ابزارها نقاشی هنرهای تجسمی

آشنایی با رنگ گواش

گواش یک آبرنگ غیرشفاف است که از رنگدانه‌هایی مشابه رنگدانه‌های شفاف آبرنگ و مخلوط صمغ عربی ساخته شده است اما با نسبت بیشتر صمغ به رنگدانه. این چنین ترکیبی باعث ضخیم‌تر و سنگین‌تر شدن رنگ می‌شود و به همین دلیل نقاشی حاصل از رنگ‌های گواش به ظرافت آبرنگ نمی‌شوند. اما همانند آبرنگ، گواش نیز حلال در آب است و حتی پس از خشک شدن و گذشت سال‌ها می‌تواند دوباره به آب واکنش نشان دهد.

رنگ‌هایی که کیفیت بالاتری دارند مانند رنگ وینزور (Winsor & Newton’s Designer Gouache)، حاوی نسبت بالاتری از رنگدانه‌های خشکند. رنگ‌های با کیفیت پاییت‌تر از باریوم سولفات که در رنگدانه‌های همیشگی سفید یا به فرانسوی (blanc fixe) است یا گچ برای غیرشفاف کردن گواش و افزایش نرمی و روشن کردن آن استفاده می‌کنند.

برخی رنگدانه‌ها به طور طبیعی از سایرین شفاف‌تر از سایرینند. برخی تولیدکنندگان از این رنگدانه‌ها در تولید گواش‌های باکیفیت استفاده می‌کنند.

گواش

مقدار کمی گلیسیرین و نگه‌دارنده‌ها به تیوب‌های گواش اضافه می‌شود تا رطوبت آن را حفظ کرده و از ورود و رشد باکتری در تیوب‌ها جلوگیری کند.

برخی گواش‌ها دارای ماده‌ای مرطوب کننده (oxgall) هستند که به پخش رنگ روی کاغذ کمک می‌کند. برخی دیگر حاوی پلاستیک‌کننده‌اند که علاوه بر بهبود قابل پخش روی کاغذ، از خشک شدن رنگ بیرون از تیوب نیز جلوگیری می‌کند.

ویژگی‌های گواش

  • به سادگی می‌شکند اگر رنگ به ضخامت بسیار روی صفحه نازک مالیده شود
  • پس از خشک شدن سبک‌تر می‌شود
  • به دلیل غیرشفاف بودن این رنگ، روشنی رنگ گواش به رنگدانه و سطحی که روی آن نقاشی کشیده می‌شود، بستگی دارد. به همین دلیل می‌توانید این رنگ را روی کاغذهایی که رنگ‌های دیگری دارند استفاده کنید و به نقاشی خود جلوه‌ای متفاوت ببخشید.
  • کاغذهای آبرنگ، کاغذهای کارتنی، بردهای طراحی، کاغذهای طراحی سنگین، چوب، بردهای موزه‌ها از جمله سطوح مناسب برای نقاشی با گواشند.
  • گواش‌ها در بسته‌بندی‌های مختلف وجود دارند: تیوبی، مدادی و قوطی. عمر یک تیوب کوچک گواش بین ۳ تا ۵ سال است.
  • به راحتی قابل جابه‌جایی و تمیز کردن است.

 

آشنایی با سایر رنگ‌ها:

 

103

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]