فرش

همه چیز درباره فرش تهران – قسمت اول

به طور حتم قالیبافی که از مشاغل مهم خانوارهای ایرانی بوده، در تهران نیز رواج داشته است. نقاشی‌ها و عکس‌های قدیمی ماهیت روستایی فرش‌های قدیم تهران را نشان می‌دهند. برای مطالعه و دستیابی به مصداق‌های فرش تهران (فرش روستایی تهران) اکتفا به وضعیت فرشبافی امروز راه به جایی نخواهد برد. زیرا تحولات ۱.۵ قرن گذشته تابحال تهران را چنان دگرگون کرده که بافت قالی روستایی قدیم تهران با هویت گذشته‌اش به ندرت بافته شده یا اصلاً رواج ندارد.

با گذشت زمان از آنجا که تعدادی از خانوارهای متمول قاجاری از سر علاقمندی به تولید قالی اقدام کردند و در همین دوره، سیل مهاجرین به مرکز ایران روانه شد. به تدریج هیبتی تازه برای قالی تهران رقم خورد و به واسطه دخل و تصرفات مهاجرین و انتقال تجارت قالیبافی سنتی خود و تلفیق آن با قالی روستایی تهران، گرایش به سبک شهری در فرشبافی تهران به وجود آمد که البته با از بین رفتن متولیان این امر، این حرکت نیز رو به نابودی گذاشت.

برای مطالعه و بررسی طرح‌ها و نقوش قالی‌های این دوره فقط می‌توان به عکس‌ها و نمونه‌های موزه‌ای رجوع کرد؛ زیرا امروزه از آن نوع طرح‌ها و نقش‌ها در قالی‌های بافت تهران امروز، اثری یافت نمی‌شود.

تحولات فرشبافی در تهران، در حدود سه دهه اخیر بسیار گسترده تر و متفاوت از گذشته آن بوده و حتی می‌توان گفت در قالی ایران بی‌سابقه بوده است. این تحولات به خصوص در ۲۰ سال گذشته، یعنی پس از انقلاب به اوج رسیده است. که از دلایل مشخص آن فراوانی مهاجرت از سایر شهرها به تهران است.

فرش تهران

ساختار فرش تهران

تارهای قالی تهران از جنس نخ پنبه‌ای بوده و پود نازک آنها به رنگ آبی و پود ضخیم به رنگ سفید مورد استفاده قرار می‌گیرد. پشمی که در این قالی‌ها بکار رفته است دارای کیفیتی بسیار عالی است و به همین دلیل قالی های تهران دارای حالتی ابریشمین و مخملین هستند. گره‌های آنها از نوع فارسی‌باف است. ارتفاع پرزها کوتاه و بافت آنها نسبتا فشرده و سبک است.

رنگ‌بندی فرش تهران

فرش‌های تهران بیشتر از رنگ روشن برای زمینه استفاده می‌کنند. ولی رنگ‌های ویژه قالی تهران عبارتند از رنگ لعل تیره فام برای زمینه و آبی بسیار لطیف برای لچک‌ها.

رنگ‌های دیگری همچون: سیاه (بخصوص در خطوط محیطی نقش‌ها)، آبی تیره، گلی همانند رنگ های آزاد یا بنفش، سفید عاجی، سبز نخودی، سبز کهنه، و قرمز تیره و زرد خردلی نیز استفاده می‌شوند و غالب رنگ‌ها، گیاهی است.

 

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]