عکاسی عکاسی با موبایل

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ – قسمت سوم

هر روز میلیون‌ها عکس گرفته می‌شود و در دنیای گسترده تصاویر گم می‌شود. مجله TIME تصمیم گرفت تا از میان این حجم گسترده عکس‌ها، ۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ را پیدا کرده و آنها را در یک مجموعه گرد هم آورد. برای جمع‌آوری این مجموعه، گروهی از کتابداران، تاریخ‌شناسان، ویراستاران عکس همکاری کرده‌اند. این ۱۰۰ عکس تاثیرگذار را در پنج قسمت برای شما منتشر می‌کنیم. قسمت دوم:

۴۱. Black Power Salute, John Dominis, 1968

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ

هدف از برگزاری مسابقات المپیک این است که یک اتحاد جهانی را جشن گرفته شود. اما وقتی Tommie Smith و John Carlos در مسابقات المپیک سال ۱۹۶۸ در مکزیکوسیتی از سکو بالا رفتند، تصمیم گرفتند تا توهمی که در جهان وجود دارد، که همه چیز درست است، را خرد کنند. آنها مشت‌هایشان را پیش از شروع سرود ملی آمریکا بالا بردند و پیامشان روشن بود که پیش از آنکه ما بر آمریکا درورد بفرستیم، آمریکا باید حقوق سیاه‌پوستان را برابر با سفیدپوستان بداند.

۴۲. Soweto Uprising, Sam Nzima, 1976

تا پیش از ۱۶ ژوئن ۱۹۷۶ عده کمی به نفاق و جدایی بین سفیدپوستان و سیاه‌پوستان آفریقای جنوبی (آپارتاید) توجه می‌کردند. اما پس از آن روز وقتی تعداد زیادی از دانشجویان برای درخواست آموزش زبان آفریقایی اعتراض کردند و با خشونت پلیس و استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله مواجه شدند، توجه جهانیان به مساله آپارتاید جلب شد و سیستم نژادپرستی با همین عکس تغییرات بسیار کرد.

۴۳. The Horse In Motion, Eadweard Muybridge, 1878

پاهای اسب هرگز به طور همزمان در فضا قرار نمی‌گیرد؟ این سوالی بود که به کمک این عکس و در سال ۱۸۷۸ به پاسخش دست یافت.

۴۴. Abraham Lincoln, Mathew Brady, 1860

آبراهام لینکن وقتی در فوریه ۱۸۶۰ به شهر نیویورک رسید، یک عضو کم‌شناخته شده کنگره آمریکا بود. او قرار بود برای Cooper Union سخنرانی کند. با وجودی که سخنرانی در جایگاه خود اهمیت بسیاری داشت اما لینکن از نقش و تاثیر تصویر به خوبی آگاهی داشت. پس پیش از سخنرانی به عکاسی Broadway رفت و پرتره‌ای از خود گرفت که به کمی بعد به شهرت جهانی دست یافت.

۴۵. Iraqi Girl At Checkpoint, Chris Hondros, 2005

کمی پیش از این که Chris Hondros این عکس را از Samar Hassan ثبت کند، در ماشین کنار خانواده‌اش نشسته بود؛ اما حالا ثمر یک یتیم است. خانواده‌اش توسط ارتش آمریکا کشته شدند. انتشار این عکس باعث شد تا ارتش آمریکا در حملاتش تجدید نظر کند و افکار عمومی این سوال را مطرح کنند که چرا ارتش آمریکا مردم را می‌کشد در حالیکه قرار است از آنها حمایت کند. Hondros عکاس این عکس در سال ۲۰۱۱ در جنگ داخلی لیبی کشته شد.

۴۶. Gorilla In The Congo, Brent Stirton, 2007

Senkwekwe یکی از چندین گوریلی است که در پارک جنگلی کنگو با اسلحه کشته شدند. گلوله از اسلحه قاچاقچیان چوب برای صنعت ذغال‌سازی شلیک شده بود. این عکس که نیمی از جهان را متوجه خطر انقراض این دست از گوریل‌ها قرار داد و عده بسیاری اعتراض کردند. در این عکس گوریل در عین بزرگ بودن شبیه انسان است و پیامی که از آن دریافت می‌شد این بود که در آفریقا علاوه بر حیوانات، انسان‌ها نیز در خطرند.

۴۷. Bandit’s Roost, Mulberry Street, Jacob Riis, Circa 1888

آمریکا در اواخر قرن نوزده میلادی همچون آهنربایی برای مهاجرین بود. جمعیت زیاد مهاجرین عواقبی نیز به همراه داشت. آلودگی، جرم، افزایش بی‌رویه جمعیت و گرو‌ه‌های تبهکاری.

۴۸. Milk Drop Coronet, Harold Edgerton, 1957

شاید امروز مشابه این عکس و با کیفیت و جزییات بسیار بیشتر را دیده باشید اما در دهمه ۱۹۵۰ میلادی ثبت چنین عکسی کم از سفر به کره ماه نداشت.

