سینما فیلم‌سازی

۴ درس مهم از سینمای عباس کیارستمی

بدون شک عباس کیارستمی – سازنده فیلم‌هایی همچون «طعم گیلاس» و «خانه دوست کجاست؟» – یکی از برترین کارگردان‌های تاریخ سینماست. ژان لوک گدار، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و منتقد سینماییِ ، درباره وی می‌گوید: «سینما با D.W. Griffith شروع شده و با کیارستمی تمام می‌شود.» در ادامه می‌توانید ۴ درس کلیدی از سینمای این هنرمند بزرگ ایرانی را مطالعه کنید.

۱. سینما برای هنرمند و مخاطب آزادی در پی دارد

کیارستمی می‌گوید یک فیلم باید مانند یک رمان باشد و هدف سینما، گروگان گرفتن مخاطب و هدایت او است. در واقع، فیلم داستانی از پیش تعیین شده با پیامی مشخص را در اختیار بیننده‌ها می‌گذارد. به همین دلیل لحظه‌های بدون هدف و ساده در آن قابل قبول نیستند و باعث گیج شدن مخاطب می‌شوند. اگر نتوانید فیلمی را تا انتها تماشا کنید، همچنان باید بتوانید موضوع و هدف کلی آن را درک کنید.

۲. فیلم، یک پیام نیست

درس‌هایی از سینمای عباس کیارستمی

پس از انقلاب، بسیاری از هنرمندان ایرانی تصمیم گرفتند کشور را به دلایل محدودیت‌های مختلف ترک کنند. عباس کیارستمی در کشور خود باقی ماند؛ او اعتقاد شدیدی به تقدم هنرمندان و نامحدود بودن هنر داشت. او در این باره می‌گوید: «سینما برای تبلیغ پیام‌های مختلف نیست. یک هنرمند، با هنر خود سعی می‌کند مفاهیم، احساسات و افکار مختلف از طریق مدیوم خود به مخاطبان ارائه کند.»

۳. هنر واقعی بدون تاریخ انقضا و نامحدود است

درباره مسائل سیاسی، کیارستمی می‌گوید: «در کشوری مثل ایران، که مردم همیشه در حال دست و پنجه نرم کردن با مسائل اجتماعی و سیاسی هستند، هنرمندان باید فراتر از این مسائل، و به مواردی همچون انسانیت فکر کنند. یک روزنامه‌نگار ممکن است تا ۴ صبح مشغول نوشتن برای روزنامه فردا باشد، اما هنرمند باید اخبار را ماه‌ها و سال‌ها قبل دریافت کرده باشد.

۴. برای بین‌المللی بودن، ابتدا محلی باشید

طی کنفرانسی در سال ۲۰۱۴، از کیارستمی درباره موفقیت سوال شد. وی در مورد موفقیت در عرصه‌های بین‌المللی گفت: «برای بین‌المللی بودن، ابتدا باید محلی باشید.» وی سپس مثالی زیبا درباره یک درخت ارائه داد. «اگر یک درخت را از محل اصلی خود به جایی دیگر ببرید، آیا باز هم به اندازه قبل رشد کند؟ آن درخت همان شاخه و برگ‌های همیشگی را خواهد داشت، اما آیا سایه‌اش نیز مثل قبل خواهد بود؟»

این موضوع قطعا برای کسی مثل عباس کیارستمی که اکثر فیلم‌هایش درباره زندگی روزمره مردم در ایران است، درست بوده است. نظر شما چیست؟

24

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]