عکاسی عکاسی با موبایل

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ – قسمت دوم

هر روز میلیون‌ها عکس گرفته می‌شود و در دنیای گسترده تصاویر گم می‌شود. مجله TIME تصمیم گرفت تا از میان این حجم گسترده عکس‌ها، ۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ را پیدا کرده و آنها را در یک مجموعه گرد هم آورد. برای جمع‌آوری این مجموعه، گروهی از کتابداران، تاریخ‌شناسان، ویراستاران عکس همکاری کرده‌اند. این ۱۰۰ عکس تاثیرگذار را در پنج قسمت برای شما منتشر می‌کنیم. قسمت دوم:

۲۱. View From The Window At Le Gras, Joseph Nicéphore Niépce, 1826

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ

این اولین عکسی است که تاکنون شناخته شده عکسی که Joseph Nicéphore Niépce را در سال ۱۸۲۶، به یک مخترع و نه یک هنرمند تبدیل کرد.

۲۲. Leap Into Freedom, Peter Leibing, 1961

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ

بعد از جنگ جهانی دوم، برلین به چهار منطقه اشغال شده تقسیم شد. از سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۶۱ حدود ۲.۵ میلیون آلمانی از سمت شرق که تحت اشغال حکومت شوروی بود به برلین غربی فرار کردند. برای جلوگیری از این فرار، در آگوست ۱۹۶۱، رهبر برلین شرفی از سیم‌های خاردار استفاده کرد. Peter ­Leibing، عکاس خبری اسوشیتد پرس این عکس را از Schumann سرباز آلمانی در حال گذر از سیم خاردارها ثبت کرده. این عکس شامن را به عنوان اولین سرباز آلمان شرقی که فرار کرد، شناساند. هرچند که او در آلمان غربی زندگی آرامی داشت اما هرگز نتوانست با این عنوان کنار بیاید و در ۱۹۸۹ خودکشی کرد.

۲۳. The Hand Of Mrs. Wilhelm Röntgen, Wilhelm Conrad Röntgen, 1895

شاید Anna Bertha Röntgen, عکس‌های بسیاری گرفته باشد اما همه آنها در تاریخ گم شده‌اند، جز این عکس که همسرش Wilhelm با اولین اشعه ایکس در سال ۱۸۹۵ ثبت کرد. این عکس که نتیجه کشف اشعه ایکس بود باعث شد تا ویلیام برنده اولین جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۱ شود.

۲۴. Flag Raising On Iwo Jima, Joe Rosenthal, 1945

این عکس در Iwo Jima در ۷۶۰ مایلی جنوب توکیو گرفته شده است، شهری که آمریکایی‌ها می‌خواستند به عنوان پایگاه هوایی خود مورد استفاده قرار دهند و سرانجام در روز ۱۹ فوریه ۱۹۴۵ مستقر شدند. در این روز جنگی بین آمریکا و ژاپن آغاز شد که یک ماه به طول انجامید و جان ۶۸۰۰ آمریکایی و ۲۱۰۰۰ ژاپنی را گرفت.

۲۵. Emmett Till, David Jackson, 1955

در آگوست ۱۹۵۵، Emmett Till نوجوانی از شیکاگو، در فروشگاه Bryant’s Grocery and Meat Market توقف کرد. Roy صاحب فروشگاه به همراه برادرش به گمان این که Till با همرس Roy ارتباطی برقرار کرده او را مورد ضرب و شتم قرار دادند، سپس با اسلحه او را به قتل رساندند و بدن بیجانش را در رودخانه Tallahatchie رها کردند. ۴ روز بعد جنازه پیدا شد و دادگاه آن رو مرد را متهم کرد. مادر Till پس از دادگاه، اجازه گرفت تا جنازه را به همه مردم نشان دهد تا ببینند چه اتفاقی برای پسر نوجوانش رخ داده.

۲۶. Cotton Mill Girl, Lewis Hine, 1908

Lewis Hine عکاس کمیته ملی کودکان کار، باور داشت که عکس‌های کودکان کار شهروندان را وادار خواهد کرد که برای تغییر شرایط کودکان درخواست بدهند. او به شکل فروشنده انجیل، کارگزار بیمه، عکاس صنعتی از ماساچوست تا کارولینای جنوبی به کارخانه‌ها و کارگاه‌ها سرک کشید و از ۲ میلیون کودک کار عکس گرفت و نوامبر ۱۹۰۸ آنها را منتشر کرد. عکس‌های او از کودکان خردسال تاثیر بسیاری بر جامعه آن زمان گذاشت به گونه‌ای که از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۰ تعداد کودکان کار به نصف رسید.

۲۷. Hitler At A Nazi Party Rally, Heinrich Hoffmann, 1934

فستیوال Bückeberg Harvest در ۳۰ سپتامبر ۱۹۳۴، بهترین عکسی است که Heinrich Hoffmann در دوران عکاسی‌اش از حزب نازی گرفته است. مهم‌ترین ویژگی آن تقارن عجیبی است که در عکس وجود دارد.

۲۸. Gandhi And The Spinning Wheel, Margaret Bourke-White, 1946

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ

بین سال‌های ۱۹۳۲ و ۱۹۳۳ وقتی گاندی در زندان Yeravda در پونه هندوستان زندانی بود؛ Margaret Bourke-White این عکس را از او گرفت. عکسی که باعث شناخته شدن و مشهور شدن charkha، پنکه دستی او شد. مهم‌ترین پیام گاندی در آن زمان به مردمش این بود که لباس‌هایشان را خودشان در خانه درست کنند و از محصولات انگلیسی استفاده نکنند.