۴۹. Surfing Hippos, Michael Nichols, 2000

۷ میلیارد جمعیت جهان، رو به روز عرصه را بر حیات وحش تنگ‌تر می‌کند. حتی در آفریقا که شیرها و پلنگ‌ها هنوز می‌توانند به آسانی گشت و گذار کنند هم طبیعت بسیار آسیب دیده است. Michael Nichols این عکس را در کنگو در آفریقای مرکزی و برای نشنال جئوگرافیک ثبت کرده، عکسی که باعث شد Gabon President Omar Bongo پارکی حفاظت شده که اکنون ۱۱٪ مساحت کشور را شامل می‌شود برای حفاظت از حیوانات وحشی اختصاص دهد.

۵۰. Moonlight: The Pond, Edward Steichen, 1904

این عکس است یا نقاشی؟ هر دو!
این عکسی است که با کمک رنگ آبی به عکسی سیاه و سفید جلوه‌ای تازه بخشیده و سرآغاز شکل‌گیری مکتب پیکتوریالیسم در قرن بیستم بوده است.

پیکتوریالیسم، یک جنبش عکاسی در میانه‌های قرن نوزدهم بود که نقش به سزایی در مقبولاندن عکاسی به عنوان یک شاخه از هنر داشت. این جنبش توانست بحث ماهیت زیباشناختی عکاسی را توسعه داده و به تأمل در باب ارتباط آن با دنیای مدرن کمک کند.

۵۱. The Vanishing Race, Edward S. Curtis, 1904

این عکس شاهدی‌ست بر به حاشیه راندن سرخ‌پوست‌ها، ساکنین اولیه قاره آمریکا

۵۲. Betty Grable, Frank Powolny, 1943

متاسفانه از انتشار این عکس معذوریم.

۵۳. Case Study House No. 22, Los Angeles, Julius Shulman, 1960

Pierre Koenig معمار این خانه، با طراحی و ساخت آن یکی از رویایی‌ترین خانه‌های آمریکا را رفم زد. خانه‌ای با دیوارهای شیشه‌ای و با منظره شهر لس‌آنجلس

۵۴. ۹۹Cent, Andreas Gursky, 1999

شاید خنده‌دار باشد که عکاس فروشگاه اجناس ارزان‌قیمت، بتواند عکسش را به یکی از گران‌ترین عکس‌های معاصر تبدیل کند.

۵۵. Blind, Paul Strand, 1916

زنی نابینا که در خیابان روزنامه می‌فروخت بازهم توجه جامعه آمریکا را به مساله مهاجرت جلب کرد.

۵۶. The Loch Ness Monster, 1934

این عکسی است که گفته می‌شود از هیولای Loch Ness توسط پزشک انگلیسی Robert Wilson در سال ۱۹۳۴ گرفته شده است. اما از طرفی اعلام شده که عکسی بوده برای پوشش یک عملیات تروریستی و خراب کاری توسط Marmaduke Wetherell!

۵۷. Windblown Jackie, Ron Galella, 1971

Jacqueline Kennedy Onassis که پس از جداشدن از کندی به همسری مردی ثروتمند و یونانی درآمده بود، با وجود تلاش بسیارش برای حفظ حریم خصوصی، نمی‌توانست از عکاس‌های پاپاراتزی رهایی یابد. Ron Galella با افتخار این عکس را مونا لیزای من می‌نامد.

۵۸. The Hooded Man, Sergeant Ivan Frederick, 2003

عکس‌های بسیاری از اتفاقات عراق ثبت شده اما هیچکدام به اندازه این عکس که توسط یکی از افراد ارتش آمریکا ثبت شده، ماندگار نشده است.

۵۹. American Gothic, Gordon Parks, 1942

Gordon Parks فقر را به خوبی می‌شناخت اما نژادپرستی تا پیش از ورودش به واشنگتن در سال ۱۹۴۲ هرگز تجربه نکرده بود. او که می‌توانست اولین عکاس امریکایی-آفریقایی LIFE باشد سنگسار شد! او برای ورود به رستوران‌های سفیدپوست‌ها باید از در پشتی وارد می‌شد و حتی اجازه ورود به تئاترهای سفیدپوستان را نداشت. لاجرم به عکاسی مستند از سیاه‌پوستان پرداخت که به کارهای پیش‌پاافتاده مشغول بودند.

۶۰. Invasion Of Prague, Josef Koudelka, 1968

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ

وقتی شوروی به چک‌اسلواکی حمله کرد توجهی به حفظ بافت شهری نداشت و با تانک‌ها در سطح شهر حرکت می‌کرد. Josef Koudelka عکاس جوانی‌ست که عکس‌های هوشمندانه‌ای از زندگی مردم چک ثبت کرده که نشان می‌دهد این تسخیر شهر چه آسبی به ملت و سرزمین او وارد کرده است.

14

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]