سینما فیلم‌سازی

المان‌های اصلی یک فیلم خوب چیست؟

داستان بی‌نقص، کاراکتر‌های جذاب، یا سینماتوگرافی چشم‌نواز و موسیقی خوب؟ در حقیقت، یک فیلم خوب همه این موارد را شامل می‌شود. اما بررسی همه این‌ها برای ساخت یک اثر سینمایی زیبا، واقعا دشوار بوده و واضح است که اگر همه چیز در یک اثر بی‌نقص، با نتیجه‌ای بی‌نظیر مواجه خواهیم بود. برای همین در ادامه به مطلب، به ذکر ۶ المان اصلی یک فیلم خوب خواهیم پرداخت.

  • فیلمنامه
  • کاراکتر
  • بازی و اجرا
  • زمان‌بندی
  • صدا
  • جلوه‌های بصری

این ۶ مورد، از اساسی‌ترین المان‌های هر فیلم خوب هستند. اما در این میان، یک چیز از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است: داستان‌گویی.

سینما، و در واقع هر هنر دیگری، درباره روایت داستان است و در این میان همه چیز، از دیالوگ و نورپردازی تا تدوین، باید در جهت داستان‌گویی بهتر به خدمت گرفته شوند و چیزی به دانسته‌های مخاطب اضافه کنند. موضوع مهم دیگری که وجود دارد Subtext یا مفاهیم ضمنی فیلم است؛ که اکثر نویسندگان و کارگردان‌های تازه کار در استفاده از آن به مشکل برمی‌خورند.

ساب‌تکست می‌تواند در هر قسمت فیلم، از جمله فیلمنامه، تدوین یا سینماتوگرافی به کار رود. در واقع، مفاهیم ضمنی پیام‌هایی هستند که فیلمساز می‌خواهد به طور غیرمستقیم به مخاطب انتقال دهد. همیشه مخاطب خود را در سطح خودتان فرض کرده و مواردی برای کشف توسط او در فیلم باقی بگذارید؛ زمانی که همه چیز به طور واضح توسط کارگردان توضیح داده شود، نتیجه اثری تکراری و خسته‌کننده خواهد بود. در این صورت شما به جای اینکه به مخاطب اجازه دهید با توجه به فضای فکری و درک خود، فیلم را تفسیر کند، همه چیز را به طور مستقیم به او انتقال می‌دهید.

ترفند‌های مختلفی برای اضافه کردن ساب‌تکست به فیلم وجود دارد اما به نظر من ساده‌ترین راه، کاهش دیالوگ به کم‌ترین حالت ممکن است. اگر چند خط دیالوگ دارید، آن تا اندازه دو یا سه خط خلاصه کنید و ببینید که آیا هنوز هم مفهوم مورد نظر به بیننده منتقل می‌شود یا خیر. از خودتان بپرسید که آیا ممکن است همین پیام را، با استفاده از تدوین یا حالت چهره بازیگر متتقل کرد یا نه؟

نظر شما چیست؟ شما مهم‌ترین المان‌های یک فیلم خوب را چه می‌دانید؟

17

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]