طراحی صنعتی معماری

طراحی باشگاه ورزشی سیار برای گشت و گذار بر رودخانه سِن

کارلو راتی اسوچتی (Carlo Ratti Associati) یک شرکت طراحی ایتالیایی است که در حوزه محصولات نوآورانه و تأثیر فناوری‌های دیجیتالی بر معماری و طراحی فعالیت می‌کند. این شرکت به تازگی از محصولی با عنوان «باشگاه سیار پاریس» رونمایی کرده است؛ وسیله‌ای که با استفاده از نیروی حاصل از ورزش کردن افراد، روی رودخانه سِن به حرکت در می‌آید و نوعی باشگاه ورزشی سیار به شمار می‌رود.

29460-w600

این باشگاه ورزشی با طول ۲۰ متر، گنجایش ۴۵ سرنشین را دارد و با وسایل شرکت تکنوجیم (Technogym) تجهیز شده است. این وسایل مخصوص، امکان مهار نیروی حاصل از حرکت انسان و ذخیره آن برای مصارف بعدی را دارند. زمانی که افراد به طور هم‌زمان با دوچرخه‌ها و الپتیکال‌های موجود در این باشگاه ورزش می‌کنند نیروی لازم برای پیش‌روی این کشتی کوچک فراهم می‌شود. حرکت در مسیر رودخانه سِن و گذر از میان شهر پاریس، کشتی را در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌دهد تا سوار آن شوند و هم‌زمان با تفریح، ورزش کنند.

carlo-ratti-associati-paris-navigating-gym-project-designboom-02-818x1336-w600کارلو راتی (Carlo Ratti)، یکی از مؤسسان شرکت تولیدکننده این محصول است. او به کارگیری نیروی حاصل از ورزش جمعی برای حرکت یک وسیله نقلیه را تجربه‌ای جالب می‌داند.

صفحات نصب شده روی دیواره این کشتی اطلاعات لازم را به صورت واقعیت افزوده برای سرنشینان نمایش می‌دهند، اطلاعاتی مانند میزان انرژی تولید شده توسط هر یک از سرنشینان و شرایط محیطی رودخانه سِن که به صورت هم‌زمان پیگیری می‌شوند.

paris_navigating_gym_02_gallery-w600

در تابستان پوشش شیشه‌ای این کشتی باز می‌شود و سرنشینان دورنمای زیبایی از شهر پاریس را مشاهده می‌کنند. همچنین در شب امکان استفاده از آن برای برگزاری جشن‌ها و مهمانی‌ها وجود دارد.

paris_navigating_gym_01_gallery-w600

طراحی این کشتی کوچک الهام گرفته از قایق‌های قدیمی است که اوایل قرن بیستم گردشگران را در رودخانه سن جابجا می‌کردند. به گفته کارلو راتی، از نظر بیشتر هنرمندان، گشت و گذار اطراف رودخانه سن بیانگر هیجان زندگی شهری است. حال اگر بتوان این گشت و گذار را از روی خود رودخانه آغاز کرد چطور تجربه‌ای خواهد بود؟

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]