نقاشی هنرهای تجسمی

بررسی جزییات نقاشی رامبراند با تصویربرداری اشعه ایکس

مطالعات جدید انجام شده روی نقاشی مشهور رامبراند به نام «سوزانا و بزرگان» متعلق به قرن هفدهم، نشان داد که در این اثر جزییاتی وجود دارد که با چشم قابل رویت نیستند.

به تازگی تاریخ دانان و محققان با مقایسه دو روش تصویر برداری برای مشاهده لایه‌های پنهان روی این نقاشی ۴۰۰ ساله که شاهکار نقاش هلندی به حساب می‌آید، اقداماتی انجام داده‌اند.

این نقاشی رنگ و روغن که امضای آن در سال ۱۶۴۷ است، در موزه هنر برلین آلمان (Gemäldegalerie) نگهداری می‌شود. نقاشی نمایانگر داستان‌های کتاب مقدس درباره سوزانا است.

با دو روش تصویربرداری، محققان دریافته اند که نقاشی به صورتی است که گویی چند بار نقاشی اصلاح و بازسازی شده است. برای مثال رامبراند بازوی یکی از بزرگان را دو بار کشیده است. همچنین محققان اثر عناصر شیمیایی مانند منگنز و آهن در رنگدانه‌هایی که مربوط به زمینه است و سرب سفید در رنگ‌های سفید و جیوه در رنگدانه‌های قرمز ورمیلیون را در نقاشی کشف کرده اند.

بررسی‌های قبلی نیز نشان داده است که رامبراند پس از تکمیل کار، مجددا روی نقاشی کار کرده است و تغییراتی ایجاد کرده تا اثر را کامل‌تر کند.

Rembrandt.Fig_6-w600

در سال ۱۹۳۰ نتیجه تصویربرداری اشعه ایکس از نقاشی رامبراند نمایانگر تغییراتی بود که نقاش بر روی تصویری که کشیده، داده است.

در سال ۱۹۹۴ با استفاده از فعالسازی نوترونی اوتورادیوگرافی جزییات دیگری از نقاشی نمایان شد. در این روش نقاشی در معرض انفجار نوترونی قرار می گیرد و از تعادل نوترون‌ها با پرده نقاشی، می‌توان عناصر موجود در رنگدانه ها را تعیین کرد. البته این شامل رنگدانه‌هایی که پایه سربی دارند، نمی‌شود.

اسکن اشعه ایکس در مقایسه با تصویربرداری نوترونی رنج وسیع تری از عناصر شیمیایی را نشان می‌دهد. البته ایرادی که در روش مذکور وجود دارد این است که تنها عناصر با پایه کربنی را مشخص می‌کند. این بدان معناست که لایه‌های زیرین و طراحی اولیه نقاشی در این تصویربرداری مشخص نمی‌شود. در مقابل روش اوتورادیوگرافی ابزاری خوب برای تشخیص برای تشخیص فسفر و رنگدانه‌هایی مانند زرد تیره مایل به قهوه ای، آبی و سبز با پایه عنصر مس، آبی لاجوردی و ورمیلیون است.

اما برای تشخیص کلسیم، آهن و سرب در رنگدانه‌ها ضعف دارد. ترکیب روش اشعه ایکس و اوتورادیوگرافی می‌تواند نتیجه خوبی در تشخیص جزییات به دست دهد. حتی در مواردی می‌تواند حرکت مسیر قلم مو را نیز مشخص کند.

rembrandt-og-w600rembrandt-xray-w600

پیش از این نیز لایه‌های پنهانی از نقاشی دیگری از رامبراند کشف شده بود. تصویربرداری اشعه ایکس  نقاشی «مرد پیر در لباس نظامی» نشان می‌داد این نقاشی نیز توسط نقاش اصلاح شده است. حتی در برخی تصاویر به نظر می‌آمد که یک تصویر برعکس در زیر نقاشی اصلی وجود دارد

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]