۲۹. Fetus, 18 Weeks, Lennart Nilsson, 1965

وقتی LIFE عکس Lennart Nilsson را در مقاله‌ای به نام «درام زندگی پیش از تولد» در سال ۱۹۶۵ منتشر کرد؛ چنان پرطرفدار شد که همه شماره‌های مجله در چند روز به فروش رفت.

۳۰. D-Day, Robert Capa, 1944

پیاده شدن در نرماندی یا D-Day Landing (با نام رمزی عملیات نپتون) اولین عملیات در جبهه نرماندی در جنگ جهانی دوم است که در ۶ ژوئن ۱۹۴۴ با پیاده شدن ۱۶۰٬۰۰۰ نفر در ساحل نرماندی و با بیش از ۵٬۰۰۰ کشتی انجام شد. این عکس عامه مردم آمریکا و سربازان را با خطرات جنگ آشناتر کرد.

۳۱. The Pillow Fight, Harry Benson, 1964

وقتی Harry Benson مامور عکاسی از گروه بیتل‌ها در پاریس شد، تمایلی به ملاقات با آنها نداشت زیرا وی خودش را یک عکاس حرفه‌ای و جدی می‌دانست و تمایلی به عکاسی از گروه‌های راک‌اند‌رول نداشت. او عکس «جنگ بالش‌ها» را پس از آنکه فهمید آهنگ «I Want to Hold Your Hand» پرطرفدارترین آهنگ در آمریکا شده است، گرفت.

۳۲. The Face Of Aids, Therese Frare, 1990

تصویر David Kirby در بستر مرگ در آغوش خانواده‌اش باعث شد تا جامعه با بیماری ایدز، چیزی که باعث مرگ دیوید شده بود، برخورد انسانی‌تری داشته باشند.

۳۳. First Cell-Phone Picture, Philippe Kahn, 1997

در سال ۱۹۹۷، Philippe Kahn در بخش زایمان بیمارستان کارولینای شمالی منتظر بود تا دخترش سوفی، به دنیا بیاید. پس او تلاش کرد که با کمک تکنولوژی و برنامه‌نویسی عکس‌هایی از دخترش را با خانواده به اشتراک بگذارد. او یک دوربین دیجیتال به بالای تلفن همراه خود وصل کرد و با کمک برنامه‌ای که در کامپیوترش نوشته بود عکس را برای ۲۰۰۰ نفر ارسال کرد. چندی بعد او برنامه‌ای که نوشته بود را اصلاح کرد و به بازار آمریکا معرفی کرد. این عکس و تکنولوژی، تاثیر شگرفی در دنیای تکنولوژی، تلفن‌های هوشمند و اپلیکشن‌های امروزی نظیر اینستاگرام و استپ‌چت داشت.

۳۴. Raising A Flag Over The Reichstag, Yevgeny Khaldei, 1945

Yevgeny Khaldei عکاس این عکس در حالیکه در ۲ می ۱۹۴۵ به خرابه‌های برلین خیره ماده بود، گفت: «برای گرفتن این عکس ۱۴۰۰ روز انتظار کشیدم.»

۳۵. Behind Closed Doors, Donna Ferrato, 1982

خشونت علیه زنان، متاسفانه اتفاق غیرمعمولی نیست اما معمولا در حریم خصوصی اتفاق می‌افتد. اما این بار Donna ­Ferrato در محل حضور داشت و از این اتفاق عکس گرفت و در سال ۱۹۹۱ در کتاب Living With the Enemy آن را منتشر کرد. در سال ۱۹۹۴، کنگره قانونی تصویب کرد که مجازات‌های سنگینی برای خاطیان در نظر می‌گرفت.

۳۶. Famine In Somalia, James Nachtwey, 1992

گرسنگی در سومالی – عکس‌های James Nachtwey که با هزینه خودش و حمایت سازمان جهانی صلیب سرخ به سومالی رفته بود، پس از انتشار در مجله New York Times، منجر به جلب کمک بسیاری شد، بگونه‌ای که به گفته صلیب سرخ از زمان جنگ جهانی دوم، این اتفاق بزرگترین مشارکت عمومی بود.

۳۷. Muhammad Ali Vs. Sonny Liston, Neil Leifer, 1965

عکاسی قرار گرفتن در محل مناسب و در زمان مناسب است. ۲۵ مه ۱۹۶۵ مسابقه بوکس محمدعلی کلی ۲۳ ساله در برابر سونی لیستون ۳۴ ساله.

۳۸. The Situation Room, Pete Souza, 2011

۱ مه ۲۰۱۱، کاخ سفید، لحظه دستگیری و کشته شدن اسامه بن لادن

۳۹. Nuit De Noel, Malick Sidibe, 1963

شب سال نوی ۱۹۶۳

۴۰. Saigon Execution, Eddie Adams, 1968

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ

۱ فوریه ۱۹۶۸، دو روز پس از آنکه ارتش مردمی ویتنام و ویت‌کونگ به ده‌ها شهر از ویتنام جنوبی حمله کردند.

27

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]