ابزارها نقاشی هنرهای تجسمی

آموزش نقاشی با پاستل برای تازه‌کارها

با پاستل پیش از این آشنا شدیم. پاستل شامل رنگدانه‌های پودری است که به هم چسبیده‌اند. این رنگدانه‌ها اساسا همان‌هایی هستند که برای دیگر ابزارهای نقاشی مانند آبرنگ، اکریلیک و مدادرنگی نیز به کار می‌روند. اما پاستل به دلیل تاثیری که از خود بر کاغذ باقی می‌گذارد به تکنیکی خاص و متفاوت‌تر نیاز دارد. همه پاستل‌ها ویژگی‌های یکسانی ندارند به همین دلیل پیش از شروع نقاشی با پاستل لازم است دانش بیشتری درباره آنها و نوع کاغذی که انتخاب می‌کنید، داشته باشید.

تهیه ابزارهای مورد نیاز برای نقاشی با پاستل

نقاشی با پاستل

۱. ابتدا درباره نوع پاستلی که می‌خواهید استفاده کنید تصمیم بگیرید

پاستل‌ها انواع بسیاری دارد، پاستل روغنی، پاستل‌های سخت، پاستل‌های نرم و پاستل مدادی. هریک دارای ویژگی‌های متفاوتی‌اند.

برای آشنایی بیشتر با انواع پاستل و ویژگی‌های آنها می‌توانید مطلب زیر را مطالعه کنید:

۲. درباره نوه کاغذهایی که برای نقاشی با پاستل به آنها نیاز دارید، نکاتی را بیاموزید

کاغذهایی که برای نقاشی با پاستل مورد استفاده قرار می‌گیرند، بافت‌ها و وزن‌های متفاوت و بسیاری دارند اما در کل از کاغذهایی که برای نقاشی با اکریلیک یا آبرنگ انتخاب می‌شوند، زبرتر و ناهموارترند؛ زیرا پاستل به راحتی و به طور کامل به صفحه‌های صاف نمی‌چسبد.

کاغذهای پاستل همچنین رنگ‌های متنوعی نیز دارند و دلیل انتخاب کاغذ رنگی برای نقاشی با پاستل، میزان اشباع و چگالی عالی آنهاست.

تجربه کارکردن با ابزارهای خریداری شده

پیش از هرچیزی اگر مطمئن نیستید که چه نوع کاغذ یا پاستلی را برای شروع کار باید انتخاب کنید، بهتر است ابتدا از یک فروشگاه محلی، تعداد کمی از آنها را خریداری و تمرین کنید. در صورتی که مطلوب بودند به فروشگاه‌های بزرگتر و محلی‌تر بروید و خرید کلی‌تری کنید.

۱. ابندا درباره انواع پاستل‌ها و ویزگی‌های آنها مطالعه کنید

گفتیم که ۴ نوع پاستل وجود دارد: روغنی، مدادی، نرم و سخت. با هر یک روی سطح کاغذ خطی رسم کنید و تفاوت آنها را مشاهده کنید.

یک پاستل مدادی بردارید و ببینید که آنها  نه تنها شبیه مدادهای گرافیتی سنتی‌اند، بلکه به کمک آنها می‌توانید نقاشی‌هایی با جزییات بسیار همچون نقاشی‌های سنتی رسم کنید.

یک پاستل نرم بردارید و نرمی آن را در برابر پاستل سخت احساس کنید. با رسم خطی روی کاغذ نیز خواهید دید که رنگدانه‌ها در این دو نوع پاستل متفاوتند.

نقاشی با پاستل

۲. ببینید انواع پاستل در مواجهه با یکدیگر چگونه رفتار می‌کنند

سعی کنید رنگ‌ها را با یکدیگر مخلوط کنید؛ به گونه‌ای تمیز و قابل تشخصی باشند. این کار به شما کمک می‌مند تا مهارت لازم برای ایجاد نقاشی‌های خلاقانه را به دست آورید.

۳. کاغذی که خریداری کرده‌اید را بیشتر بشناسید

درباره «دندانه» در کاغذهای پاستل مطالعه کنید. دندانه نشان می‌دهد که کاغذ توانایی نگهداری چه میزان رنگدانه پاستل را دارد.

پاسنل‌ها به کاغذهایی که دندانه بیشتری دارند، بهتر می‌چسبند. استفاده از کاغذهایی که خیلی صافند دشوار است؛ بخصوص اگر بخواهید چندین لایه روی آنها نقاشی کنید.

درباره اثر رنگ کاغذ روی مود نقاشی نیز مطالعه کنید. کاغذ قرمز تیره به تقاشی گرمی می‌بخشد در حالی که کاغذهایی که رنگ‌های کمرنگ‌تر و بی‌حال‌تری دارند به نقاشی حس نرمی و رام بودن می‌دهند.

نقاشی با پاستل

ابتدا با یک مداد طراحی طرح خود را روی کاغذ بکشید. ابتدا طرح‌های کلی را مانند ساختمان، سوژه‌ها و … بکشید.

۱. محدوده‌های اصلی رنگ را مشخص کنید

به  طرح نگاه کنید و رنگ‌های اصلی را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که کدام رنگ به بزرگترین قسمت تصویر شما اختصاص داده خواهد شد.

قسمت‌های مورد نظر را بسیار نرم رنگ کنید و مواظب خطوط باشید. بعد از این که مطمئن شدید که خطوط نقاشی را به درستی رنگ کرده‌اید از خط‌های پررنگ‌تری برای مرزها استفاده کنید.

اگر می‌خواهید رنگی کم‌رنگ‌تر و روشن‌تر در قسمتی داشته باشید، آن قسمت را ابتدا با سفید رنگ کنید و سپس رنگ مورد نظر را روی آن بکشید.

۲. رنگ‌ها را با انگشت مخلوط کنید

با این کار می‌توانید به رنگ مطلوب‌تر و یک‌دست‌تری دست پیدا کنید.

۳. با کمک اسپری فیکساتور رنگ‌ها را ثابت کنید

بر خلاف سایر رنگ‌های مایع، سرعت و احتمال تخریب و از بین رفتن رنگ‌های پاستل در صورت تماس با سطح نقاشی، بسیار زیاد است.

به جای استفاده از اسپری می‌توانید نقاشی خود را زیر سطح شیشه‌ای قرار دهید. مثلا آنها را قاب کنید تا از آسیب مصون بمانند.

۴. از هنر خود لذت ببرید :)

 

594

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]