فرش

ساختار قالی جوشقان

گاهی انتساب قالی‌های سایر مناطق به جوشقان، موجب اختلاط و ابهام در بررسی قالی جوشقان می‌شود. لذا برای شناخت و تشخیص هویت قالی‌ها، تکنیک بافت قالی‌ها می‌توانند نشانه‌های محرزی در اختیارمان بگذارند. گره‌های این فرش‌های قدیمی به جای دربرگرفتن دو رشته تار، چهار رشته تار را (گره جفتی) در بر می‌گیرند.

بررسی قالی‌های جدیدتر آسان‌تر است، چرا که این قالی‌ها پس از گذشت سال‌ها بدون هیچ وقفه‌ای طرح‌های هندسی خود را حفظ کرده‌اند. در اکثر مواقع، در مرکز زمینه یک ترنج لوزی شکل را می‌بینیم که در بالا و پائین آن دو عدد گل نوک تیز وجود دارند که به طرف ریشه‌ها کشیده شده‌اند. با اینحال باید متذکر شد که قالی‌های قدیمی از ظرافت و نظم بیشتری بهره‌مندند.

ساختار قالی جوشقان

در شهر جوشقان، علاوه بر قالی‌هایی که به قالی جوشقان موسوم‌اند، قالی‌های دیگری نیز تولید می‌شود که هر چند از لحاظ نقش، شبیه قالی جوشقان به نظر می‌رسند، اما کیفیت پایین‌تری دارند. جهت شناختن این قالی‌ها می‌توان از دو طریق زیر عمل کرد:

اول: از طریق بافت درشت‌ترشان (۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ گره در دسی متر مربع و گاه از گره جفتی نیز استفاده می‌کنند).

دوم: از طریق استفاده از پشم دباغی، می‌توانیم تفاوت آنها را تشخیص دهیم. سطح پرزها غیر شفاف است و بدون نظم قیچی شده و اکثرا رنگ پریده‌تر است. پشت این قالی‌ها دارای رنگ آبی ویژه‌ایست که حاصل استفاده از پرزهایی به این رنگ است، این پودها از پودهایی که در قالی‌های معمول به کار می‌رفتند ضخیم‌ترند. به طور معمول اندازه این قالی‌ها، کوچک یا متوسط است. 

دارهای مورد استفاده در جوشقان، دارای ساختمانی پیچیده‌تر از دار قالی کاشان است و برخلاف نطنز معمولا یک جفت قالیچه دو ذرعی را روی یک دار و پهلوی یکدیگر می‌بافند با این حال، دارهای قالیچه نیز به کار می‌رود.

در قالی‌های جوشقان از سه پود استفاده می‌شود و ظرافت آنها از ۱۵ تا ۳۰ رج در نوسان است.

قالی‌های جوشقان دارای ساختاری سخت و مقاومند که آن را باید مرهون تعداد بی‌شمار گره فارسی (۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ گره در هر دسیمتر مربع) دانست. در بعضی قالی‌ها نیز گره جفتی به کار می‌رود.

متداول‌ترین ابعاد، ابعاد متوسط و کوچک است.تار و پود قالی‌های جوشقان از پنبه است و پرز از پشم ظریف بوده و به اندازه متوسط قیچی می‌شود.

6

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]