بنا و نما طراحی صنعتی طراحی محصول معماری هنر و جامعه

سرپناه ماژولار، طرحی از ایکیا که عنوان طراحی سال ۲۰۱۶ را از آن خود کرد

طراحی سال ۲۰۱۶ سرپناه ماژولاری است که از پلاستیک بازیافتی ساخته شده و دارای ۶۸ قطعه است. این سازه در مدت کمتر از ۴ ساعت برپا می‌شود. سرپناه ماژولار با همکاری ایکیا و سازمان ملل برای پناهجویان طراحی شده است. هر سازه گنجایش خانواده‌ای پنج نفره را دارد و دارای پنل خورشیدی است که روشنایی و الکتریسیته لازم برای شارژ کردن وسایل را تامین می‌کند.

این پروژه از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و از آن زمان تا کنون شانزده‌ هزار واحد از آن به کشورهایی همچون عراق، جیبوتی، مصر و نیجریه فرستاده شده است تا به عنوان خانه، دفتر و درمانگاه موقت از آنها استفاده شود.

این سرپناه راهکاری برای حل مشکل کنونی کشورها است، پناهگاهی برای شرایط استثنایی که از طریق حوادث طبیعی و یا جنگ و خشونت به وجود آمده‌اند. به گفته قضاوت‌کنندگان، طراحی مناسب، مراحل ساخت ایمن و همچنین نحوه توزیع سرپناه، آن را کاملا متمایز کرده است. این محصول نشان دهنده قدرت طراحی در واکنش به شرایط و تغییر آنها است.

سرپناه تولید شده توسط ایکیا در میان کاندیدهای نامدار دیگر توانست این عنوان طراحی سال ۲۰۱۶ را به دست آورد؛ کاندیدهایی همچون کفش آدیداس که از مواد بازیافت شده و پلاستیک‌های جمع‌آوری شده از اقیانوس ساخته شده است.

هرساله طرح‌های کاندید برای دریافت عنوان و جایزه بهترین طرح سال در موزه دیزاین به نمایش گذاشته می‌شوند. این اولین بار نیست که طراحی محصول برای حل مسئله‌ای اجتماعی جایزه بهترین طرح را از آن خود می‌کند.

در ادامه تصاویر بیشتری از این سرپناه ماژولار را مشاهده می‌کنید.

 

13

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]