تاریخچه معماری

تاریخ هنر ایران – دوران جدید – حکومت افشاریه و زندیه

دوران میانه تاریخ هنر ایران از سده اول هجری تا پایان سده یازدهم ادامه دارد. پس از آن دوران معاصر آغاز می‌شود. دوران میانه تاریخ هنر ایران را به تفصیل در سده اول تا سوم، سده چهارم تا ششم، سده هفتم و هشتم و اواخر سده هشتم و نهم و در نهایت سده دهم و یازدهم هجری را بررسی کردیم. با پایان سده یازدهم، دوران میانه به پایان می‌رسد و دوران جدید تاریخ هنر ایران آغاز می‌شود. دوران جدید تاریخ هنر ایران از سده دوازدهم تا امروز را در بر دارد.

دوران جدید هنر و تمدن ایران در زمان حکومت افشاریه

در سده‌های دوازدهم و سیزدهم هجری دولت‌های متفاوتی پس از انقراض صفویان با خاتمه دادن به هرج و مرج داخلی و فروپاشی اقتدار مرکزی در ایران شکل می‌گیرد.

در این دوره دولت‌های محلی به مرور به قدرت رسیدند که می‌توان به دولت افشاریه ، زندیه و قاجاریه اشاره کرد.

در ابتدای این دوره برای بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغالی و کشورگشایی تلاش بسیاری شد؛ اما جریان هنری همچنان با تأثیرپذیری از روند فرنگی‌سازی و حفظ ارزش‌های سنتی در هنر ایران ادامه داشت.

دوران جدید تاریخ هنر ایران

جنگ کارنال میان نادرشاه افشار و محمد گورکانی

در دوره افشاریه با توجه به تداوم سنت فرنگی‌سازی دوران صفویه نمونه‌هایی از آثار هنرمندانی که همچنان در این دوره زندگی می‌کردند، ادامه یافت. محل حکمرانی، نادر به عنوان نمونه مشخص معماری در این دوره نیز با تأثیرپذیری از معماری هندی ساخت شد.

کلات نادری – خراسان

دوران جدید هنر و تمدن ایران در زمان حکومت زندیه

در دوره زندیه ابتدا آرامش نسبی برقرار شد و نوعی هنر به عنوان «مکتب زند» یا «مکتب گل» در شیراز پدید آمد که بیشترین توجه به نقاشی‌های گل و مرغ و نقاشی زیرلاکی می‌شد و میراث این هنر توسط زندیه به عنوان تحولی که از دوران صفوی آغاز و به هنر قاجاریه انتقال یافت، شناخته می‌شود.

زندیه با حفظ میراث هنری دوره صفویه با وجود اندک زمان حضور این سلسله توانست ویژگی‌های منحصر به فرد و خاصی را در هنر پدید آورد که در زمین نقاشی، معماری و دیگر هنرها شاخص باشد.

ارگ کریم خان

نقاشی‌های دوره زندیه که به «مکتب گل» شهرت یافت دربردارنده جنبه‌های مختلف با موضوعات متنوع است؛ نقاشی‌هایی با رنگ روغن و در ابعاد بزرگ با نقاشی‌های لاکی، روغنی و گل و مرغ.

تحول اساسی در این دوره را بیشتر می‌توان در شیوه‌های جدید هنری به ویژه نقاشی بر اشیا مختلف از جمله قاب آینه، صندوقچه‌های جواهر و … دید.

هنر در دوران جدید تاریخ هنر ایران

نقاشی رنگ روغن از کریم‌خان

 

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]