دکوراسیون معماری

نکته‌ها و ایده‌هایی برای دکور اتاق نوزاد

آماده کردن اتاق نوزاد در عین سادگی کمی پیچیده است؛ اما برای کسانی که به زودی پدر و مادر می‌شوند و یا به تازگی پدر و مادر شده‌اند، بسیار هیجان انگیز است. برای آنکه مراحل کار ساده شود و در عین حال نتیجه مطلوب به دست آید، نکته‌هایی اساسی و ایده‌هایی خلاق و زیبا از دکور اتاق نوزاد برایتان آماده کرده‌ایم که با هم می‌بینیم.

پیش از هرچیز به خاطر بسپارید که در طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نکاتی که باید در نظر بگیرید آرامش، راحتی و امنیت است.

رنگ و طرح اتاق نوزاد

وقتی برای نوزاد اتاقی آماده می‌کنید، سعی کنید از طرح‌های معمول استفاده کنید. ستاره‌ها، گل‌ها، فرشته‌ها، پروانه‌ها و … انتخاب یک طرح، در انتخاب رنگ دیوارها، پرده‌ها و سایر وسایل نیز به شما کمک می‌کند.

بهترین گزینه‌های رنگی آنهایی هستند که ملایم‌تر و روشن‌ترند؛ مانند سبز روشن یا آبی کودکانه. سعی کنید بیشتر از یک رنگ در نظر بگیرید.

سعی کنید از رنگ‌های سربی استفاده نکنید زیر تنفس آنه برای کودک بسیار مضر و خطرناک است. همچنین رنگ‌کاری اتاق نوزاد را مدتی پیش از آنکه کودک به دنیا آید، انجام دهید تا بوی نامطبوع رنگ و هوای آلوده اتاق کاملا از بین رفته باشد.

دکوراسیون اتاق نوزاد

کف اتاق

کف‌پوش نیز یکی از ملزومات مهم اتاق نوزاد است. می‌توانید از کاشی، چوب سخت و فرش استفاده کنید. چوب سخت بهترین گزینه است زیرا علاوه بر این که تمیز کردن آن راحت است، در کودک نیز حساسیت ایجاد نمی‌کند.

سقف اتاق

سقف یک المان مهم دیگر است که باید به آن توجه شود. با توجه به این که نوزاد بیش از همه روی کمر خود می‌خوابد و سقف بیشترین جایی‌ست که می‌بیند، پس باید توجه برانگیز باشد.

بدین ترتیب با رشد قوه بینایی کودک، آنها از تماشای سقف و تزیینات آن لزت می‌برند.

برای آنکه قوه تخیل کودکتان را تقویت کنید باید تمام وسایل دکوری اتاق او را با دقت و سلیقه انتخاب کنید؛ از جمله پرده‌ها. توجه کنید که از قصد دارید به جای پرده از کرکره استفاده کنید، حتما از استحکام آن اطمینان حاصل کنید.

مبلمان و تزیینات دکوری اتاق نوزاد

انتخاب وسایل اتاق به اندازه و شکل اتاق کودک بستگی دارد. پیش از خرید وسایل دقت کنید که امکان استفاده بهینه از همه آنها برای کودک وجود داشته باشد.

از استاندارد بودن وسایلی که می‌خرید اطمینان حاصل کنید.

مهم‌ترین ملزوماتت اتاق نوزاد بدین قرارند: یک میز برای عوض کردن کودک، گهواره، گلایدر کودک، میز کشودار، گهواره سبدی (دسته‌دار) و صندلی گهواره‌ای.

گهواره یا تخت نوزاد یکی از مهم‌ترین چیزهایی‌ست که در اتاق نوزاد باید قرار گیرد. گهواره‌ای که برای کودکان نو‌پا به عنوان تخت مورد قابل استفاده‌اند، یک انتخاب هوشمندانه‌اند.

تشک حتما باید به اندازه گهواره باشد تا هیچ قسمتی از بدن کودک لای تشکچه و گهواره گیر نکند.

و اما نکته پایانی، نور اتاق نوزاد است. نور مناسب به اتاق حس سرزندگی می‌بخشد.

طراحی‌های دیواری نیز نقش مهمی در حس طراوت و زیبایی اتاق دارند. دقت کنید که نوزاد در ابتدای تولد فقط می‌تواند رنگ‌های سیاه و سفید را از هم تشخیص دهد. پس سعی کنید عکس‌های تک‌رنگ بع دیوار آویزان کنید تا توجه کودک را به خود جلب کنند.

و چند ایده پایانی:
 

7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]