عکاسی عکاسی با موبایل

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ – قسمت چهارم

هر روز میلیون‌ها عکس گرفته می‌شود و در دنیای گسترده تصاویر گم می‌شود. مجله TIME تصمیم گرفت تا از میان این حجم گسترده عکس‌ها، ۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ را پیدا کرده و آنها را در یک مجموعه گرد هم آورد. برای جمع‌آوری این مجموعه، گروهی از کتابداران، تاریخ‌شناسان، ویراستاران عکس همکاری کرده‌اند. این ۱۰۰ عکس تاثیر گذار را در پنج قسمت برای شما منتشر می‌کنیم. قسمت چهارم:

۶۱. Bosnia, Ron Haviv, 1992

برای بیشتر عکس‌ها، حتی اگر خیلی تاثیرگذار باشند، زمان بسیاری لازم است تا اثر آنها در جامعه دیده شود.
جنگ بوسنی هنوز شروع نشده بود که Ron Haviv آمریکایی این عکس را از سرباز صربی که زن مسلمانی که نیروهای صرب به او شلیک کرده بودند را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد، ثبت کرد.
با وجود این‌که به Haviv هشدار داده بودند تا از هیچ کشتاری عکس نگیرد؛ اما او تصمیم گرفته بود که در زندگی ریسک کند و تمام صحنه‌های خشن و ظالمانه‌ای که می‌بیند را مستند کند.
مجله تایم این عکس را یک‌ هفته بعد از ثبت، منتشر کرد و واکنش‌های جهانی بسیاری داشت. با این وجود جنک بوسنی تا سه سال بعد از آن همچنان ادامه داشت و صدهاهزار نفر جان خود را از دست دادند. اما بعدها از این عکس برای محاکمه سردسته شورشیان در دادگاه استفاده شد.

۶۲. Boulevard Du Temple, Louis Daguerre, 1839

واکسی و کفش برق‌انداز شهر پاریس در بولوار Temple پاریس در یک روز بهاری سال ۱۸۳۹ برای همیشه ماندگار شد؛ بدون آنکه خودش بداند چه تاثیری بر تاریخ داشته.
عکسی که Louis Daguerre ثبت کرد اولین تصویری شناخته می‌شود که به عنوان عکس با مفاهیم امروزی ثبت شده است و در آن انسانی حضور دارد. پیش از آن شخصیت‌های انسانی تنها در آثار هنری همچون نقاشی یا تندیس‌گری دیده می‌شدند.

۶۳. The Dead Of Antietam, Alexander Gardner, 1862

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ

اینجا جایی‌ست که در جنگ Antietam در شارپسبرگ، مریلند، بیشترین تعداد آمریکایی در یک روز کشته شدند. Alexander Gardner عکاس اسکاتلندی دو روز پس از کشتار ۱۷ سپتامبر ۱۸۶۲ به این میدان جنگ رسید و عکس‌های بسیاری از مرگ سربازها، جنازه‌های بر زمین افتاده و کشتارهای بی‌رحمانه ثبت کرد. این عکس‌ها که بعدها در نمایشگاهی به نمایش درآمد کمک کرد تا آمریکایی‌ها بفهمند که در این جنگ که تا سال ۱۸۶۵ به طول انجامید ۶۰۰هزار نفر کشته شدند.

۶۴. Winston Churchill, Yousuf Karsh, 1941

مجلهٔ تایم در سال ۱۹۴۹ وینستون چرچیل را به‌عنوان «مرد نیمهٔ اول قرن بیستم» انتخاب کرد. او در میان عامهٔ مردم مظهر زیرکی و نیرنگ است. چرچیل سال ۱۹۴۰ نیز به‌عنوان مرد سال تایم انتخاب شده‌بود.

۶۵. Munich Massacre, Kurt Strumpf, 1972

المپیک، انسانیت را جشن می‌گیرد و آلمان در سال ۱۹۷۲ از ورزشکاران تجلیل کرد و ردپای رفتار هیتلر در بازی‌های ۱۹۳۶ را زدود. اما تروریست‌ها در مونیخ دو تن از ورزشکاران را به قتل رساندند، ۹ نفر را گروگان گرفتند و آزادی ۲۳۴ نفر از زندانیان خود را درخواست کردند.

۶۶. JFK Assassination, Frame 313, Abraham Zapruder, 1963

صحنه به قتل رسیدن رییس جمهور جان اف کندی در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ که توسط یک دوربین Bell & Howell توسط Abraham Zapruder عکاس آماتور ثبت شده است.

۶۷. Kent State Shootings, John Paul Filo, 1970

تیراندازی در دانشگاه Kent State در اوهایو ۱۳ ثانیه به طول انجامید. پس از پایان تیراندازی ۴ دانشجو به قتل رسیده بودند، ۹ نفر زخمی شده بودند و معصومیت یک نسل تحت‌الشعاع قرار گرفته بود. John Filo دانشجو و عکاس خبری نیمه‌وقت این عکس را گرفت و همه انشانست و احساس را در یک عکس بخوبی نشان داده است. این عکس برنده جایزه Pulitzer Prize و سمبل نسلی شد که جوانی‌شان را از دست دادند.

۶۸. The Falling Soldier, Robert Capa, 1936

Robert Capa این عکس را در زمان جنگ داخلی اسپانیا بدون آنکه از چشمی دوربینش به سوژه نگاه کند، ثبت کرده است. بی‌شک یکی از بهترین عکس‌های جنگی‌ست و همچنین اولین عکسی‌ست که در مرگ سرباز را در لحظه وقوع نشان می‌دهد.

