عکاسی عکاسی با موبایل

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ – قسمت پنجم

هر روز میلیون‌ها عکس گرفته می‌شود و در دنیای گسترده تصاویر گم می‌شود. مجله TIME تصمیم گرفت تا از میان این حجم گسترده عکس‌ها، ۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ را پیدا کرده و آنها را در یک مجموعه گرد هم آورد. برای جمع‌آوری این مجموعه، گروهی از کتابداران، تاریخ‌شناسان، ویراستاران عکس همکاری کرده‌اند. این ۱۰۰ عکس تاثیر گذار را در پنج قسمت برای شما منتشر می‌کنیم. قسمت پنجم:

۸۱. The Steerage, Alfred Stieglitz, 1907

۱۰۰ عکس تاثیرگذار تاریخ

آلفرد استیگلیتس (Alfred Stieglitz) به عنوان پیشگاه عکاسی جدایی‌طلب (Photo-Secession) در جستجوی لحظه‌هایی بود تا از کارگران و پیشه‌وران عکس‌های به‌یاد ماندنی ثبت کند و از عکاسان معاصر خود در این زمینه پیش بگیرد. عکس‌های او جدایی از پیکتوریالیسم مسلط بر فضای عکاسی آمریکا را رقم زد. این جنبش با گذار از پیکتوریالیسم به عکاسی صریح، نشانگر آغاز مدرنیسم در عکاسی می باشد. پایان رسمی این جنبش، با پیوستن آلفرد استیگلیتس به جنبش عکاسی صریح و تحت تأثیر پل استرند به وقوع پیوست.

۸۲. Trolley To New Orleans, Robert Frank, 1955

حقایق ناخوشایند برای گوینده می‌تواند عواقبی را به همراه داشته باشد. وقتی کتاب Robert Frank با نام The Americans منتشر شد، مجله Practical Photography عکس این عکاس سوییسی را با بهانه‌‌هایی نظیر «نامناسب بودن نورسنجی، دانه‌ای بودن، تاری بی‌معنی» از میان ۸۳ عکس موجود در کتاب حذف کرد. عکس نمایی از مهاجرت آمریکایی‌ها در میانه دهه ۱۹۵۰ بود و تحت عنوان عکسی ضد آمریکایی مورد نقد بسیار قرار گرفت. او این عکس را چند هفته پیش از اتفاق جنجالی در اتوبوس گرفته بود. اتفاقی که در پی بلند نشدن Rosa Parks در اتوبوس و تقدیم نکردن صندلی خود رخ داد. این عکس‌ها بعدا در مجله لایف با نام «داستان‌های لعنتی با شروع و پایان» منتشر شد.

۸۳. Behind The Gare Saint-Lazare, Henri Cartier-Bresson, 1932

سرعت و غریزه مهم‌ترین عناصر عکس‌های Henri Cartier-Bresson به شمار می‌روند. بهترین ترکیب این دو ویژگی مربوط به عکسی است که در سال ۱۹۳۲ از پشت پرچین‌های ایستگاه قطار Saint-Lazare در پاریس گرفته شده. این عکس شاهکاری از ترکیب فُرم و نور است.

۸۴. Couple In Raccoon Coats, James Vanderzee, 1932

برای بیشتر آمریکایی‌ها در سال‌های ۱۹۳۰، سیاه‌پوستان موجوداتی بودند که نادیده گرفته می‌شدند و به سادگی حقوق انسانی آنها فراموش می‌شد. آنچه James VanDerZee از دریچه دوربین خود ثبت کرد چیزی بود که در آن روزهای آمریکا بسیار نایاب بود و باور عامه را نسبت به نژادها تحت تاثیر بسیار قرار داد.

۸۵. Androgyny (6 Men + 6 Women), Nancy Burson, 1982

عکاسی یک ابزار و رسانه عالی برای ثبت گذشته است. تا پیش از Nancy Burson’s Androgyny، ابزاری بیهوده برای پیشگویی آینده به شمار می‌رفت. پژوهشگران دانشگاه MIT این امکان را برای او فراهم کردند تا بتواند تصویر پرتره ۶ مرد و ۶ زن را با هم تلفیق کند و نتیجه در آن زمان خارق‌العاده بود.

۸۶. Untitled (Cowboy), Richard Prince, 1989

وقتی Prince در میان عکس‌های مجله تصویر تبلیغ Marlboro Man را دید بنظرش جالب توجه آمد. از آن تصویر دوباره عکس گرفت و قسمت‌هایی که نمی‌خواست را حذف کرد تا تنها مرد اسب سوار و آسمان آبی باقی بماند. این عکس در سال ۲۰۰۵ در یک حراجی به قیمت ۱,۲ میلیون دلار به فروش رسید.

