سینما فیلم‌سازی

با عنصر اکشن در فیلمنامه آشنا شوید

در یک سو، از کلمه اکشن برای توصیف داستان اصلی و خط مشی یک فیملنامه استفاده می‌شود؛ به این معنا که تعدادی رخداد مشخص، داستان را به سرنجام از پیش تعیین شده‌ای می‌رسانند. در سوی دیگر، معنی لغوی آن به تخلیه انرژی و تلاش برای دست‌یابی به هدفی خاص با استفاده از فکر، خواسته و احساسات فرد اشاره می‌کند. به طور خلاصه بگوییم، اکشن یعنی دنبال کردن موضوعی با هدف مشخص.

نکته‌ای که باعث استحکام بیشتر فیلمنامه و جذابیت بالای آن می‌شود، استفاده مناسب و به جا از اکشن است. یک فیلمنامه‌نویس خوب نهایت تلاش خود را می‌کند که کار‌ها و رفتار‌های کاراکتر‌ها را با جزئیات کامل توضیح دهد.

1001boom-maxresdefault

به عنوان یک نویسنده، باید به این موضوع بیاندیشید که هدف از هر کاری که یکی از شخصیت‌ها انجام می‌دهد چیست و برای نشان دادن به آن مخاطب، بهتر است از چه روشی استفاده شود. این موضوع، هسته هنر نوشتن دراماتیک است.

اکشن، کاراکتر را نمایان می‌کند. برخلاف نمایشنامه، در فیلمنامه عنصر اصلی دیالوگ نیست؛ بلکه اعمال کاراکتر‌ها از اهمیت بالاتری برخوردارند. چیزی که اهمیت دارد این است که چه اتفاقی می‌افتد و شخصیت‌های داستان، چه واکنشی نسبت به آن رویداد نشان می‌دهند.

همانطور که می‌دانید یکی از پایه‌‌ای‌ترین مفاهیم بازیگری، هنر واکنش نشان دادن به موضوعی خاص است.

شما باید زندگی هر کاراکتر تا لایه‌های پنهانی و درونی‌اش بررسی کنید؛ لذت‌ها، شکنجه‌های روحی و جسمی، علایق و ترس‌های پنهانی و اهداف همگی اهمیت بالایی دارند.

این ترکیب دیالوگ و اکشن با نسبت مناسب -که از عهده هرکسی بر نمی‌آید- است که واضح‌ترین تصویر از دنیای بیرونی و درونی وی را به نمایش می‌گذارد. نظر شما چیست؟

13

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]