ابزارها عکاسی عکاسی با موبایل

آیا دوربین موبایل می‌تواند جایگزین دوربین دیجیتال شود؟

هر سال با هر تلفن هوشمند جدیدی که به بازار می‌آید این جمله را می‌شنویم که «دوربین این تلفن هوشمند دوربین دیجیتال حرفه‌ای شما را از رده خارج خواهد کرد»! و هر سال خلاف آن ثابت می‌شود! عملکرد دوربین موبایل در شرایطی که نور محیط کم است همیشه یک معضل بوده و نتیجه‌اش عکس‌هایی با کیفیت پایین و نقطه‌نقطه (grainy) است. اما باز با وجود تلفن‌های هوشمند جدید نظیر Apple iPhone 7 یا Google Pixel XL و Huawei Mate 9 که به تازگی به بازار عرضه شده‌اند، این سوال قدیمی مطرح می‌شود که آیا دوربین موبایل جایگرین دوربین‌های حرفه‌ای خواهند شد؟

دوربین تلفن‌هایی که تا کنون عرضه می‌شدند، لنز واقعی نداشتند و واقعیت این بود که تقریبا هیچ کنترلی روی عکس نداشتید. اگر از اپلیکیشن‌های ویرایش عکس استفاده نمی‌کردید، در واقع هیچ چیزی وجود نداشت که به یاری شما بیاید. بطور کلی خبری از سنسورهای عالی، کنترل نور و مگاپیکسل بالا نبود. اما در گوشی‌های جدید چطور؟

باید اعتراف کرد که کیفیت تصاویر دوربین موبایل‌های جدید عالی است. عکس‌های گرفته شده با دوربین Google Pixel XL در نور کم بی‌شک بی‌نظیرند. بوکه‌هایی که در عکس‌های iPhone 7 Plus ایجاد می‌شوند بسیار نرم و زیبا هستند. لنز Leica دوربین Huawei کیفیت خوبی به عکس‌ها می‌بخشد.

لنزها و سنسورهای جدید عکس‌هایی با کیفیت بالا و چشم‌گیر به دست می‌دهند و این ویژگی که همه آنها می‌توانند عکس‌های خام را پردازش کنند، قابلیت این تلفن‌های هوشمند را دو چندان کرده است. عکس خام ِ فشرده نشده تنها چیزی است که عکاس‌های حرفه‌ای برای ویرایش عکس مورد استفاده قرار می‌دهند.

دوربین موبایل در مقایسه با دوربین حرفه‌ای

منصفانه این است که بهترین دوربین‌های موبایل را با حرفه‌ای‌ترین دوربین‌های عکاسی مقایسه کنیم. شکی نیست که دوربین‌های فول‌فریم بهترین عکس را به دست می‌دهند. حتی فیزیک هم این مساله را اثبات می‌کند! سنسور فول فریم ۳۵ میلیمتری کجا و تکه‌‌ای شیشهٔ ۵ میلیمتری ِبلعندهٔ فوتون کجا!

اما نکته مهم اینجا مقایسه با دوربین‌های فول‌فریم نیست؛ صرفا می‌خواهیم ببینیم آیا دوربین‌های موبایل روند رو به رشد و قابل قیاسی با دوربین‌ای حرفه‌ای دارند یا خیر.

آیا ویژگی سبک و همیشه در دسترس بودن آنها باعث می‌شود که علاوه بر عکاس‌های آماتور، عکاس‌های حرفه‌ای نیز ترغیب شوند تا دوربین‌های سنگین خود را به کناری نهاده و سراغ دوربین موبایل بروند؟

یک مسابقه تن به تن!

برای این منظور، یک تلفن‌هوشمند پیکسل ایکس‌ال (Pixel XL)، آیفون ۷پلاس دو-لنز و همچنین میت (Mate) دو-لنز ۹ را با دوربین بدون آینه سونی A7RIII مقایسه می‌کنیم.

دوربین بدون آینه سونی A7RIII یکی از بهترین دوربین‌های فویل فریم موجود در بازار است. شرایط مسابقه آسان است. نور در پس‌زمینه و سوژه در پیش‌زمینه است. یک بعد از ظهر و آسمان غروب را برای این منظور انتخاب کرده‌ایم. تا عکس در ساعات طلایی ثبت شود.

با هر دوربین ۲۰ عکس گرفته شده و سپس کنتراست، نورسنجی و شفافیت عکس‌ها در برنامه ادوبی لایت‌روم ویرایش شده است.

برای آنکه مقایسه نتایج مسابقه برای همه منصفانه باشد. تنظیمات همه دوربین‌ها یکسان است. بعلاوه این که سعی شده با هر دوربین بهترین منظره‌ها ثبت شود تا هر دوربین خودش را در بهترین شرایطش محک بزند.

 

عکس‌ها را ببینید و برنده را انتخاب کنید.

iPhone 7 Plus

آیا دوربین موبایل جایگزین دوربین حرفه‌ای می‌شود؟

The Huawei Mate 9

Google Pixel Xl

Sony A7rII

شما بگویید چه کسی برنده این نبرد است؟ چه نکاتی در هر عکس توجه شما را به خود جلب می‌کند؟

13

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]