طراحی صنعتی طراحی محصول

نوآوری به روش طراحان

همانطور که در مطالب قبل خواندیم طراحان توانایی‌ لازم برای تبدیل شدن به کارآفرینان موفق را دارند. به طور کلی در عصر حاضر هنرمندان و طراحان با موقعیت‌های زیادی جهت توسعه حرفه خود و راه‌اندازی کسب و کارهای پر‌رونق روبرو هستند. اگر کمی دقیق‌تر به موسسات و شرکت‌های تجاری پیشرو نگاه کنیم، تاثیر هنر بر میزان موفقیت آنها را خواهیم دید. در ادامه ۴ نکته را با هم می‌خوانیم که به کارگیری آنها سبب می‌شود نوآوری را وارد حرفه‌تان کنید.

img_full_59417-w600

شما به عنوان هدایت کننده یک کسب و کار کوچک و یا موسس یک شرکت، این فرصت را خواهید داشت که با اتخاذ تصمیمات جسورانه، مجموعه خود را یک قدم جلوتر از بازار نگه دارید و انتخاب اول مشتریان شوید. رهبران نوآوری مانند استیو جابز، این کار را از طریق تفکر به شیوه طراحان محصول و طراحان وب انجام می‌دهند.

به گفته بیل برونت، مدیر اجرایی موسسه دیزاین استنفورد، d.school:

«کار طراحان تجسم آینده است و این همان قدرتی است که رهبران تجاری به آن نیاز دارند.»

طراح از دو دیدگاه اساسی به مشکلات می‌نگرد: خلاقیت و فراست. برونت می‌گوید: «برای ساختن آینده‌ای که هنوز وجود ندارد، لازم است ابتدا نسبت به آنچه مردم امروزه انجام می‌دهند آگاهی یافته، سپس آن را از نو تجسم کنید.»

شما باید نسبت به کاربران محصول خود به اندازه‌ای شناخت داشته باشید که مشکلات اصلی را از نگاه آنها بررسی کرده و سپس در نقش طراح بهترین راه حل را بیابید.

۱. خریدارانِ محصول خود را از جنبه‌های مختلف مشاهده و بررسی کنید

نوآوری به روش طراحان

اگر به دنبال نوآوری هستید، به بررسی بازار اکتفا نکنید، بلکه به دنبال نیاز واقعی کاربرانتان باشید. آنها را در خانه، محل کار و حین انجام امور مشاهده کنید. به توصیه برونت، مانند یک انسان‌شناس رفتار کرده و به دنبال روندهای فرساینده، وقتگیر و طراحی‌های ضعیف بگردید. هر کدام از این موارد فرصتی برای ابداع و نوآوری در اختیارتان قرار می‌دهند.

۲. مشکل اصلی را شناسایی کنید

نوآوری به روش طراحان

برنت در ادامه توضیح می‌دهد که بیشتر اوقات مسائل جانبی به جای مشکل اصلی حل می‌شوند. مصرف‌کنندگان نمی‌توانند منشا مشکل را بیابند و برای شما توضیح دهند. پس باید از تمام اطلاعاتی که در طول مشاهدات خود یافته‌اید در جهت شناسایی اصل موضوع بهره ببرید. درست همان کاری که استیو جابز برای تولید محصولات جدید بارها انجام می‌داد.

کار طراحان تجسم آینده است و این همان قدرتی است که رهبران تجاری به آن نیاز دارند.

برای مثال، یک NGO در کشور نپال از دانشجویان موسسه دیزاین استندفورد خواست تا دستگاه‌های انکوباتور جدیدی برای نگهداری نوزادان نارس طراحی کنند. دانشجویان هنگام بازدید از محل متوجه شدند که در بیمارستان‌های آن منطقه تعداد زیادی دستگاه‌ انکوباتور وجود دارد اما استفاده نکردن از آنها دلیل دیگری داشت. دانشجویان پی بردند که در این ناحیه نوزادان همچنان در کلبه‌های محلی به دنیا می‌آیند. بنابراین آنها برای حل مشکل اصلی نوعی حمل‌کننده نوزاد با قیمت پایین طراحی کردند تا با گرم و ایمن نگه داشتن کودکان تازه متولد شده انتقال آنها به بیمارستان و استفاده از دستگاه انکوباتور برای والدین آسان شود.

۳. به ایده‌های زیاد و متنوع فکر کنید

نوآوری به روش طراحان

پس از اینکه مشکل اصلی را شناسایی کردید اجازه دهید تخیلتان بی‌پروا به پیش برود. بگذارید اعضای تیم‌تان آزادانه در مورد احتمالات مخاطره انگیز و ایده‌های خام صحبت کنند. ممکن است هیچ تجربه‌ای درمورد نحوه اجرای آنها نداشته باشید و یا حتی با کار فعلی شرکت‌تان سازگار نباشند، اما شاید لازم است برای رسیدن به موفقیت، شرکت و روش کار آن را از نو پایه‌ریزی کنید. کمی دلهره‌آور به نظر می‌رسد ولی کسانی که جرات چنین کاری را دارند همان‌هایی هستند که بالاخره مشکل اصلی را حل کرده و به موفقیت می‌رسند.

۴.نمونه‌های ساده بسازید و ایده خود را محک بزنید

نوآوری به روش طراحان

هرکدام از ایده‌ها که برایتان جالب‌تر است در نظر گرفته و با روش‌های آسان چند نمونه اولیه از آن را بسازید، سپس نمونه‌ها را در اختیار افرادی قرار دهید که در حال مشاهده و بررسی موردی آنها برای تحقیق‌تان هستید. اگر محصولتان نوعی کالا است می‌توانید آن را با مقوا بسازید، اگر اپلیکیشن است از برگه‌های یادداشت برای اجرای ساده آن استفاده کنید و اگر نوعی خدمات است آن را با تصاویر به نمایش بگذارید. با این روش احتمالا بازخوردهای دقیق‌تری خواهید گرفت؛ زیرا ایده شما به صورت خام و شاید کمی ناقص در اختیار مخاطب گذاشته می‌شود، در نتیجه نظر او تحت تاثیر زیبایی‌های ظاهری قرار نمی‌گیرد.

طراحان این روش را «ساختن برای اندیشیدن» می‌نامند، به این معنی که شما چیزی را در اختیار افراد قرار می‌دهید که قبل از آن هرگز ندیده‌اند، در نتیجه واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند و همین شرایط می‌تواند موجب جرقه ایده‌های خلاقانه بعدی شما شود. ضمن اینکه بعد از آزمون‌های زیاد و انجام بررسی‌های دقیق می‌توانید محصول نهایی خود را با اطمینان خاطر بیشتری روانه بازار کنید.

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]