۶۹. Grief, Dmitri Baltermants, 1942

Dmitri Baltermants این عکاس لهستانی، قصد داشت که معلم ریاضی شود اما عشقش به عکاسی راه زندگی او را تغییر داد. این عکس متعلق به دوران حمله هیتلر به شهر کریمه و کشته شدن ۷۰۰۰ زن و مرد و کودک است. این عکس Baltermants مانند بسیاری دیگری از عکس‌های او سانسور شدند و یک دهه بعد وقتی لیبرالیسم به کشور روسیه راه پیدا کرد، این عکس‌ها نیز دیده شدند.

۷۰. Birmingham, Alabama, Charles Moore, 1963

گاهی تاثیرگذارترین آینه، عکس است. در تابستان ۱۹۶۳، بیرمنگهام رژه‌های بی‌شمار سیاه‌پوستان در تلاش برای به دست آوردن حقوق مساوی بودند، را شاهد بود. یکی از عکس‌های Charles Moore که سگی در حال پاره کردن شلوار یکی از تظاهر کنندگان را نشان می‌دهد، به خوبی بیانگر ظلم و ناملایمت‌هایی بود که بر سیاه‌پوستان وارد می‌شد. وقتی این عکس منتشر شد بازتاب‌های بین‌المللی بسیاری داشت و مهمترین چیزی که انسان‌ها آموختند این بود که آنها نه تنها باید فرهنگ خود را ارتقا دهند بلکه باید انسانیت را نیز بازسازی کنند. در نهایت قانون حقوق شهروندی یک سال بعد در سال ۱۹۶۴ تصویب شد.

۷۱. Camelot, Hy Peskin, 1953

پیش از آنکه John Fitzgerald Kennedy و Jacqueline Lee Bouvier به جایگاهی در آمریکا دست یابند، مردم باید با آنها آشناتر می‌شدند؛ این آشنایی توسط Hy Peskin در یک آخر تابستانی در سال ۱۹۵۳ میسر شد. Joseph Kennedy تمایل داشت که پسرش هرچه سریع‌تر به عرصه سیاست وارد شود پس به درخواست او، پسکین عکس‌ها را با عنوان «Senator ­Kennedy Goes A-Courting» در مجله LIFE منتشر کرد. چند ماه بعد عکس عروسی آنها نیز روی تیتر مجله نشان داده شد و البته تا آن آمریکا را شیفته خود کرده بودند.

۷۲. The Babe Bows Out, Nat Fein, 1948

جرج هرمن روت، مشهور به بِیب روت (Babe Ruth) که نیز با القاب بامبینو و سلطان ضربه شناخته می‌شود؛ مشهورترین بازیکن تاریخ بیس‌بال امریکا است. اما از سال ۱۹۴۸ به دلیل دست و پنجه نرم کردن یا یک سرطان لاعلاج از تیم کنار گذاشته شد. دو ماه پس از این عکس، روث فوت کرد و Fein که با این عکس نقش ورزشکاران در زندگی انسان‌ها را به تصویر کشیده بود، برنده جایزه Pulitzer Prize شد. این اولین باری بود که جایزه‌ای به عکاسی ورزشی تعلق می‌گرفت.

۷۳. Country Doctor, W. Eugene Smith, 1948

W. Eugene Smith عکاس جنگی، می‌گوید می‌خواسته دنیا را از دید سوژه‌هایش تماشا کند.

۷۴. Boat Of No Smiles, Eddie Adams, 1977

نادیده‌گرفتن پناهنده‌ها آسان است. انگار بیشتر از آنکه انسان باشند، شماره‌اند. پناهندگان ویتنام جنوبی در یک قایق به سمت تایلند می‌روند. این عکس باعث شد تا درهای آمریکا به روی مهاجران تایلندی باز شود و از سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۱حدود ۲۰۰هزار پناهنده به آمریکا وارد شدند.

۷۶. Coffin Ban, Tami Silicio, 2004

۷۰۰ نفر از سربازهای آمریکایی در جنگ عراق کشته شدند اما تصویری از تابوت‌های آنها هرگز یده نشد زیرا دولت عکاسی از آنها را در سال ۱۹۹۱ به درخواست خانواده‌ها و به منظور احترام به کشته‌شدگان ممنوع کرده بود. انتشار این عکس توسط Silicio باعث شد که در وهله اول از کارش اخراج شود؛ اما نظرات متفاوتی از مردم باعث شد تا در زمان ریاست جمهوری اوباما این منع برداشته شود.

۷۷. Dovima With Elephants, Paris, August, Richard Avedon, 1955

Richard Avedon یکی از بهترین عکاس‌های مد و فشن و Dovima یکی از شناخته‌شده‌ترین مدل‌هاست. بدیهی‌ست که در چنین شرایطی عکسی که ثبت شود یکی از بهترین‌ها خواهد بود.

۷۸. Michael Jordan, Co Rentmeester, 1984

شاید این را بتوان یکی از شناخته‌شده‌ترین عکس‌های ضدنور دانست.

۷۹. عکس به دلیل دلخراش بودن حذف شد

۸۰. The Valley Of The Shadow Of Death, Roger Fenton, 1855

از جنگ کریمه که بین نیروهای انگلیس، فرانسه، ترکیه و سیسیلی-پیه‌مونت از یک طرف و نیروهای روسیه از ظرف دیگر اطلاعات زیادی در دسترس نبود تا وقتی که Roger Fenton در سال ۱۹۵۵ پا به این منطقه گذاشت. اینجا دره مرگ نام گرفت.

20

یک دیدگاه

  • واقعاً عکس های است که تاثیر گذار اند. مخصوصاً انعده از دانشجویان هنر های معاصر . سپاس از تهیه و تدارک ای گنجینهً فرهنگی جهانی که برای دوستداران ارسال میگردد.

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]