فرش

نیم‌نگاهی به تاریخچه جوشقان قالی

جوشقان منطقه‌ای کوهستانی است که در کوهپایه‌های کوه کهرود در جنوب کاشان و در ۱۰۸ کیلومتری شمال غربی اصفهان و مشرف بر شاهراه تهران اصفهان، دردره کوه ورغانه قرار دارد. در فرهنگ آبادی‌های ایران نام چندین محل را تحت عنوان جوشقان می‌یابیم. تشابه اسمی این محل با دیگر مناطق که تولیداتی با خصوصیات جوشقان را ندارند، سبب شده تا از نظر اجتناب از سردرگمی با افزودن کلمه قالی از آن تحت عنوان جوشقان قالی یاد شود.

گرچه بافت قالی‌های ابریشمی در جوشقان از سال‌های قبل از سلطنت صفویان متداول بوده، اما با این حال جهت ذکر سوابق مستند تاریخی از بافت قالی در جوشقان به فرمانی که در سال ۹۵۰ هجری از طرف شاه طهماسب صفوی مبنی بر دستورالعمل جامعی برای پذیرایی از محمد همایون پادشاه هندوستان به عنوان حاکم خراسان صادر شده اشاره می‌شود:

«در این فرمان درباره تقدیم هدایای مخصوص به همایون شاه، از قالیچه‌های مخمل دوخوابه طلاباف و سه زوج قالی دوازده ذرعی کوشکانی (جوشقانی) نام برده می‌شود.»

علاوه بر مورد فوق، نمونه‌های متعددی از صدور  جوشقان قالی به نقاط دیگر جهان در دست است. بطوری‌که ابوالفضل غلامی در آئین اکبری جوشقان را یکی از چهار مرکزی می‌شمارد که از آنجا به دربار هند قالی فرستاده می‌شد. اسکندر بیک ترکمان نیز در عالم آرای عباسی از قالی‌های ابریشمی زربفت کار جوشقان و کرمان که سفیر عثمانی به دریافت آنها نایل آمده، نام می‌بَرَد.

جوشقان قالی

پرفسور آرتور اوپهام پوپ، جوشقان را محل استقرار کارگاه‌های سلطنتی بافت قالی می‌داند، که به وسیله شاه عباس بنا شد. وی عقیده دارد قالی‌های زربفتی که به اشتباه آن را لهستانی خوانده و حتی قالی معروف به گلدانی، در جوشقان بافته شده‌اند.

البته این نظریه مورد قبول هیچ یک از صاحب نظران نیست، تنها H . Hildebard بر این نکته که جوشقان بر اساس رسوم سنتی به واسطه داشتن آب و هوای مناسب در طول تابستان محل استقرار و پذیرایی کارگاه‌های سلطنتی بوده است، تاکید دارد.

تنها نکته مثبت در گفتار پرفسور پوپ که براساس آن این عقیده را ابراز داشته نام نعمت الله جوشقانی بر بالای قالیچه‌ای در آرامگاه شاه عباس در قم است که آن نیز تنها تاکیدی برمحل تولد بافنده آن است؛ ولی وجود هیچ کارگاه شاهی را در جوشقان ثابت نمی‌کند.  

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]