دکوراسیون معماری

چگونه نور کافی برای اتاق تاریک یا بدون پنجره فراهم کنیم؟

نور مناسب آرامش‌بخش است و به افزایش خلاقیت و کارایی کمک می‌کند. به همین جهت تمام انواع مختلف نور به کار گرفته می‌شوند تا به این اهداف دست پیدا کنیم. اما متاسفانه این روزها بسیاری از خانه‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که در اتاق خواب یا سایر قسمت‌های خانه نور کافی وجود ندارد. نور روی هر چیزی از برنامه خواب گرفته تا قدرت مغزتان موثر است. بنابراین نورپردازی مناسب یا تامین نور کافی نیازمند توجه ویژه‌ای است. در ادامه این مطلب راه‌کارهایی را برای تامین نور در اتاقی که به منبع نور طبیعی دسترسی ندارد یا به اندازه کافی روشن نیست می‌پردازیم.

نوری که دارید را دو یا چند برابر کنید

اگر پنجره‌ای در اتاقتان وجود دارد، برای حفظ حریم شخصی بجای پرده‌های ضخیم از برچسب‌های مات یا لورداپه (پرده‌های کرکره‌ای) استفاده کنید. استفاده از آینه نیز می‌تواند نور پنجره را نقویت کند یا آن را از سایر اتاق‌ها بازتاب دهد.

نور کافی برای اتاق‌های تاریک

به منابع نوری مصنوعی خود توجه کنید

نورپردازی تاثیر چشم‌گیری در محیط دارد. کمبود نور یا استفاده صرف از نورهای مصنوعی در محیط، تاثیر و فشار بسیاری بر ساکنین آن وارد می‌کند. به همین منظور در انتخاب لامپ باید دقت کنید. سعی کنید لامپ‌هایی که نور آبی (سرد) یا زرد (گرم) شدید دارند، انتخاب نکنید و تعادل نوری محیط را حفظ کنید.

از سفید دوری کنید

یک باور عامیانه وجود دارد که می‌گوید نور یا رنگ سفید باعث می‌شود فضای کوچک بزرگ‌تر دیده شود، اما این رنگ می‌تواند در اتاق‌های بدون پنجره نتیجه معکوس دهد. بهتر است از خاکستری کمرنگ بجای آن استفاده کنید.

از رنگ‌های روشن بهره بگیرید

رنگ‌های پررنگ شاید سرزندگی زیادی به اتاق بیاورند اما بهتر است در اتاق‌های تاریک و کوچک از آنها صرفنظر کرد. به جای آن از فرش‌های روشن، بالش‌های رنگی اما با رنگ‌های روشن و هنرمندانه استفاده کنید.

با طبیعت آشتی کنید

کمی از دنیای بیرون را به خانه بیاورید و به فضای بسته خود روحیه تازه‌ای ببخشید. اما دقت کنید که اگر گیاهی را برای نگه‌داری به اتاق خود می‌آورید در برابر نور کم مقاوم باشد.

 

11

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]