عکاسی

عکاسی از آسمان شب

آسمان شب متغیر است. گاهی تیره و خاکستری، گاهی صاف و پر ستاره و در برخی مواقع صحنهٔ بازی ابرهاست. باز بودن شاتر به مدت طولانی کلید ثبت تصاویری زیبا و خارق‌العاده از آسمان در هنگام شب است. پس صبور باشید و تا این سبک از عکاسی به بخشی از مهارت‌هایتان تبدیل شود.

۱. رد ِ ستارگان را دنبال کنید.

night-sky-photography1

به دلیل چرخش زمین حول محورش، به نظر می‌رسد که نوری که از ستارگان دریافت می‌شود حول ستاره قطبی در چرخش دایره‌ای است. این چرخش‌ها در بازه زمانی ۵ تا ۱۰ دقیقه قابل تشخصی هستند و با کمک دوربین می‌توان آنها را ردگیری کرد. برای این که این صحنه جادویی را ثبت کنید به یک سه پایه نیاز دارید که در جای ثابتی بی حرکت قرار داده شود و البته مقدار زیادی صبر. فکوس لنز را بر روی بی‌نهایت قرار دهید و تنظیمات دوربین را بر روی حالت دستی و یا Bulb قرار دهید. با فشار دادن دکمه شاتر می‌توانید این حرکت ستاره‌ها در آسمان را ثبت کنید. برای این کار لازم است چندین دقیقه یا چندین ساعت عکاسی کنید. در عین حال لازم است نکاتی نظیر ترکیب بندی، زمان بندی و شارژ باطری دروبین را نیز در نظر داشته باشید تا عکس‌های بهتری ثبت کنید.

۲. موقعیت مکانی مناسب را پیدا کنید.

night-sky-photography2

بهترین محل برای دیدن و عکاسی از آسمان در هنگام شب اطراف شهر‌هاست زیرا در شهرها نور مصنوعی منجر به پدیده ای به نام نویز نوری می‌شود. برای آنکه بتوانید ستارگان را به خوبی ببینید لازم است که تا حد امکان از منابع تولید کننده نویز نوری دوری کنید. یک آسمان کاملا تیره مطلوب ترین حالت است. چیزی که نورهای مصنوعی مانع دستیابی به آنها می‌شود.

بسیاری از تازه کارها قصد دارند که با باز گذاشتن شاتر به مدت بسیار طولانی ردهای بلند از ستارگان ثبت کنند. اما در واقع با این کار اثر نور تولید شده توسط محیط بر روی آسمان را نیز ثبت می‌کنند که از زیبایی عکس می‌کاهد. همچنین نورهایی نظیر نور ماه نیز در صورت باز بودن طولانی مدت شاتر می‌تواند تاثیر نامطلوبی بر عکس نهایی بگذارد.

علت آن است که وقتی شاتر را یک ساعت پس از طلوع آفتاب برای مثال به مدت حدود ۲۰ دقیقه باز بگذارید، تصویر نهایی به گونه ای خواهد بود که انگار عکسی در روز ثبت کرده باشید. به همین ترتیب اگر در حضور نور ماه شاتر به مدت ۲۰ دقیقه باز بماند، روشنایی عکس همانند روشنایی یک عکس ثبت شده در طول روز است. به همین دلیل بهترین هنگام برای ثبت تصویر آسمان و ستارگان زمانی است که ماه به شکل هلال باشد و چنانچه هلال ماه در آسمان نیست بهتر است عکس یا پیش از طلوع ماه و یا پس از غروب آن ثبت گردد.

۳. شاتر را به مدت طولانی باز بگذارید.

night-sky-photography3

وقتی از آسمان شب عکاسی می‌کنید باز ماندن شاتر به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر منجر به نمایش حرکت چرخشی زمین می‌شود. البته فراموش نکنید که به یک سه پایه دوربین ثابت و محکم و یک لنز واید نیاز دارید. شاید لازم باشد که از یک کابل یا کنترل از راه دور استفاده کنید تا از لرزش دوربین هنگام باز شدن شاتر دوری کنید. فکوس لنز را در بی‌نهایت قرار دهید و دوربین را در حالت B یا Bulb قرار دهید. دریچه دیافراگم را بین f/۲،۸ و f/۴ انتخاب کنید تا نتیجه بهینه به دست آید. فراموش نکنید که مقدار ایزو باید روی ۱۰۰ تنظیم شده باشد تا نویز دیجیتال را در کمترین مقدار نگه دارد. وقتی شاتر دوربین بیش از ۱۵ ثانیه باز باشد تمایل لنز به تولید نویز دیجیتال افزایش می‌یابد. قرار دادن ایزو روی ۱۰۰ تا حد امکان از این فرآیند پیشگیری می‌کند.

