طراحی صنعتی عکاسی معماری هنرهای تجسمی

گام‌های نخستین برای موفقیت در کارآفرینی هنری

کارآفرینی هنری بازه گسترده‌ای را در بر می‌گیرد؛ از کارکردن برای یک شرکت طراحی و دیزاین تا یک آژانس تبلیغاتی یا یک گالری هنری. اما بیشتر هنرمندان دوست دارند که کسب و کار خودشان را راه‌اندازی کنند و بر اساس اهداف، استعداد‌ها و توانایی‌های خاص خودشان گام بردارند. اما نباید فراموش کرد که بازار پر از هنرمندان با استعداد است که به راه اندازی کسب و کار خودشان می‌اندیشند، پس پیش از هرکاری باید دانش خود برای کارآفرینی هنری را بیشتر کرده و با بینش بیشتری در این راه گام بگذارند.

چه کسی می‌تواند خلاق‌تر از یک هنرمند باشد؟ با این همه باز این سوال پیش می‌آید که آیا هنر گزینه مناسبی برای کارآفرینی است؟

حال ممکن است این سوال مطرح شود که چگونه یک هنرمند کارآفرین موفق باشیم؟ جوابش اینجاست.

کارآفرینی یعنی حل مساله. اگر هدف شما کسب درآمد است نیز باید مد نظر داشته باشید که برای رسیدن به آن باید ابتدا مشکلات مردم را حل کرده و نیازهای آنها را برآورده کنید!

برای موفقیت هر چه بیشتر در این راه، سعی کنید از تجربه‌های دیگران نهایت استفاده را ببرید:

همه ما می‌دانیم که راه‌های متفاوتی برای رسیدن به موفقیت وجود دارد. اما ریچارد برانسون شیوه‌ای منحصر به فرد برای موفقیت در کسب و کار به دست آورده است که نمی‌توان آن را در زمان تحصیل آموخت.

اما چیز دیگری که برای موفقیت و پیشرفت در کارآفرینی هنری به آن نیاز دارید، ایده است. هنرمندبودن معمولا با جملات کلیشه‌ای نظیر «فقیر» یا «بی‌کار» همراه می‌شد – البته هنوز هم گاهی چنین عباراتی شنیده می‌شود! – اما خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد تا به این باورهای کلیشه‌ای پایان بخشید. همچنین ایده‌های بسیاری نیز وجود دارد که کمک می‌کند از هنرتان کسب درآمد کنید.

پیش از شروع کار این  ۵ نکته کلیدی را به خاطر بسپارید و همچنین فراموش نکنید که هر محصول و ایده‌ای ارزش تولید کردن ندارد.

در نظر گرفتن چند عامل اصلی در روند طراحی می‌تواند موفقیت محصول را در بازار تضمین کند. اگر این عوامل را در قالب سوال مطرح کنیم و قبل از شروع و همچنین طی روند انجام هر پروژه به دنیال پاسخ مناسب برای آنها باشیم می‌توانیم محصولی کاربردی و جذاب را به بازار عرضه کنیم.

باید در نظر داشت که با افزایش تجربه طراح، کیفیت پاسخ به این سوالات و احتمال ارائه راه‌حل‌های خلاقانه نیز افزایش می‌یابد.

هنرمند و کارآفرین

آخرین و شاید مهمترین نکته‌ای که می‌خواهیم به آن بپردازیم خلاقیت است.

لئوناردو داوینچی علاوه بر استادی در زمینه علم و هنر، به عنوان متفکری شناخته می‌شود که جهان پیرامون خود را به شیوه‌ای خلاق می‌نگریست. تفکر خلاق داوینچی او را قادر می‌ساخت تا در زمینه‌های متعدد از جمله هنر، معماری، موسیقی، ریاضی و مهندسی، اختراعات گوناگونی را پدید آورد.

اما چطور ذهن خلاق داشته باشیم؟ شانس فقط به ذهن آماده کمک می‌کند، این نقل قول معروفی از شیمیدان فرانسوی، لوییس پاستور است که درک موقعیت و استفاده از شانس‌های به وجود آمده را منوط به آمادگی قبلی می‌دانست. برای تبدیل شدن به یک هنرمند یا کارآفرین مبتکر نیز باید خلاقیت را در زندگی روزانه پرورش داد تا هنگام روبرو شدن با موقعیت‌های ناب‌، ذهن خلاق آماده دریافت آنها باشد.

وقتی از افراد مشتاق کارآفرینی سؤال می‌شود که چرا هنوز کسب و کار خود را شروع نکرده‌اند، معمولا دو دلیل را ذکر می‌کنند: اول، نمی‌دانند از کجا شروع کنند، دوم، هنوز ایده مناسبی پیدا نکرده‌اند. نداشتن ایده چیزی است که گروه زیادی از مردم را از حرکت در مسیر کارآفرینی باز می‌دارد.

 

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]