نقاشی هنرهای تجسمی

اصطلاح «پیکرنگاری» و «سایه‌نگاری» در نقاشی

در دنیای هنر، همواره ممکن است به اصطلاح جدیدی برخورد کنید که در کتاب‌ها و مقاله‌های هنری کمتر با آنها برخورد کرده‌اید. در سایت هزارویک‌بوم مجموعه‌ای از اصطلاح‌های نقاشی که کمتر مرسوم هستند و در متون تخصصی یا موزه‌های هنر به آنها برخورد می‌کنید، برای شما فراهم شده است. این مجموعه به درک بهتر مفاهیم و اصطلاح‌های هنری به شما کمک می‌کند. در ادامه مجموعه مطالب اصطلاح‌های نقاشی در سایت هزارویک‌بوم به توضیح مختصری در خصوص دو اصطلاح «پیکرنگاری» و «سایه‌نگاری» می‌پردازیم.

پیکرنگاری (Iconography)

در هر نقاشی، فرآیند شناسایی افراد و اشیاء و همچنین درک استفاده نمادین از هر شی در مجموع به عنوان پیکرنگاری یک نقاشی نامیده می‌شود.

پیکرنگاری در هر نقاشی برای پیدا کردن هویت افراد و هدف از استفاده از هر جسم در صحنه بسیار مهم است. با توجه به پیکرنگاری هر نقاشی می‌توان به اعتقادات مردم و جامعه در هر دوران پی برد. پیکرنگاری تنها در مورد نام‌گذاری شخصیت‌ها و اشیاء نیست. به غیر از هویت عمومی شخصیت‌ها و اشیاء، پیکرنگاری بیشتر در مورد پیدا کردن معانی نمادین اشیاء است و کمک می‌کند سمبولیسم پنهانی که هنرمند سعی داشته در نقاشی خود بگنجاند، درک شود.

همچنین درک پیکرنگاری می‌تواند به فهمیدن ارتباط نقاشی با دیگر امور تاریخی که مربوط به موضوع نقاشی است،منجر شود. پیکرنگاری به دنبال کسب اطلاعات از مدل‌های خاص استفاده شده در آثار هنرمند است.

بنابراین، در مفهوم گسترده‌تر، پیکرنگاری در مورد پیدا کردن هر گونه اطلاعات مربوط به یک نقاشی از کتاب‌های تاریخی، معانی نمادین و یا یک شجره‌نامه از یک انسان زنده است.

پیکرنگاری در نقاشی شام آخر

در اینجا پیکرنگاری اولیه تابلوی شام آخر اثر لئوناردو داوینچی نشان داده شده است. اگر می‌خواهید یک نمونه از پیکرنگاری پیچیده را مشاهده کنید، فیلم رمز داوینچی نمونه خوبی است که در آن سعی بر بررسی موشکافانه نقاشی موضوع اصلی است. رابرت لانگدان – درست یا غلط – در واقع مشغول پیکرنگاری نقاشی بود.

سایه‌نگاری (Skiagraphia)

سایه‌‌نگاری، نسخه قدیمی‌تر از نقاشی کیاروسکورو است. نقاش رنسانس، کاراواجو، در طول قرن شانزدهم، سبک تنبریسم (Tenebrism) را ابداع کرد که سبکی چشم‌گیرتر از کیاروسکورو بود. اما، گفته می شود که کیاروسکورو یک نسخه توسعه‌یافته از سایه‌‌نگاری است که ابتدا در قرن پنجم قبل از میلاد توسط نقاش یونانی آپولودوروس اسکیاگروف اختراع شده است.

نام خانوادگی وی به معنای «نقاش سایه» است که توسط مورخان یونانی به این سبک تخصیص داده شده است.

sacrifice-of-isaac-1602

درست مانند کیاروسکورو، سایه‌نگاری هم بازی با اثر نور و تاریکی در نقاشی است. بنابراین، تاثیر سایه‌نگاری برای نسل‌های بعدی به عنوان یک نقطه شروع و یک سبک پیشرو محسوب می‌شد. یکی از بهترین نمونه‌های کیاروسکورو نقاشی قربانی کردن اسحاق اثر کاراواجو است. 

***

با ما همراه باشید و مفهوم اصطلاح‌های خاص و تخصصی نقاشی را در سایت هزارویک‌بوم دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]