۸۷. Bricklayer, August Sander, 1928

مهم‌ترین هدفی که August Sander با عکاسی از سوژه‌های مختلف با مشاغل مختلف همچون پزشکان، کارگران، کشاورزها، آشپزها و حتی گداها دنبال می‌کرد این بود که نشان دهد از هر قشری از جامعه می‌توان درس‌هایی آموخت.

۸۸. The Hague, Erich Salomon, 1930

وزرای خارجه پس از یک روز کاری طولانی در ساعت ۳ بامداد در جلسه به خواب رفته‌اند. زمان: جنگ جهانی اول

۸۹. Fort Peck Dam, Margaret Bourke-White, 1936

ساخت سد Montana’s Fort Peck نمایی از بزرگی و عظمت با ساختاری شبیه قلعه

۹۰. Untitled Film Still 21, Cindy Sherman, 1978

سیندی شرمن (Cindy Sherman) از مطرح‌ترین عکاسان پست مدرن آمریکایی است. او از سال ۱۹۷۴ بدن را موضوع کارش قرار داد و آثاری را با همین موضوع در مجموعه‌ای با عنوان «عکس‌های بدون عنوان فیلم» (untitled film still) منتشر کرد که به شهرت جهانی‌اش منتهی شد. شرمن با بازسازی شخصیت‌ها و فضاها نسلی از زنان را به نمایش می‌گذارد که تحت تاثیر سینمای هالیوود و تبلیغات تلویزیونی، به موجوداتی مسخ شده بدل شده‌اند. این آثار مفهوم خود بودن و خویش بودن را مطرح می‌کنند.

۹۲. Demi Moore, Annie Leibovitz, 1991

عکس به دلیل برهنگی حذف شد.

۹۳. Cathedral Rock, Yosemite, Carleton Watkins, 1861

سال‌ها پیش از آنکه انسل آدامز، عکاس آمریکایی، قله‌های دندانه‌دار یوسمیتی را ببیند، arleton Watkins دوربین ماموتی، سه‌پایه و یک چادر (برای ساختن اتاق تاریک) را برداشته و به دره کالیفرنیا رفته بود. در پایان این سفر واتکینز ۱۳۰ نگاتیو داشت که اولین تصویر چاپ از کوه‌های یوسمیتی نیز در میان آنها وجود داشت.

۹۴. Allende’s Last Stand, Luis Orlando Lagos, 1973

آخرین تصویر از سالوادور آلنده، سیاست‌مدار مارکسیست و از بنیان‌گذاران حزب سوسیالیست و رییس‌جمهور شیلی.

۹۵. Molotov Man, Susan Meiselas, 1979

این عکس را عکاس جوان، Susan Meiselas در دهه ۱۹۷۰ از معترضین به دیکتاتوری آناستاسیو سوموسا دِوایلِه (Anastasio (“Tachito”) Somoza Debayle) گرفته است.

۹۶. North Korea, David Guttenfelder, 2013

David Guttenfelder اولین عکاس خبری بین‌المللی است که توانست پس از ۶۰ سال از کره شمالی عکس بگیرد. او این عکس را به کمک آیفون ثبت کرد و در حساب اینستاگرام خود منتشر کرد. دسترسی به اینترنت ۳G برای توریست‌ها و مسافرین از ابتدای سال ۲۰۱۳ ممکن شده بود، امکانی که برای شهروندان کره شمالی هنوز وجود نداشت.

۹۷.  The Critic, Weegee, 1943

نمایی از نابرابری اجتماعی

۹۸. Chairman Mao Swims In The Yangtze, 1966

Mao Zedong پس از آنکه سال‌ها ریاست حزب کمونیست چین و مملکتش را به عهده داشت، در سن ۷۲ سالگی در جولای ۱۹۶۶ به رودخانه Yangtze رفت تا به جهانیان نشان دهد که همچنان از نظر جسمی در سلامت کامل به سر می‌برد. او با این عکس، به تمام اهدافی که می‌خواست دست یافت و انقلاب فرهنگی چین را که بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین کشمکش قدرت در حزب کمونیست چین بود، به رهبری همسرش جیانگ چین برپا کرد و ارتشی به نام گاردهای سرخ را برای حمایت از خودش از دانشجویان و دانش‌آموزان تشکیل داد. در سال ۱۹۶۸ مائو نام مرد برتر چین را از آن خود کرد.

۹۹. Immersions (Piss Christ), Andres Serrano, 1987

۱۰۰. Oscars Selfie, Bradley Cooper, 2014

در میانه برنامه اسکار سال ۲۰۱۴، الن دی‌جنرس مجری برنامه، سلبریتی‌ها را برای یک سلفی گرد هم آورد. عکسی که به سرعت در اینترنت پخش شد. این عکس در توییتر بیش از ۳ میلیون بار ریتوییت شد. بیش از هر عکس دیگری در تاریخ!

19

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]