معماری

سازه‌ای منحصر به فرد از شرکت معماری نکست با نام لاکی نات

شرکت معماری نکست (NEXT) که پل‌های منحصر به فردی را در سراسر دنیا می‌سازد، این بار سازه‌ای مجسمه مانند به نام لاکی ‌نات (Lucky Knot)، یا گره خوش‌شانسی را در چین بنا کرده است. این پل عابر که در کلان‌شهر شانگهای ساخته شده، ۱۸۵ متر طول و ۲۴ متر ارتفاع دارد و فرم متفاوت آن کاملاً در توالی طرح‌های خاصِ شرکت معماری نکست قرار می‌گیرد.

002918image-w600

می‌توان گفت طرح لاکی‌ نات ریشه‌ای هلندی دارد. در سال ۲۰۱۳ معماران شرکت نکست پس از اتمام طرح و ساخت پل مِلک وگ بریج (Melkwegbridge) در دو دفتر آمستردام و بیجینگ مستقر شدند. سپس نکست به شرکت در رقابت بین‌المللی طراحی پل رودخانه‌ای در شانگهای دعوت شد. برای انجامِ هرچه بهترِ این مأموریت، شرکت نکست نیروهای خود در آمستردام و شانگهای را متحد کرد تا طرحی منحصر به فرد و ممتاز خلق کنند. اصلی‌ترین قسمت این پروژه، استفاده از تجربیات گروه هلندی در ساخت زیربنا و مدیریت آب و ترکیب آن با دانش گروه چینی نسبت به بافت منطقه بود.

لاکی ‌نات که در حال حاضر یک نماد برای شهر شانگهای به شمار می‌رود، از سوی شبکه CNN به عنوان تماشایی‌ترین پل انتخاب شده است، پلی که توانسته قالب‌های متداول را بشکند.

003232image-w600

به گفته یکی از اعضاء نکست، مایکل شراینماخر (Michel Schreinemachers)، این شرکت علاوه بر پروژه‌های داخلی، پروژه‌های بین‌المللی را نیز به انجام می‌رساند. از این رو کارمندان شرکت، شناخت و تجربیات خود نسبت به موقعیت پروژه را افزایش می‌دهند و ارزش‌هایی را به آن می‌افزایند. طراحی پل شانگهای نیز به همین صورت انجام شد. این شهر به سرعت در حال رشد و تغییر است و عابرانِ پل لاکی ‌نات هنگام گذر از آن، این مفهوم را به خوبی در طرح حس می‌کنند.

لاکی نات سطوح مختلفی از جمله، جاده اصلی، ساحل رودخانه و پارک را به هم متصل می‌کند. ظاهر پل به نحوی طراحی شده که به نظر می‌رسد این نقاط را به هم گره زده است. طرح پل و پیچ‌های آن الهام گرفته از نوار موبیوس است، همچنین در فرهنگ باستانی اقوام چینی، گره به معنای شانس و سعادت بوده و از این نظر پل لاکی نات تلفیقی از سنت و تجدد است.

next_architects_lucky_knot_photography_julien_lanoo_02-w600

به گفته یکی دیگر از اعضاء شرکت معماری نکست در شانگهای، ژیانگ ژیافِی (Jiang Xiaofei)، این پل علاوه بر اتصال دو سمت رودخانه، می‌تواند محل پیوند فرهنگ‌ها، امتزاج تاریخ، تکنولوژی، هنر، نوآوری و معماری باشد.

نمای زیبای رودخانه، دریاچه میکسی، شهر شانگهای و کوه‌های اطراف شهر، مناظری هستند که می‌توان از روی پل به تماشای آنها نشست. ضمن اینکه به لطف نورپردازی چشمگیر، این سازه به نقطه‌ای جذاب در مسیر رودخانه تبدیل شده است.

در ادامه تصاویر دیگری از این پل زیبا را مشاهده می‌کنید.

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]