طراحی صنعتی هنرهای تجسمی

۵ سؤال کلیدی برای پویا نگه داشتن نیروی خلاقیت

نیروی خلاقیت منبعی تجدید شدنی است اما جاری نگه داشتن آن نیازمند انگیزه و مراقبت است. در این مطلب به سؤالاتی اشاره شده است که پرسش آنها از خود و یا اعضای گروهتان، موجب آزاد شدن نیروی خلاقیت و برانگیختن ایده‌های تازه می‌شود.

shutterstock_307008647-w600

۱.فعالیتی که انجام می‌دهید برایتان الهام‌بخش است یا خسته کننده؟

ممکن است به آسانی درگیر کارهای تکراری شوید که برایتان به عادت تبدیل شده‌اند اما دیگر مهیج و جالب نیستند. به همین دلیل مهم است که به طور مرتب علایق شخصی خود را مرور کنید. کتاب، فیلم، وب‌سایت، رستوران، خرید، ورزش و غیره، از خود بپرسید کدام یک از اینگونه فعالیت‌ها هنوز برایتان الهام‌بخش است و کدام خسته کننده شده است؟ سپس در مورد ادامه یا تغییر دادن آنها تصمیم بگیرید. ممکن است عادتِ خواندن یک روزنامه یا مجله را به خواندن چند صفحه کتاب تغییر دهید و احساس تازه‌ای را تجربه کنید.

۲.آیا همیشه به دنبال اثبات ایده خود هستید یا یافتن بهترین ایده برایتان مهم‌تر است؟

درست است که دنبال کردن اندیشه‌ها و ایده‌ها اهمیت زیادی دارد امام حساس بودن بیش از حد نسبت تمام جزئیات و نداشتن انعطاف لازم، سرانجام مشکل‌ساز خواهد شد. چنین خصوصیتی مانع کار تیمی است و در نهایت از بروز خلاقیت بیشتر جلوگیری می‌کند.

کارهای بزرگ حاصل کار تیم‌های عالی هستند و در تیم‌های عالی بخشش وجود دارد. هر یک از اعضا به جای دفاع متعصبانه از ایده خود، می‌دانند که بخشی از یک مجموعه هستند و قرار است به بهترین ایده ممکن برسند.

۳.از خود بپرسید در طی انجام پروژه قصد اجتناب از چه چیزهایی را دارید؟

brain_small-w600

استیون سودربرگ، کارگردان معروف آمریکایی، پیش از ساختن فیلم شیوع (Contagion کلیشه‌هایی که در فیلم‌های مشابه وجود داشتند را مشخص کرد تا در روند پروژه از آنها اجتناب کند. او در مصاحبه‌ای که با روزنامه نیویورک‌تایمز انجام داده به فهرستی اشاره می‌کند که قبل از ساخت فیلم تهیه شده بود. نمایش هلیکوپتر، رئیس‌جمهور، نشان دادن مردم مصیبت دیده در جایی که شخصیت‌های اصلی فیلم وجود نداشتند، بخشی از موارد ممنوع شده او بودند. به گفته سودربرگ این محدودیت‌ها آنها را مجبور می‌کرد که به ایده‌های جدید فکر کنند.

این فهرست باعث شد سودربرگ و دستیاران او برای خلق هر صحنه به شیوه‌ای جدید بیندیشند. با استفاده از این روش می‌توانید قبل از شروع هر پروژه فهرستی از کلیشه‌های موجود تهیه کنید تا درگیر آنها نشوید.

۱.همه کلمات، تکنیک‌ها و دیدگاه‌هایی که قابل پیش‌بینی هستند را مشخص کرده و از به کار بردن آنها اجتناب کنید.

۲. کارهای مشابهی که قبلاً خودتان یا هم تیمی‌هایتان انجام داده‌اید را مرور کنید و همه راهکارهای تکراری را یادداشت کنید.

۳.در نهایت، فهرستی از نگرش‌های رایجی که توسط رقبا یا افراد دیگر وجود دارد و ممکن است کار شما را کپی نشان دهد جمع‌آوری کنید.

۴.چطور می‌توانید اشتباهات به وجود آمده را درست کنید؟

7c7756040b7325041d1586c93a8c434d_how-to-train-your-creative-brain-580x326_featuredimage-w600همه ما می‌دانیم که خلاقیت واقعی دارای ریسک است و البته چنین ریسک‌هایی بعضی مواقع منجر به اشتباه می‌شوند. اگر جلوی این اشتباهات پیش از اینکه منجر به مشکلات بزرگ شوند گرفته نشود، نیروی خلاقیت و اعتمادی که به این نیرو دارید تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. رهایی از همین اشتباهات می‌تواند موجب ایجاد راهکارهای خلاقانه‌تر شود.

۵.اگر تنها یک قدم دیگر حرکت کنید چه پیش می‌آید؟

به گفته لیندسی ماسبی (Lindsey Mosby)، یکی از مدیران اجرایی  فراگ دیزاین (Frog Design)، افراد خلاق معمولاً می‌خواهند جهش‌های بلند داشته باشند و دنیا را تغییر دهند. این خارق‌العاده است اما تلاش برای انجام یک‌باره آن می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. بهتر است تصویر نهایی را در نظر بگیرید و انجام مراحل کوچک برای رسیدن به آن را مدیریت کنید. اگر در روند کار خسته شدید یا حس کردید به بن‌بست رسیده‌اید، تنها به یک قدم بیشتر فکر کنید.

28

۲ دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]