سینما فیلم‌سازی

۱۰ عضو ضروری هر فیلمنامه

پیش از این بسیار درباره فیلم‌نامه برای‌تان نوشته‌ایم. همانطور که می‌دانید هر فیلمنامه اجزای مختلفی دارد. این که بدون هیچ دانش خاصی شروع به اجرای ایده خود کنید، کاری کاملا اشتباه است. یک فیلمنامه خوب، مانند یک خودرو، قطعات مختلفی دارد که باید در ساختار مشخصی کنار یکدیگر قرار گیرند. هزاران نکته مختلف موجود در هر فیلمنامه به چند دسته‌بندی کلی تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

۱. داستان و شخصیت‌پردازی

منشا اصلی یک فیلمنامه خوب، ایده‌ای ناب یا توسعه کاراکتری فراموش نشدنی است. در بهترین حالت، یک اثر ایده آل، هر دوی این موارد را با یکدیگر ترکیب می‌کند.

۲. ساختاربندی پیش از نوشتن

پیش از شروع به نوشتن، حتما برخی موارد اصلی مانند شروع و پایان داستان و پنج نقطه عطف اصلی را برای خودتان مشخص کنید.

۳. ساختار سه‌پرده‌ای

هرچند برخی افراد با رعایت همیشگی این کلیشه موافق نیستند، اما اکثر از فیلمنامه‌نویسان از آن بهره می‌گیرند. در این ساختار، داستان سه پرده دارد و در پایان پرده‌های اول و دوم، روند آن دستخوش تغییر می‌شود.

۴. اصیل باشید

واضح نوشتن نکته‌ای کلیدی است و توضیح مختصر اما کامل اکشن نیز کاملا ضروری محسوب می‌شود؛ با این حال اگر دیالوگ‌ها، اکشن و به طور کلی ایده‌های شما اصیل نباشند رعایت تمامی این نکات بیهوده است.

۵. شکل کلی فیلمنامه

رعایت شکل کلی یک فیلمنامه نیز از نشانه‌های نویسندگان حرفه‌ای است. یک فیلمنامه‌نویس خوب ساختار کلی در یک صفحه را به بهترین شکل رعایت می‌کند؛ از جمله آن‌ها می‌توان به فضاهای خالی زیاد و قلم مناسب اشاره کرد.

۶. حرکت رو به جلو

هر صحنه‌ای باید داستان را رو به جلو براند، بخش‌هایی از وجود شخصیت‌ها را آشکار کند یا هر دو. اگر یک صحنه هیچ‌کدام از این کار‌ها را انجام نمی‌دهد بهتر است که حذف شود.

۷. صحنه‌های کوتاه

داستان باید با سرعت مناسب رو به جلو حرکت کند. به خاطر همین موضوع، یک صحنه و لوکیشن نباید بیش از حداکثر ۳ صفحه طول بکشد. در فیلمنامه حتی از صحنه‌های نیم صفحه‌آی هم استفاده می‌شود.

۸. دیالوگ مختصر

به خاطر داشته باشید، فیلم یک مدیوم بصری است. شما باید داستان را به جای گفتن، نمایش دهید. هیچ‌گاه برای روایت داستان از شیوه بیانی استفاده نکنید و دیالوگ‌ها را در کوتاه‌ترین حالت ممکن نگه دارید.

۹. تعداد کلمات فیلمنامه

یک صفحه در هر فیلمنامه تقریبا معادل یک دقیقه است؛ بنابراین یک اثر درام حدود ۱۲۰ صفحه بوده و آثار کمدی نزدیک ۸۰ یا ۹۰ صفحه هستند.

۱۰. خلاصه داستان

شما به عنوان نویسنده باید بتوانید خلاصه داستان خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بازگو کنید و در صورت نیاز، ان را با یکی از فیلم‌های شناخته شده مقایسه کنید. پس این موضوع را نیز از خاطر نبرید.

16

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]