود.

بهترین بافته‌های قرش ترکمن مربوط به «ایل تکه» است. تعداد بافته‌های ایل تکه کمتر از بافته‌های دو طایفه یموت است. آتابای در کیفیت بافندگی سپس از تکه قرار دارد و بیشترین حجم قالی را تولید می‌کند. جعفربای پس از آتابای قرار دارد و تولید آن هم کمتر است.

فرش ترکمن

نوع گره قالی‌های ترکمنی هم ترکی و هم فارسی است. ایل تکه بیشتر از گره ترکی استفاده می‌کند، ولی در سایر مناطق گره فارسی هم استفاده می‌شود.

شیرازه متصل در قالی‌های ترکمنی به کار می‌رود و گلیم بافی فرش‌های آنها از نوع فارسی است. بیشتر قالی‌های ترکمن از نوع درشت باف هستند؛ ولی در ایل تکه که بیشتر از ابریشم استفاده می‌کنند، ریز بافی تا حد رجشمار ۴۰ و ۵۰ دیده می‌شود.

مهمترین ویژگی فنی بافت قالی آنها تک بوده بودن قالی است (تک پود نازک)، که به همراه قالیچه‌های بلوچ از بارزترین نمونه‌های این شیوه در این زمان، به شمار می‌روند.

8

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]