عکاسی معماری

بوداپست شهر راه‌پله‌های جادویی

حکومت‌ها و تجربه‌های تاریخی که شهر بوداپست از سر گذرانده باعث شده تا بافت معماری شهری زیبا و متفاوتی در آن بوجود آید. یکی از جذابیت‌های توریستی این شهر، راه‌پله‌های مواج و فنری شکل آن است که در ساختمان‌های بسیاری دیده می‌شود. Balint Alovits می‌گوید این راه‌پله‌ها مانند ماشین زمان هستند که در ساختمان‌ها پنهان شده‌اند. او با عکس‌هایش آنها را برای ما آشکار ساخته است. با هم ببینیم.

مختصری از پیشینه شهر بوداپست

بوداپست، پایتخت و بزرگترین شهر کشور مجارستان است که پیشینه تاریخی، فرهنگی و صنعتی بسیار دارد. این شهر در دوران‌های مختلف تحت سلطه حکومت‌های بسیاری قرار گرفته از رومی‌ها در تا مغول‌ها و عثمانی‌ها. پیش از حمله مغول‌ها، مجارها به بوداپست حکومت می‌کردند و در همین دوران بود که رونق خود را دوباره بازیافت و بلافاصله به یکی از اصلی‌ترین مراکز رنسانس در اروپا تبدیل شد. پس از آن یک دوره ۱۵۰ ساله، عثمان‌ها بر آن حکمرانی کردند و پس از آن، بعنوان پایتخت امپراتوری اتریش-مجار بعنوان یکی از مهمترین مراکز اروپایی مطرح شد.

در دوره جنگ جهانی این شهر توسط نیروهای کمونیست، اشغال شد و در پی انقلاب ۱۹۵۶ مجارستان دوره جدیدی در این شهر آغاز شد که تا کنون ادامه دارد.

بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که اولی در سمت راست رود دانوب و دومی در سمت دیگر این رود واقع شده‌اند و هر یک پوشش شهری مخصوص به خود را دارا هستند.

پ

9

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]