۴. شفق و نورهای قطبی را از دست ندهید.

night-sky-photography4

عکس برداری از پدیده جوی شفق یک چالش جدی برای عکاسان است. دلیل اصلی آن تغییرات تماشایی و گاه و بی‌گاه روشنی نور است. ذرات باردار خورشیدی بسیار سریع حرکت می‌کنند و گاهی چنان از دید پنهان می‌شوند که عکاسی از آنها غیر ممکن می‌گردد. هرچند اگر شما این نکات را رعایت کنید می‌توانید بهترین عکس‌ها را از شفق ثبت کنید.

هرچند هر نوع لنزی را می‌توان برای عکس برداری از شفق قطبی مورد استفاده قرار داد، اما بهتر است از لنزهای سریع و واید استفاده کنید.

۵. آسمان ابری را بهتر ببینید.

night-sky-photography5

در هنگامی که نور روز کمتر و کمتر می‌شود به آسمان ابری نگاه کنید. رنگ‌ها را ببینید که چطور در ابرها تلفیق می‌شوند. با وجود این که تاریک است اما با استفاده از یک فیلتر ۸۰A خنک کننده آبی (80A Blue cooling filter) می‌توانید با افزایش رنگ آبی آسمان و ابرها اثر زرد نورهای مصنوعی را کاهش دهید. از یک لنز واید استفاده کنید و برای نورسنجی شاتر را به مدت طولانی باز بگذارید. ابتدا می‌توانید چند عکس را به طور آزمایشی ثبت کنید تا یک ارزیابی دقیق از دوربین دیجیتال خود به دست آورید و بر اساس آن تنظیمات مناسب را برای ثبت عکس ایده‌آل اعمال کنید.

تنظیمات پیشنهادی

دقت کنید که بهترین تنظیمات را برای شرایط خاص خود انتخاب کنید. این قسمت مهمترین گام برای عکاسی خوب است. اگر در محیط شما نقاط روشن و تاریک وجود دارد باید از نورسنجی نقطه ای استفاده کنید. اگر تاریکی به طور یک تواخت پخش شده است می‌توانید از نورسنجی میانگین با حول مرکز استفاده کنید. از فلش استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود بخشی از تصویر شما نور زیادی دریافت کند. حاات‌های دستی و Bulb بهترین گزینه‌ها برای این نوع عکاسی هستند.

تجهیزات پیشنهادی

آسمان شب همیشه باید با استفاده از سه پایه تصویربرداری شوند. فراموش نکنید که یک کابل و یا یک کنترل از راه دور برای فشردن شاتر همراه داشته باشید. بهتر است که لنز شما حالت فکوس بی‌نهایت را دارا باشد و همچنین دوربین شما باید دارای امکان mirror lock up باشد. این ویژگی باعث می‌شود که آینه دوربین پیش از آنکه شاتر رها شود از سر راه کنار رود. تاثیری که این قابلیت دوربین بر کاهش لرزش محفظه دوربین دارد در کیفیت تصویر نهایی غیر قابل چشم‌پوشی است. همانطور که پیشتر هم اشاره شد لنز وایز یک انتخاب عالی برای عکاسی از آسمان شب است.

در پایان یاد آور می‌شویم که عکاسی از آسمان شب و صبوری دو عنصر جدا نشدنی از یکدیگر هستند. پیدا کردن زمان مناسب برای نوردهی هنگام عکس برداری یک فرآیند آزمایش و خطا است. لازم است که چندین بار در بازه‌های زمانی متفاوت نوردهی‌های گوناگون را امتحان کنید تا بهترین تنظیمات را به دست آورید. فراموش نکنید که اگر هوا سرد است همراه خود لباس گرم مناسب ببرید زیرا بی حرکت ماندن در طول شب باعث می‌شود هوا از آنچه هست نیز، سردتر به نظر برسد. هرچه عکس‌های بیشتری از آسمان بگیرید مهارت عکاسی شما بیشتر و بیشتر خواهد شد.

9

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]