طراحی خودرو طراحی صنعتی

از ایده تا عمل: راندن خودرو از طریق گوشی هوشمند

گاهی خلق یا توسعه یک محصول از ایده‌های جذاب هالیوودی نشأت می‌گیرد. فیلم‌هایی که در زمان خود برچسب علمی تخیلی می‌خورند، با گذر زمان به واقعیتی جدانشدنی از زندگی روزمره ما تبدیل می‌شوند.

roversmall

ایده پردازی طراحان تنها به شکل و ظاهر خودرو محدود نمی‌شود. نمونه تبدیل شدن چنین ایده‌های مفهومی به محصولات واقعی را می‌توان در پروژه‌ خودروسازان بزرگ مشاهده کرد. کنترل خودرو از طریق گوشی هوشمند نیز یکی از آنهاست که در ادامه به آن می‌پردازیم.

جگوار لندرور به تازگی نمونه‌ای از خودرو رنجرور را به نمایش گذاشته است که از طریق گوشی‌های هوشمند به صورت کنترل از راه دور هدایت می‌شود.

نمونه آزمایشی ساخته شده از این ریموت کنترل به راننده اجازه می‌دهد که از طریق یک اپلیکیشن نصب شده روی گوشی، وسیله نقلیه را از فاصله کوتاه براند، فرمان آن را هدایت کند، خودرو را به راه بیندازد، متوقف کند و دنده را تغییر دهد.

در ویدئوی نشان داده شده، این سیستم در نقش دستیار راننده برای پیمودن مسیرهای off-road بسیار جذاب به نظر می‌رسد. از این طریق راننده می‌تواند بدون سوار و پیاده شدن‌ برای هر مانور کوچک، زاویه چرخ‌ها، میزان انحراف آنها و فاصله برخورد تا مانع را کنترل کند. همچنین کارایی آن برای افرادی که رنجرور سواری‌شان از پارک کردن در مراکز خرید فراتر نمی‌رود، زمانی مشخص می‌شود که به علت نزدیکی زیاد خودروهای پارک شده نتوانند در اتومبیل خود را باز کرده و سوار آن شوند.

gallery-1434466753-bmw-626x313-w600در این پروژه، جگوار به‌عنوان یک برند معتبر، نکته ظریفی را در مورد توجه قرار داده است، اما در حال حاضر محدودیت‌هایی نیز در این مورد وجود دارد. باید توجه کرد که این طرح در حال گذراندن مراحل آزمایشی است و فقط زمانی عمل می‌کند که کاربر در محدوده ۱۰ متری آن باشد، در غیر این صورت اتومبیل به طور خودکار متوقف می‌شود. سرعت آن نیز تا زمانی که تحت کنترل گوشی هوشمند است از ۴ متر بر ساعت بالاتر نمی‌رود.

پروژه دیگری که توسط این شرکت در فیلم معرفی شده است، سیستم Multi-Point Turn، گردش خودکار اتومبیل مبتنی بر تابع چندنقطه‌ای است، به نحوی که تمام مراحل گردش، از جمله حرکت کردن، توقف و چرخیدن فرمان به صورت خودکار انجام می‌شود تا اتومبیل یک دور کامل بزند.

مهندسان شرکت جگوار لندروور تمام آزمایش‌های مربوط به این تکنولوژی‌های نوین را در شرایط کاملاً ایمن و محیط‌های خلوت برگزار کردند، شاید به این علت که می‌دانستند دیدن فیلم معرفی سیستم‌ها، بیننده را به یاد اولین نمایش آنها در فیلم جمیز باید، تولید شده در سال ۱۹۹۷ می‌اندازد. در ادامه قسمتی از این فیلم را نیز با هم می‌بینیم.

1

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]