طراحی صنعتی طراحی محصول

شرکت لگو و راه طولانی تا رسیدن به طراحی پایدار

شرکت لگو به تازگی کمپین بازاریابی و فروش خود با شرکت نفتی شِل را متوقف کرده و به شراکت بحث‌انگیز ۵۰ ساله خود پایان داده است. سازمان صلح سبز (Greenpeace) به عنوان مدافع محیط‌زیست، از طریق شبکه‌های رسانه‌ای مختلف توجهات را به این موضوع جلب کرده است که چگونه جستجوی نفت در قطب شمال می‌تواند بر زندگی کودکان آینده تأثیر بگذارد.

شرکت لگو اعلام کرده است که تعهد به زمین یکی از پنج هدف استراتژیک آنها است. این تعهد لگو را موظف می‌کند که تأثیرات مثبتی در جهان باقی بگذارد و محصولات پایدار تولید کند؛ محصولاتی که بدون هدر رفت منابع ساخته می‌شوند و دوستدار محیط‌زیست هستند.

شکی نیست که لگو در حال پیشبرد این تعهد است اما این جریان چطور بر روند طراحی محصولات تأثیر می‌گذارد و چه موانعی در راه رسیدن به این هدف وجود دارد؟ به عنوان شرکتی که نقش دیزاین در کل سیستم آن وجود دارد و طراحی در همه بخش‌ها و روندهای آن مشاهده می‌شود، هر تغییری باید با مراقبت انجام شود. برای این کار لازم است تا تمام هزینه‌های تأثیرگذار بر چرخه تولید محاسبه شوند.

مطالب مرتبط:

مواد خامی که لگو استفاده می‌کند

اولین عنصر مؤثر بر طراحی و تولید پایدار محصولات لگو، مواد خام است. قطعاتی که اکنون ساخته می‌شوند مطابق با استانداردهای سال ۱۹۵۸ هستند. اولین سؤال این است که آیا این مواد با استانداردهای کنونی مطابقت دارد؟ این مجموعه برای رعایت اصول طراحی پایدار ابتدا باید مواد استفاده شده در ساخت را مورد بازبینی قرار دهد و آنها را با ماده‌ای جایگزین کند که هدر رفت نداشته و کاملاً قابل بازیافت باشد. در اواخر سال ۲۰۱۰، شرکت لگو به کارگیری اصول جدید را از مدل اسباب‌بازی دوپلو (Duplo) آغاز کرد.

در حال حاضر این شرکت به دنبال جایگزینی اِی بی اس (ABS)، با ماده‌ای سازگارتر با محیط‌زیست است. اگرچه آلان راسموسن (Allan Rasmussen)، مدیر پروژه ارشد لگو، اظهار داشته است که تحقیقات در این مورد مراحل اولیه را طی می‌کند.

ای بی اس حدود ۷۰٪ از پلاستیک‌های مصرفی لگو را تشکیل می‌دهد، یعنی حدود شش هزار تُن در سال. منشأ حدود ۳۰٪ از گازی که هنگام ساخت و تولید متصاعد می‌شود را همین مواد خام تشکیل می‌دهند. در نتیجه لگو به دنبال مواد جایگزینی است که این اعداد را تا سال ۲۰۳۰ کاهش دهد.

ملاحظات روند طراحی

برای رعایت اصول پایداری در روند طراحی، باید ملاحظات جدیدی در دستور کار قرار گیرد. شرکت لگو برای این مرحله یک شیوه ارزیابی برای طراحان خود تعریف کرده است که تطابق تصمیمات آنها با الزامات زیست‌محیطی را تضمین می‌کند. البته این ملاحظات نباید روند خلاقیت طراحان را تحت تأثیر قرار دهند. ضمن اینکه، برای انتخاب مواد جدید، پذیرش مصرف‌کنندگان نیز مهم است. باید دید که آیا کودکان با مواد جدید ارتباط خوبی برقرار می‌کنند؟

نتیجه

در حالی که لگو به محصولات بادوام خود افتخار می‌کند و طرفداران آن نیز از این شرایط راضی هستند، این شرکت به رعایت الزامات زیست‌محیطی روی آورده است؛ الزاماتی که بخشی از تعهدات پنجگانه لگو هستند. همکاری این شرکت با بنیاد جهانی طبیعت (WWF) منجر به شکل‌گیری اهدافی خواهد شد که نتیجه آن تولید محصولات دوستدار محیط‌زیست با استفاده از انرژی‌های پاک است. اگرچه لگو برای طی کردن این مسیر و رسیدن به هدف راه طولانی را در پیش دارد اما در حال حاضر به عنوان یکی پیشگامان رویکرد طراحی پایدار شناخته می‌شود.

13

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]